Skip to content

0.0.0.0 IP Adresini Gördüğünüzde Ne İfade Eder

14 de Mayıs de 2021

İnternet Protokolü (IP) sürüm 4’teki (IPv4) IP adresleri 0.0.0.0 ile 255.255.255.255 arasındadır. IP adresi 0.0.0.0, bilgisayar ağlarında birkaç özel anlama sahiptir. Ancak genel amaçlı bir cihaz adresi olarak kullanılamaz.

Pixabay
Bu IP adresi normal bir IP adresi gibi yapılandırılmıştır (sayılar için dört yeri vardır). Ancak, bir yer tutucu adrestir veya atanmış normal bir adresin ne genel ne de özel olmadığını açıklamak için kullanılan adrestir. Örneğin, bir programın ağ alanına hiçbir IP adresi koymak yerine, 0.0.0.0 tüm IP adreslerini kabul etmekten veya tüm IP adreslerini engellemekten varsayılan yola kadar herhangi bir şey ifade etmek için kullanılabilir. 0.0.0.0 ve 127.0.0.1’i karıştırmak kolaydır. Dört sıfırlı bir adresin birkaç tanımlı kullanımı vardır (aşağıda açıklandığı gibi), 127.0.0.1 ise bir aygıtın kendisine mesaj göndermesine izin veren belirli bir amaca sahiptir. 0.0.0.0 IP adresi bazen joker karakter adresi, belirtilmemiş adres veya INADDR_ANY olarak adlandırılır.

0.0.0.0 Ne Anlama Geliyor

Kısaca 0.0.0.0, geçersiz veya bilinmeyen bir hedefi tanımlayan yönlendirilemez bir adrestir. Bununla birlikte, bir bilgisayar gibi bir istemci cihazda veya bir sunucu makinesinde görülmesine bağlı olarak farklı bir anlama gelir.

Ethernet kablosu

Pixabay

İstemci Bilgisayarlarda

PC’ler ve diğer istemci cihazları, bir TCP / IP ağına bağlanmadıklarında normalde 0.0.0.0 adresini gösterir. Bir cihaz, çevrimdışı olduğunda varsayılan olarak kendisine bu adresi verebilir. Adres atama hatalarında da DHCP tarafından otomatik olarak atanabilir. Bu adresle ayarlandığında, bir cihaz o ağdaki diğer cihazlarla iletişim kuramaz. 0.0.0.0 ayrıca teorik olarak bir aygıtın IP adresi yerine alt ağ maskesi olarak da ayarlanabilir. Bununla birlikte, bu değere sahip bir alt ağ maskesinin pratik bir amacı yoktur. Hem IP adresi hem de ağ maskesi tipik olarak bir istemcide 0.0.0.0 olarak atanır. Kullanım şekline bağlı olarak, güvenlik duvarı veya yönlendirici yazılımı, her IP adresinin engellenmesi (veya izin verilmesi) gerektiğini belirtmek için 0.0.0.0 kullanabilir.

Yazılım Uygulamaları ve Sunucular Hakkında

Bazı cihazlar, özellikle ağ sunucuları, birden fazla ağ arayüzüne sahiptir. TCP / IP yazılım uygulamaları, o çok bağlantılı aygıttaki arabirimlere atanmış tüm IP adresleri arasındaki ağ trafiğini izlemek için bir programlama tekniği olarak 0.0.0.0’ı kullanır.

Ağ anahtarı

Pixabay
Bağlı bilgisayarlar bu adresi kullanmazken, IP üzerinden taşınan mesajlar bazen mesajın kaynağı bilinmediğinde protokol başlığı içinde 0.0.0.0 içerir.

0.0.0.0 IP Adresini Gördüğünüzde Ne Yapmalısınız?

Bir bilgisayar TCP / IP ağı için doğru şekilde yapılandırılmışsa ancak bir adres için 0.0.0.0 gösteriyorsa, bu sorunu gidermek ve geçerli bir adres almak için aşağıdakileri deneyin:

  • Dinamik adres atama desteğine sahip ağlarda, bilgisayarın IP adresini serbest bırakın ve yenileyin. DHCP atamasındaki hatalar aralıklı veya kalıcı olabilir. Arızalar devam ederse, DHCP sunucusu yapılandırmasında sorun giderin. Yaygın başarısızlık nedenleri arasında, DHCP havuzunda kullanılabilir adres olmaması yer alır.
  • Statik IP adresi gerektiren ağlar için, bilgisayarda geçerli bir IP adresi yapılandırın.