Skip to content

12 Apple TV Muhtemelen Hiç Kullanmadığınız 4 İpucu

31 de Mayıs de 2021

Apple, her iOS cihazının içinde her türden daha az belirgin özelliği barındırır. Apple TV gerçekten bir istisna değildir. Gizli menülerden Siri Remote’un harika yeteneklerine ve ekrandaki öğeler arasında gezinmenin süper kolay yollarına kadar, bu kısa ipuçları koleksiyonu, Apple alıcı kutunuzdan çok daha fazlasını anında almanızı sağlayacak, o yüzden bir göz atın:

Farklı Kaydırın!

Apple TV Siri Remote’unuzu tanıyın.
Jonny Evans

Apple Siri Remote cihazınız her türlü şeyi yapabilir; örneğin, video izlerken uzaktan kumandayı hızlıca aşağı kaydırmanın, altyazıları açmak, bölümlerde gezinmek ve daha fazlası dahil olmak üzere her türlü harika şeyi yapmanızı sağlayacağını biliyor muydunuz? Görüntülenen menüden kurtulmak için tekrar yukarı kaydırmanız yeterlidir.

Aileyi Rahatsız Etmeyin

Apple TV ve kulaklık

Kulaklığınızdan daha küçük olan Apple TV 4, büyük bir güce sahiptir.

Bluetooth kulaklıkları ve Apple TV’nizi kullanarak tamamen sessiz bir şekilde TV izleyebilirsiniz. Bluetooth Klavyeyi Apple TV’ye Bağlama bölümünde sağlananlarla aynı eşleştirme talimatlarını izlemeniz yeterlidir.

Herhangi Bir Uzaktan Kumandayı Kullan

Ekranlı Logitech evrensel uzaktan kumanda

Apple TV’nizle birçok üçüncü taraf evrensel uzaktan kumanda kullanın.

Apple TV’yi kontrol etmek için herhangi bir evrensel kızılötesi uzaktan kumandayı kullanabilirsiniz. Açık Ayarlar>Uzaktan Kumandalar ve Cihazlar ve Uzaktan Öğren’i seçin. Apple TV’nizi kontrol etmek için kızılötesi uzaktan kumandadaki düğmeleri atamak için bir dizi basit talimatı izlemeniz istenecektir. Hatta bir Apple Watch kullanarak sisteminizi kontrol edebilirsiniz.

Derin Ayarları Kazma

Apple TV demo modunda

Apple TV’nizde gizli ayarlara erişebilirsiniz.

Apple TV’nin gizli bir gelişmiş ayarlar menüsü vardır. Bu, geliştiricilere ve teknik destek uzmanlarına yöneliktir, bu nedenle kontroller çoğu insan için o kadar yararlı olmayacaktır, ancak onları görmek istiyorsanız, sadece düğmesine basın. Oynat durdur dört kez düğmesine basın Ayarlar > Yazılım Güncellemeleri, ve sonra her şey ortaya çıkacak. Başka bir harika gizli numara daha var – Demo Modu. Bu, yerel Apple Perakende Mağazanızdaki showroom’da Apple TV birimleriyle karşılaştığınızda bulacağınız moddur. Apple TV’nizi bu moda geçirmek için öğesine dokunun. Ayarlar>Genel>Hakkında, Oynat/Duraklat’ı dört kez tıkladığınızda Apple TV’niz kurulacaktır.

Mac Aynası

İPhone ve iPad ekranını yansıtan Apple TV

Bir Apple cihazında görebiliyorsanız, Apple TV ile TV’nizde izleyebilirsiniz.

İPhone, iPad veya en son işletim sistemi sürümlerini çalıştıran herhangi bir Mac’inizdeki içeriği yansıtabilirsiniz. Kontrol Merkezi’ne erişmek için iOS cihazınızın altından yukarıya doğru kaydırın ve AirPlay’e dokunun veya OS X Menü çubuğunuzdaki ekran seçeneğinin altında AirPlay’i seçin. Doğru Apple TV’yi seçmeniz istenecek, bunu yaptıktan sonra eylemi ekrana yansıtabileceksiniz – hatta Apple TV’nizi daha büyük bir ekran olarak kullanabilirsiniz.

Çift tıklama

Apple TV'de App Store

Çoklu Görev modunda etkin uygulamalar arasında kolaylıkla geçiş yapın.

Apple TV’nizdeki etkin uygulamalar arasında gezinmenin en hızlı yolu, Apple Siri Remote’unuzdaki Ana Ekran düğmesine çift tıklamaktır. Bu, ihtiyacınız olan uygulamaya hızla geçebileceğiniz çoklu görev ekranını açar, tek yapmanız gereken sola veya sağa kaydırmak ve kullanmak istediğiniz uygulamayı seçmek için öğesine dokunun.

Güç seninle olsun

qui gon ve obi wan darth maul ile savaşıyor

Gücü hissedebiliyor musun?

Siri oldukça akıllı hale geliyor. Bu günlerde, örneğin “Güç seninle olsun” bazı ünlü film alıntılarını söylediğinde senin için bir film almayı bile biliyor. Ayrıca filmleri kimin yönettiğini, kimin oynadığını ve daha fazlasını sorabilirsiniz.

En İyi Sorun Giderme İpucu

Apple TV ve uzaktan kumanda

Kutudan çıkar çıkmaz Apple TV kullanmaya nasıl başlayacağınız burada.
Apple TV günlüğü

Apple TV’niz biraz sorunlu veya düzensiz görünüyorsa, ses kesilir veya uygulamalar donarsa, muhtemelen yeniden başlatılması gerekir. Yeniden başlatmak için Menü ve Ana Sayfa düğmelerini, kapanıp tekrar açılıncaya kadar aynı anda basılı tutmalısınız. Daha fazla sorun giderme ipucunu buradan okuyun.

Sesinizi Kullanın

Apple Tv uzaktan dokunmatik yüzey

Ekranda neler olduğunu göremiyorsanız, Apple Siri Remote’unuzdan en iyi şekilde yararlanmanız yine de zor olacaktır.

VoiceOver, Apple’ın iOS için sesle etkinleştirilen kontrol sistemidir ve Apple TV’de mevcuttur. Etkinleştirildiğinde Apple TV, ekranınızdaki her şeyde size rehberlik etmeye çalışacaktır. Bu özelliği etkinleştirmek için Siri Remote’un Menü düğmesine üç kez basın veya kapatmak için tekrar üç kez basın.

Apple TV’nizi Yeniden Adlandırın

Ekranda kutusuz Apple TV'ler

Kaç tane Apple TV’ye ihtiyacınız var?

Evinizin çevresinde birden fazla Apple TV kullanıyorsanız, özellikle büyük ekranda içeriğe erişmek için yansıtmayı kullanmayı umuyorsanız, bunlara ayrı adlar vermek mantıklıdır. Apple TV kutularınızı şurada yeniden adlandırabilirsiniz: Ayarlar>AirPlay>Apple TV Adı.

Şimdiye Kadarki En İyi Ekran Klavyesi İpucu

Logitech K380 klavye BTY3 Mavi

Apple TV’niz için bir kontrol arayüzü olarak mevcut herhangi bir Bluetooth klavyeyi kullanabilirsiniz.
Jonny

Evet, ekran klavyesiyle yazmak sıkıcıdır, ancak bu harika ipucuyla bunu biraz daha kolaylaştırabilirsiniz: Yazarken, klavyeyi küçük harften büyük harfe değiştirmek için Oynat/Duraklat düğmesini tıklamanız veya fareyle herhangi bir harfin üzerine gelip basmanız yeterlidir. o harfe her türlü alternatifi kullanmanıza izin veren bir menüye erişmek için izleme dörtgenini kullanın. Daha harika metin girişi ipuçları.

Ne dedi?

Natalie Portman pembe saçlı Closer'da

Bu basit ipucu ile dediklerini kaçırmayın.

Bir film izlerken hiç dikkatiniz dağıldı ve çok önemli bir diyalog dilimini kaçırdınız mı? Oraya geri dönmeye çalışmak inanılmaz derecede sıkıcı, değil mi? Artık değil, sadece Siri’ye “Ne dedi?” diye sorun. ve film otomatik olarak birkaç saniye geri saracak, böylece siz de yetişebileceksiniz.

Her zaman daha fazlasını öğrenmek

Apple, kutudan çıkardıktan sonra etkili bir şekilde kullanmaya başlayabileceğiniz ürünler yaratma konusunda harikadır ve ürününüzü tanıdıkça öğrenebileceğiniz daha karmaşık araçları bir araya getirir. Apple TV bunun harika bir örneğidir.