Skip to content

12 Harika, Az Bilinen iPhone Özelliği

27 de Haziran de 2021

iPhone kadar güçlü bir cihaz ve iOS kadar karmaşık bir işletim sistemi ile, çoğu insanın asla bilmediği düzinelerce, hatta yüzlerce özellik vardır. Bu özellikleri merak ediyor veya bir iPhone uzmanı olduğunuzu düşünüyorsanız, bu liste iPhone’unuz hakkında yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olacak. Klavyenize emoji eklemek ve belirli uyarıları ve aramaları engellemekten Siri’ye yeni bir ses vermeye kadar, bu harika gizli özellikler sizi güçlü bir kullanıcıya dönüştürebilir ve iPhone’unuzdan tam olarak istediğinizi elde etmenize yardımcı olabilir. Bu özelliklerden bazıları yalnızca belirli iOS sürümlerinde çalışır. Tüm önemli çağrılar, aşağıda ayrıntıları verilen her bir özelliğe dahildir.

Geri Almak için Sallayın

Sadece fikrini değiştirmek için bir şey mi yazdın? Backspace tuşunu basılı tutmayın. Bunun yerine, Geri Al düğmesini görüntülemek için iPhone’u sallayın. Telefonu salladığınızda, bir açılır pencere yazmayı geri almak isteyip istemediğinizi sorar. Dokunmak Geri alma Yazdığınız metni kaldırmak için Fikrinizi değiştirirseniz, iPhone’u tekrar sallayarak metni geri yükleyin, ancak bu sefer Yeniden Yazma.

Geri Almak için Salla özelliği Safari, Mail, Mesajlar, Notlar ve daha pek çok uygulamada çalışır. Hatta başka durumlarda yazmaktan başka şeyleri geri almak için iPhone’u sallayabilirsiniz.

Yanıp Sönen Bir Işıktan Uyarılar Alın

Android ve BlackBerry akıllı telefonlarda, metin, sesli posta veya başka bir uyarı olduğunu bildirmek için bir ışık yanıp söner. Bu cihazların kullanıcıları genellikle bu özelliğin platformlarının iPhone’dan daha iyi olmasının bir nedeni olduğunu iddia ediyor. Ancak, bir ayarı değiştirirseniz, uyarılar için iPhone kamerası yanar. Açık Ayarlar Ve git Ulaşılabilirlik > Ses/Görüntüben > Uyarılar için LED Flaş. Ardından, açın Uyarılar için LED Flaş geçiş anahtarı. aç Sessizde Flaş Halka anahtarı sessizken ışığın yanıp sönmesini istiyorsanız geçiş anahtarı.

Erişilebilirlik, Sesli/Görsel ve Uyarılar için LED Flaş vurgulanmış olarak iOS ayarları

Yerleşik Emojiye Erişin

Emoji, kısa mesajlarda ve diğer belgelerde biraz eğlence katan veya duyguları ifade eden gülen yüzler, insanlar, hayvanlar ve daha fazlası gibi küçük simgelerdir.

Dokunmatik ekrandaki gülen emoji simgesine dokunan küçük kız

fotosipsak / Getty Images
App Store’da bir iPhone’a emoji ekleyen tonlarca uygulama var, ancak bunlara ihtiyacınız yok. Bunun nedeni, iOS’ta yerleşik yüzlerce emoji olmasıdır. Emoji klavyesini iPhone’unuza nasıl ekleyeceğinizi ve emojiyi yeni klavyede nerede bulacağınızı öğrenmek için aşağıdaki bağlantıyı izleyin.

Gizli Aksanları Bul

Yabancı bir dilde yazarsanız veya yabancı bir dilden bir veya iki kelime kullanırsanız, bazı harfler normalde İngilizce’nin parçası olmayan sembollerle vurgulanabilir. Bu aksanlar ekran klavyesinde yok. Yazınıza aksanlı harfler eklemek için birkaç özel tuşu basılı tutun.

iPhone’da Aramaları ve Metinleri Engelleyin

Hayatında haber almak istemediğin insanlar varsa, bu ister önceki bir ilişki, ister bir tele pazarlamacı olsun, onları engelle. Sizinle iletişim kurmalarını engellerseniz, onlardan bir daha telefon, metin mesajı veya FaceTime ile haber alamazsınız. Adres defterinizi (mevcut bir kişiyse) veya size mesaj gönderdikleri uygulamadan kullanan kişileri engelleyin.

Siri’nin Sesini Değiştir

Apple’ın kişisel dijital asistanı Siri, zekası, kibar ve dengeli konuşmasıyla ünlüdür. iOS 7’de kullanıcılar Siri’nin sesini değiştirme yeteneği kazandı. iOS 14.5’te Apple, farklı bir dünyayı daha iyi yansıtmak için daha fazla Siri ses seçeneği ve geliştirmesi sağladı. Siri’nin sesini değiştirmek için şuraya gidin: Ayarlaröğesine dokunun, ardından Siri ve Arama > Siri Sesi. Altında Çeşitlilik, temel Siri uyruğunuzu seçin, ardından altındaki çeşitli seçeneklerden birini seçin. ses Siri’nizi özelleştirmek için

Siri ve Arama, Siri Ses ve Çeşitlilik ve Ses seçenekleri vurgulanmış olarak iPhone Ayarları

Daha yeni Siri sesleri, daha doğal bir ses için sinirsel metinden konuşmaya teknolojisini kullanır.

Metinleri İleterek Paylaşın

Kesinlikle paylaşmanız gereken bir metin mesajı aldığınızda, onu diğer kişilere iletin. İletmek istediğiniz mesajı basılı tutun, ardından paylaşmak istediğiniz kişilere gönderin. Ayrıntılar için aşağıdaki bağlantıyı takip edin veya bir e-posta hesabına nasıl metin gönderileceğini öğrenin.

Seri Çekim Modu ile Tonlarca Fotoğraf Çekin

iPhone, hareketsiz duran insanların, yemeklerin ve manzaraların muhteşem fotoğraflarını çeker. Ancak çoğu telefonda olduğu gibi iPhone da aksiyon çekimlerinde harika bir iş çıkarmıyor.

Mutlu çift birlikte selfie çekiyor

Robert Alexander / Getty Images
iPhone 5S veya daha yeni bir telefonunuz varsa, saniyede 10 fotoğraf çekmek için seri çekim modunu kullanın. Fotoğraf düğmesini basılı tutmanız yeterlidir. Bu kadar çok fotoğrafla, tüm aksiyonu yakalayabileceksiniz.

iPhone’da Sarı Uyarıları Devre Dışı Bırak

iOS 6’dan başlayarak, bölgeniz için Amber veya diğer acil durum uyarıları verildiğinde iPhone sizi otomatik olarak bilgilendirir. Bu uyarıları almayı durdurmak için kapatın. Amber uyarılarını, acil durum uyarılarını ve kamu güvenliği uyarılarını devre dışı bırakmak için Ayarlar, dokunmak Bildirimleröğesine gidin, ardından Devlet Uyarıları Uyarıları kapatmak için bölüm.

Bildirimler ve Devlet Uyarıları vurgulanmış olarak iOS Ayarları

Reklamverenlerin İzlemesini Azaltın

Daha eski iOS sürümlerinde, kişiselleştirilmiş, hedeflenmiş uygulama içi reklamları azaltmak için Ayarlar > Gizlilik > reklam ve üzerinde geçiş yap Reklam İzlemeyi Sınırla geçiş anahtarı. Ancak iOS 14.5’te Apple, reklam izlemeyi kontrol etmenize yardımcı olmak için daha gelişmiş gizlilik özellikleri sundu. Artık uygulamalar, “Uygulamanın diğer şirketlerin uygulamaları ve web sitelerindeki etkinliklerinizi izlemesine izin verilsin mi?” gibi bir şey yazan bir açılır kutu aracılığıyla sizi izlemek için izninizi istemelidir. Seç İzin vermek Uygulamanın sizi izlemesine izin vermekte sorun yaşıyorsanız veya Uygulamadan Takip Etmemesini İste erişimi reddetmek için. Bu istemlerle uğraşmak istemiyorsanız ve istemiyorsanız hiç sizi takip edecek uygulama, şuraya gidin: Ayarlar ve seçin Gizlilik > izleme, ve kapat Uygulamaların İzleme İstemesine İzin Ver.

Gizlilik ve İzleme vurgulanmış olarak iOS Ayarları ve "Uygulamaların izlemesine izin ver" geçişi kapalı

Hangi uygulamaların sizi izlemek ve tercihlerinizde değişiklik yapmak istediğini görmek için Ayarlar’a geri dönebilirsiniz.

Sık Konumlarınızı Öğrenin

iPhone’unuz, gittiğiniz yerleri takip etmek için GPS kullanır. Örneğin, her sabah bir şehre iş için giderseniz, telefonunuz sonunda bu düzeni öğrenecek ve işe gidip gelmenize yardımcı olmak için o varış noktasına ilişkin trafik ve hava durumu gibi bilgileri sağlayacaktır. Önemli Konumlar (bazı iOS aygıtları için Sık Konumlar) adı verilen bu özellik, telefonun ilk kurulumu sırasında GPS özelliklerini etkinleştirdiğinizde varsayılan olarak açılır. Verilerini düzenlemek veya kapatmak için şuraya gidin: Ayarlar ​> Gizlilik > Konum Hizmetleri. Bu ekranın en altına gidin ve öğesine dokunun. Sistem servisleri, sonra kapat Önemli Yerler (veya bazı cihazlar için, Sık Konumlar).

Konum Servisleri, Sistem Servisleri ve Önemli Konumlar (kapalı) vurgulanmış olarak iPhone gizlilik ayarları

Aramalar için Tam Ekran Fotoğrafları Geri Yükleyin

Apple, iOS 7’de sizi arayan kişinin fotoğrafını gösteren gelen arama ekranını küçük bir fotoğraf ve birkaç düğme ile genel bir ekrana dönüştürdü. iPhone’unuzda en az iOS 8 varsa, sorunu çözmenin ve tam ekran fotoğrafları geri almanın bir yolu vardır. Kişilerinize gidin ve bir kişi seçin, ardından Düzenle > Fotoğraf ekle. öğesine dokunun. Kamera Bir fotoğraf seçmek için bir gülen yüz, not, baş harf veya diğer seçeneklere dokunun.

Düzenle, Fotoğraf Ekle ve Kamera simgesi vurgulanmış olarak iPhone kişi ekranı