Skip to content

169 IP Adresi Hatası Nasıl Onarılır

9 de Mayıs de 2021

İnternete bağlanamadığınızda ve bilgisayarınızın 169 ile başlayan bir IP adresi var gibi göründüğünde, basit bir açıklama var. Bu tür bir hata, bir Windows bilgisayarı bir IP adresi istediğinde ve bir IP adresi almadığında ortaya çıkar. Bu tür 169 IP adresi hatasını düzeltmek için, bilgisayarınızın ağınızdan geçerli bir IP adresi alabilmesi gerekir.

Dmitry Ageev / Karışım Görüntüleri / Getty Images

169 IP Adresi Hata Nedeni

Bir bilgisayarın internete bir ağ üzerinden erişmesi için geçerli bir IP adresine ihtiyacı vardır. Bunun sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğinden emin olmanın en kolay yolu, yönlendiricinin ağdaki her cihaza otomatik olarak bir IP adresi atamasına olanak tanıyan bir ayar olan Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolüdür (DHCP). Bir Windows bilgisayarı DHCP sunucusuyla iletişim kuramadığında, Otomatik Özel IP Adresleme (APIPA) adı verilen bir şey devreye girer. Bilgisayara 169.254 ile başlayan bir IP adresi atar. Bu IP adresleri internette değil, yalnızca yerel ağlarda kullanışlıdır. Bilgisayar ile DHCP sunucusu arasında iletişim olmadan ve bilgisayarın 169 IP adresi olduğu sürece internete bağlanamaz. Bu nedenle, bu sorunun düzeltilmesi, bilgisayarınızın ve DHCP sunucusunun iletişim kurabildiğinden emin olmayı içerir. Bu olduğunda, sorun temelde kendi kendine düzelecektir.

169 IP Adresi Hatası Nasıl Onarılır

Bilgisayarınızın 169 ile başlayan geçersiz bir IP adresine sahip olduğu bir hatayı düzeltmek için, bunu bilgisayarınızdaki ağ aygıtının ağ donanımınızla iletişim kurabilmesi için yapmanız gerekir. Bu hatayı tam olarak karşılaşma nedeninize bağlı olarak, bunu ağ donanımını sıfırlayarak, bilgisayardaki ağ aygıtına yeni bir IP adresi talep etmesini söyleyerek veya yönlendiricide bazı ayarları değiştirerek gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Ağ donanımını kapatıp açın. Modeminizi ve yönlendiricinizi kapatıp fişini çekin ve ardından her iki cihazı da tekrar takın. Ağ donanımı yeniden başladığında ve bilgisayarınız ağa yeniden bağlanmaya çalıştığında, geçerli bir IP adresi alabilir.

  2. Windows ağ sorun gidericisini kullanın. Bu otomatik işlem, bir bilgisayarın geçerli bir IP adresi almasını engelleyenler de dahil olmak üzere çoğu ağ sorununu çözer.

  3. Yeni bir IP adresi isteyin. Bu biraz daha karmaşık çünkü bir komut istemi açmanız ve bir dizi komut girmeniz gerekiyor. Çoğu durumda, bu, bilgisayarın geçerli bir IP adresi almasına izin verir.

  4. Yönlendiricideki DHCP ayarlarını kontrol edin. Bir yönlendiricinin IP adreslerini atayabilmesinin iki yolu vardır. Yönlendirici, sizden herhangi bir giriş olmaksızın her cihaza dinamik olarak benzersiz bir IP adresi atar veya her cihaza manuel olarak benzersiz bir statik IP adresi atamanız gerekir. DHCP, bir yönlendiricinin IP adreslerini dinamik olarak atamasına izin veren ayardır. Bu ayar kapatılırsa ve bilgisayar için statik bir IP adresi belirlemediyseniz, internete erişemezsiniz.

  5. Yönlendiriciyi devre dışı bırakın. Bazı durumlarda, ağ aygıtını devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirerek veya sürücüyü kaldırıp yeniden yükleyerek bu tür sorunları çözebilirsiniz. Bunlar, her ikisi de Windows Aygıt Yöneticisine erişmenizi gerektiren benzer işlemlerdir.