Skip to content

192.168.1.254 Yönlendirici IP Adresinin Amacını Öğrenin

24 de Mayıs de 2021

IP adresi 192.168.1.254, bazı ev geniş bant yönlendiricileri ve geniş bant modemler için varsayılan özel IP adresidir. Bu IP adresini kullanan yaygın yönlendiriciler veya modemler, CenturyLink için 2Wire, Aztech, Billion, Motorola, Netopia, SparkLAN, Thomson ve Westell modemlerini içerir. Bunun yerine 192.168.1.2’yi mi arıyorsunuz?

Miguel Co / Lifewire

Özel IP Adresleri Hakkında

192.168.1.254 özel bir IP adresi ve özel ağlar için ayrılmış bir adres bloğundan biridir. Bu, bu özel ağdaki bir cihaza bu özel IP’yi kullanarak doğrudan internetten erişilemeyeceği anlamına gelir. Ancak, özel ağdaki herhangi bir cihaz o ağdaki diğer cihazlara bağlanabilir. Yönlendiricinin özel IP adresi 192.168.1.254 iken, yönlendirici ağındaki cihazlara farklı, özel bir IP adresi atar. IP adresi çakışmalarını önlemek için bir ağdaki tüm IP adresleri o ağ içinde benzersiz olmalıdır. Modemler ve yönlendiriciler tarafından kullanılan diğer yaygın özel IP adresleri 192.168.1.1, 192.168.1.100 ve 192.168.1.101’dir.

Yönlendirici Yönetici Paneline Erişim

1:09 Üretici, yönlendiricinin IP adresini fabrikada ayarlar, ancak yönetici arayüzünü kullanarak istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Yönlendirici konsoluna erişmek için bir web tarayıcısı açın, adres çubuğuna gidin ve http://192.168.1.254 (www.192.168.1.254 değil). Yönlendiricinin IP adresini değiştirmek ve diğer seçenekleri yapılandırmak için yönlendirici konsolunu kullanın. Yönlendiricinin IP adresini bilmiyorsanız, bir komut istemi kullanarak bulun. (Aşağıdaki talimatlar Windows 10 ve 8 için geçerlidir.)

 1. Basın Windows + X Power Users menüsünü açmak için, ardından Komut istemi.

 2. Veya Windows Arama çubuğuna gidin, cmd, sonra seç Komut istemi.

  Windows 10'dan Arama sonuçlarındaki Komut İstemi ekran görüntüsü

 3. Giriş ipconfig bilgisayarın bağlantılarının bir listesini görüntülemek için.

 4. İçinde Yerel bağlantı bölüm, bul Varsayılan giriş.

  10.0.1.1 Varsayılan Ağ Geçidini gösteren Windows komut istemi uygulamasının ekran görüntüsü

  Aktif ağ bağlantınız aranmayabilir Yerel bağlantı. Bunu ipconfig sonuçlarınızda görmüyorsanız, sonuçlarda ilerleyin ve bir Varsayılan giriş.

 5. IP adresi, yönlendiricinin IP adresidir.

Varsayılan Kullanıcı Adları ve Parolalar

Tüm yönlendiriciler, varsayılan kullanıcı adları ve şifrelerle gönderilir. Bu kullanıcı adı ve şifre kombinasyonları her üretici için standarttır. Bunlar genellikle donanımın üzerindeki bir çıkartma ile tanımlanır. En yaygın olanları:

 • 2 Tel: Kullanıcı adı: boş, Parola: boş
 • Aztek: Kullanıcı adı: “admin”, “kullanıcı” veya boş, Şifre: “admin”, “kullanıcı”, “şifre” veya boş
 • Milyar: Kullanıcı adı: “admin” veya “admin”, Şifre: “admin” veya “şifre”
 • Motorola: Kullanıcı adı: “admin” veya boş, Şifre: “şifre”, “motorola”, “admin”, “yönlendirici” veya boş
 • Netopya: Kullanıcı adı: “admin”, Şifre: “1234”, “admin”, “şifre” veya boş
 • SparkLAN: Kullanıcı adı: boş, Şifre: boş
 • Thomson: Kullanıcı adı: boş, Şifre: “admin” veya “şifre”
 • Westell: Kullanıcı adı: “admin” veya boş, Şifre: “şifre”, “yönetici” veya boş

Yönlendirici yönetim konsoluna erişiminiz olduktan sonra, yönlendiriciyi çeşitli şekillerde yapılandırabilirsiniz. Güvenli bir kullanıcı adı ve şifre kombinasyonu ayarlayın. Bu olmadan herkes yönlendiricinin paneline erişebilir ve bilginiz olmadan ayarlarını değiştirebilir. Yönlendiriciler, kullanıcıların ağdaki cihazlara atadıkları IP adresleri dahil diğer ayarları değiştirmesine izin verebilir.