Skip to content

2020’de Vedalaştığımız Teknolojiye

20 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • İyi ya da kötü, bazı teknolojilerin farklı endüstriler üzerinde önemli bir etkisi olabilir.
  • Quibi, Segway Scooter, Nintendo 3DS ve daha fazlası gibi teknolojiler 2020’de kullanımdan kaldırıldı.
  • Uzmanlar, ölümlerini kendi pazarlarındaki bir değişime ve gelişmeye bağlıyorlar.
Getty Images / Westend61
2020’nin harika bir yıl olmadığı ve bizim en sevdiğimiz şeylere ve aktivitelere veda etmemize neden olduğu bir sır değil. Ayrıca en sevdiğimiz teknolojilerden bazılarına veda ettiğimiz bir yıl oldu. Sırf bir veda etmek için 2020’nin en önemli teknoloji kayıplarından bazılarını toparladık. Uzmanlar, bunların durdurulmasının mutlaka bir başarısızlık olduğu anlamına gelmediğini, daha çok, artık hizmet veremeyecekleri gelişen bir pazarın ürünü olduğunu söylüyorlar. “Asla gerçekten ölmeyecekler – orada [are] Stride PR’de hesap yöneticisi olan Carter Dotson şunları söyledi: Cankurtaran bir telefon görüşmesinde.

Quibi

Jeffrey Katzenberg Ocak 2020'de Quibi'yi gösteriyor

Getty Images / Daniel Boczarski
Belki de 2020’nin en trajik teknoloji öyküsü, kısa biçimli akış hizmeti uygulaması Quibi, 2020’de hem piyasaya sürüldü hem de öldü. Sadece altı aylık bir varlığın ardından, Quibi kısmen zaten kalabalık bir alan nedeniyle kapandı, ama aynı zamanda büyük fikirlerini gerçekleştiremedi. “Genel olarak, salgın, sahip oldukları sorunlardan biriydi, ancak aynı zamanda, lansman sırasında, esasen düşük faiz seviyelerine neden olan, yeterince düşünülmemiş bir dizi başka sorunları olduğunu düşünüyorum.” Maryland Üniversitesi Robert H. Smith İşletme Fakültesi’nde tüketici bilimi alanında seçkin bir üniversite profesörü ve PepsiCo başkanı olan Michel Wedel, Cankurtaran telefonda. Wedel, uygulamanın hareket halindeyken insanları hedeflemek için çok fazla menfaat sağladığını ve bunun bir pandemi sırasında kayıt altına alınmadığını söylüyor. Wedel, Quibi’nin yalnızca mobil modelinin bir yanıt olarak değişmesi gerektiğini söyledi. Quibi’nin bir diğer dezavantajı da Turnstyle video teknolojisine verdiği önemdi. Aboneler, telefonlarını nasıl döndürdüklerine bağlı olarak Quibi’nin içeriğini hem dikey hem de yatay olarak tam ekran izleyebiliyordu, ancak bu özellik bazıları için o kadar önemli değildi. Wedel, “İnsanlar içerik için geliyorlar, sizin bakış açınız için değil,” dedi.

Adobe Flash Player

Adobe Flash için Firefox güvenlik uyarısı

Getty Images / Sean Gallup
Adobe Flash’ın 31 Aralık’ta tamamen kapatılmasına yalnızca birkaç gün kaldı. Şirket, geçişi artık Flash’ın tamamen yerini alabilecek HTML5, WebGL ve WebAssembly’nin gelişimine bağladı. Flash’ın sonu, güvenlikte genel bir gelişme anlamına gelir ve animasyon teknolojisini kullanan bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü artık tüketmez. Adobe, başlangıçta Flash’ı üç yıl önce durdurma planlarını duyurdu, bu nedenle geliştiricilerin geçişi anlamak için bolca zamanı oldu ve herhangi bir sorun yaşamamalısınız. Ancak, sisteminizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için Adobe yine de bilgisayarınızda Flash’ı manuel olarak kaldırmanızı önerir.

Oculus Go

Facebook, 2014 yılında Oculus’u satın aldığından beri, şirket, cihazların üretimini durdurma konusunda proaktif olma dahil bazı önemli değişiklikler yaptı. Bu yıl Oculus, diğer VR kulaklıklarına odaklanmak için popüler Oculus Go modelinden kurtulduğunu duyurdu. “[The] Oculus Go, VR’ı çok daha fazla kişiye açtı ve sürükleyici eğlencenin yeniden tanımlanmasına yardımcı oldu. “Şirket, Oculus Quest’e odaklanmak için Go başlığına veda ettiğini söyledi. Birçok kullanıcı Quest over the Go’yu tercih ederken, Go başlığı Evinizin rahatlığından canlı konserlere ve spor etkinliklerine ve kurumsal eğitime katılmak mümkün. Go başlığı aynı zamanda daha bütçe dostu bir seçenek olarak görülüyordu. “Oculus Go, VR’ı çok daha fazla kişiye açtı ve yardımcı oldu sürükleyici eğlenceyi yeniden tanımlayın… Oculus Go, dünyanın dört bir yanındaki insanlar için yeni deneyimler mümkün kıldı ve Oculus Quest’in temelini oluşturdu ”dedi. Oculus, bir Oculus Go’ya sahipseniz, şirket yine de sistem yazılımını koruyacağını söylüyor 2022’ye kadar hata düzeltmeleri ve güvenlik yamaları ile. Go tek zayiat değil. Oculus Rift’in 2021 baharında durdurulması planlanıyor, böylece Oculus Quest modellerini tek VR başlık seçeneği olarak bırakacak.

Segway Scooter

Segway scooter kullanan kişiler

Getty Images / Fabio Caprari / EyeEm
Segway, ikonik iki tekerlekli otomatik dengeleyici Segway PT’yi Temmuz ayında emekli ederek, scooter’ın 19 yıllık ömrünün sonu oldu. Ülke çapındaki şehirlerde Segway turları ile tanınan Segway PT scooter’ın ölümü, turist ve alışveriş merkezi güvenlik görevlisi pazarının ötesine ulaşma mücadelesine bağlanabilir. Özel araç, şirketin beklediği popülerliğe hiçbir zaman ulaşamadı. Mucit Dean Kamen başlangıçta ilk 13 ayda 100.000 scooter satmayı planladı, ancak neredeyse yirmi yılda yalnızca yaklaşık 140.000 toplam Segway scooter satıldı. Bununla birlikte, elektrikli scooter şirketleri, Segway scooter’ı nihayetinde kentsel ulaşımın manzarasını değiştirerek takdir ediyor. Elektrikli scooter kiralama şirketinin sözcüsü, “Segway kitlesel pazar çekiciliğinden yoksun olsa da, devrim niteliğindeki tasarımı ve teknolojisi yine de hoverboardlardan kendi elektrikli scooter modellerine kadar tüm bir kişisel, elektrikli, iki tekerlekli araçlar endüstrisini ortaya çıkardı.” Kuş anlattı Cankurtaran bir e-postada. Sözcü, Segway’in tüketicilere “insan ölçeğine göre inşa edilmiş sürdürülebilir hareketliliğin bisikletten bu yana ilk gerçek görünümünü” verdiğini de sözlerine ekledi.

Google Play Müzik

Bu yıl, Google Play Müzik, 2015’te piyasaya sürülen YouTube Music ile tam olarak birleşmek üzere dokuz yıllık hükümdarlığını sona erdirdi. Hizmet, esasen Google’ın Apple’ın iTunes’una verdiği yanıttı. Google Play Müzik, podcast’leriyle tanınıyordu; arka planda oynatma; seçilmiş, önceden oluşturulmuş oynatma listeleri; ve YouTube Müzik’in ücretsiz aboneliğine dahil olmayan daha fazlası.

Bununla birlikte, YouTube Müzik, çalma listesi başına maksimum 5.000 şarkıdan daha büyük bir çalma listesi uzunluğu, kitaplığınıza 100.000’e kadar kişisel parça ekleme yeteneği, arka planda dinleme ( ekran kilitlendi) ve yeni bir keşif sekmesi.

Çiftlik evi

Farmville Facebook'ta

Zynga
İşten veya okuldan eve döndüğünüz, Facebook’ta oturum açtığınız ve mahsulünüzdeki marulları kontrol ettiğiniz eski güzel günleri hatırlayın. Çiftlik evi? O günler birçokları için çoktan geride kaldı, ancak Facebook sonunda ayın sonunda ikonik oyunun fişini çekiyor. Orijinal Çiftlik evi oyun 2009’da piyasaya sürüldü ve bir Flash uygulaması olarak oluşturuldu ve durdurulması Adobe’nin Flash Player’ı durdurmasına bağlanabilir. Çiftçilik simülatörü, yeni mahsuller satın almak ve onları canlı tutmak gibi basit bir amacı olan basit bir oyundu. Madeni para karşılığında çilek, brokoli, mısır, pamuk ve daha fazlasını hasat edebilirsiniz. Kazançlı mahsullerinizi muhafaza etme konusunda gerçekten tutkuluysanız, oyunun diğer yinelemeleri FarmVille 2, FarmVille: Köy Kaçamağı, FarmVille 2: Tropic Escape, ve FarmVille 3 hala mevcuttur.

Nintendo 3ds

Nintendo 3DS'de oynayan oyuncu

Getty Images / Jonathan Leibson
2011’de tanıtılan ve geçtiğimiz Eylül ayında durdurulan Nintendo 3DS, Nintendo DS cihazlarının bir parçasıydı, ancak bu modelin otomatik stereoskopik ekran, ön kamera ve desteklenen 3D görüntülerle daha iyi grafiklere sahip olması dışında. Ayrıca, Nintendo DS Lite’ın 103 ppi’si yerine 133 ppi’lik daha yüksek piksel yoğunluğuna sahipti. Toplamda, Nintendo dünya çapında 75 milyondan fazla 3DS konsolu sattı ve cihaz için 2.270’den fazla oyun piyasaya sürüldü. Süper Mario 3D Land, Mario Kart 7, ve Pokemon Güneş ve Ay. Dotson, Nintendo 3DS’nin sonunun bir dönemin sonunu işaret ettiğini söyledi. Dotson, “Özel avuç içi oyunların çağının ortadan kalktığını görmek beni üzüyor,” dedi. “[The 3DS] ilginç şeyler yapan oyunlara izin verildi. Nintendo, normalde sadece fiziksel kontrollerle imkansız olacak oyunlar yaptı. ” Nintendo’nun tek özel el oyun konsolu artık Nintendo 2DS XL olsa da, Dotson mobil oyunların büyük ölçüde değiştiğini söylediğinden, diğer DS modellerinin kaderini takip etmesi çok uzun sürmeyebilir. “İnsanlar artık hareket halindeyken oyun oynamak için özel donanıma ihtiyaç duymuyor, bu yüzden satın almayı bıraktılar” dedi.