Skip to content

2021 ve Ötesi için 5 Bilgisayar Ağı Trendi

25 de Mayıs de 2021

Bilgisayar ağ teknolojisi yeni ve ilginç yollarla gelişmeye devam ediyor. İşte önümüzdeki yıl izlenecek en önemli beş alan ve trend.

IoT Cihazları Sıradan Olacak

Busakorn Pongparnit / Getty Images
2021’de, internete bağlı bir dizi ürün dikkatinizi çekmek için rekabet edecek. Nesnelerin İnterneti (IoT), bu “kablolu” öğelerin başka bir adıdır ve bazı kategorilerin izlenmesi özellikle ilginç olacaktır:

  • Giyilebilir cihazlar. İşlem hızı ve pil ömrü dahil olmak üzere operasyonel iyileştirmeler görmeniz muhtemeldir. Saatler sağlık ve fitness takibine odaklanmaya devam edecek. Ve bu, Google’ın bir Pixel giyilebilir cihazla çıktığı yıl olabilir mi?
  • Akıllı mutfaklar. Sıcaklık kontrollü akıllı kupalar, sesinizle kumanda edebileceğiniz mikrodalgalar, eklenecek malzemelerin tam miktarını bilen karıştırıcılar ve bağlı buzdolabınızda gelişmiş yiyecek tanıma gibi şeylere dikkat edin.
  • Daha akıllı ampuller. Wi-Fi veya Bluetooth özellikli aydınlatma sistemleri için tetikte olun ve ampul kalitesinde, programlama seçeneklerinde ve entegrasyon kolaylığında ek iyileştirmeler bekleyin.
  • Kamu uygulamaları. Evlerimizdeki ekipmanların yanı sıra, IoT işlevi mağazalarda, restoranlarda ve belediye konumlarında daha fazla görünecek.

Bu yeniliklerin yanı sıra, beraberindeki güvenlik endişelerini de bekleyin. Birçoğu, kullanıcıların evlerine, etkinliklerine ve kişisel verilerine erişimleri göz önüne alındığında IoT cihazlarına eşlik eden gizlilik risklerinden korkuyor.

5G Üzerinden Daha Fazla Heyecan Göreceğiz

Mobil Dünya Kongresi 2016

David Ramos / Getty Images
4G LTE mobil ağları dünyanın pek çok yerine ulaşmasa da (ve yıllardır ulaşmasa da), telekomünikasyon endüstrisi yeni nesil 5G hücresel iletişim teknolojisini geliştirmek için çok çalışıyor. 5G, mobil bağlantıların hızlarını önemli ölçüde artıracak şekilde ayarlandı. Ancak, tüketicilerin bu bağlantıların tam olarak ne kadar hızlı gitmesini beklemesi gerektiği ve 5G cihazlarını ne zaman satın alabilecekleri, endüstri teknik standartları belirlenene kadar bilinmeyebilir. Bununla birlikte, tıpkı 4G’nin ilk geliştirilmesinde olduğu gibi, şirketler 5G çabalarının reklamını yapmayı beklemiyor. Araştırmacılar, standart 5G ağlarının parçası olabilecek şeylerin prototip sürümlerini test etmeye devam edecekler. Bu testlerden elde edilen raporlar, saniyede birçok gigabit (Gbps) maksimum veri oranlarını ortaya çıkaracak olsa da, tüketiciler, 5G ile gelişmiş sinyal kapsamı vaadiyle aynı derecede ilgilenmelidir. Bazı satıcılar şüphesiz bu teknolojiyi 4G kurulumlarına uyarlamaya başlayacaklar, bu yüzden yakında sahnede görünmesi için “4.5G” ve “5G öncesi” ürünleri (ve bu belirsiz bir şekilde tanımlanmış etiketlerle birlikte gelen kafa karıştırıcı pazarlama iddiaları) arayın.

IPv6 Kullanıma Sunma Hızlanmaya Devam Edecek

Google IPv6'nın Kabulü (2019)

Google
İnternet Protokolü Sürüm 6 (IPv6), bir gün aşina olduğumuz geleneksel İnternet Protokolü adresleme sistemi olan IPv4’ün yerini alacak. Google IPv6 Benimseme sayfası, IPv6 dağıtımının ne kadar hızlı ilerlediğini kabaca göstermektedir. Gösterildiği gibi, IPv6 sunumunun hızı 2013’ten beri hızlanmaya devam etti, ancak IPv4’ün tam olarak değiştirilebilmesi için daha uzun yıllar gerekecek. 2021’de, IPv6’nın özellikle iş bilgisayarı ağlarıyla ilgili olarak haberlerde daha sık bahsedilmesini bekliyoruz. IPv6, doğrudan veya dolaylı olarak herkese fayda sağlar. Neredeyse sınırsız sayıda cihazı barındırmak için genişletilmiş kullanılabilir IP adresi alanı ile internet sağlayıcıları, abone hesaplarını yönetmeyi daha kolay bulacaktır. IPv6, internette TCP / IP trafik yönetiminin verimliliğini ve güvenliğini artıran başka iyileştirmeler de ekler. Ev ağlarını yönetenler, yeni bir IP adresi gösterimi stili öğrenmelidir.

AI Genişlemeye Devam Edecek

Robot Lab Showroom - Paris, 2016

Nicolas Kovarik / IP3 / Getty Images
Deep Blue gibi bilgisayar sistemlerinin dünya şampiyonu seviyelerinde satranç oynama yeteneği, onlarca yıl önce yapay zekanın (AI) meşrulaştırılmasına yardımcı oldu. O zamandan beri, hem bilgisayar işlem hızı hem de onu kullanma yeteneği muazzam bir şekilde gelişti. Daha genel amaçlı yapay zekanın önündeki temel engellerden biri, yapay zeka sistemlerinin dış dünyayla iletişim ve etkileşim kurma yeteneğindeki sınırlamalar olmuştur. Günümüzde mevcut olan çok daha yüksek kablosuz hızlarla, etkileyici yeni uygulamalara olanak sağlayacak yapay zeka sistemlerine sensörler ve ağ arayüzleri eklemek mümkündür. Sağlık ve imalat sektörlerindeki uygulamaları izleyin. Ayrıca, AI güvenilirliğini ve güvenliğini sağlamanın yeni yollarını arayın.

SD-WAN Norm Olacak

SD WAN

ID 36177459 © Wilm Ihlenfeld | Dreamstime.com
Yazılım tanımlı bir geniş alan ağı (SD-WAN), şirketler için önceki WAN sistemlerinden daha fazla esneklik sunan ağ teknolojisidir. Geleneksel bir WAN, birden çok konuma sahip işletmelerin çalışanların ev ofisinde çok protokollü etiket anahtarlama (MPLS) aracılığıyla verilere, dosyalara ve uygulamalara erişmesini sağlarken, SD-WAN, Uzun Süreli Evrim (LTE) ve erişim sağlamak için geniş bant internet hizmetleri. SD-WAN karışıma bulut tabanlı uygulamalar ekleyerek çalışanların Salesforce, Amazon Web Services ve Microsoft 365 gibi kurumsal çaptaki programlara uzaktan giriş yapmasına olanak tanır. Teknoloji hala nispeten yenidir, bu nedenle müşteriler ve sağlayıcılar anlamaya çalışıyorlar. üretkenliği artırmak, iş çevikliğini artırmak ve güvenliği iyileştirmek için bu yeniliğin en iyi nasıl kullanılacağı. Ancak, birkaç yıldır piyasada olduğuna göre, SD-WAN büyük olasılıkla yeni norm haline gelecektir.