Skip to content

2021 Yılının En İyi 6 Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Aracı

25 de Nisan de 2021

Kötü amaçlı yazılım, internet davranışınızın riskli olmadığını düşünseniz bile, kötü amaçlı yazılımları tespit etmek her zamankinden daha kolay olduğu için sıradan bir sorun haline geldi. Bu yüzden kötü amaçlı yazılım temizleme araçları mevcuttur. En iyi kötü amaçlı yazılım temizleme araçları, virüs temizleme ve casus yazılımlarla başa çıkmada mükemmeldir. Windows ve Mac bilgisayarlar için en iyileri içeren bu listeyi bulmak için çok sayıda kötü amaçlı yazılım temizleme aracını inceledik.

Genel olarak En İyi: Malwarebytes

Ne Seviyoruz

 • Harika bağımsız test puanları.
 • Kullanımı kolay.
 • Windows, macOS, iOS ve Android için mevcuttur.

Neleri Sevmiyoruz

 • Gerçek zamanlı taramadan yoksundur.
 • Birkaç ekstra özellik içerir.

Malwarebytes, gerçek itibarı, sık güncellemeleri ve kullanımının ne kadar kolay olduğu sayesinde genel olarak en iyi ücretsiz kötü amaçlı yazılım temizleme aracı için en iyi seçimimizi alıyor. Malwarebytes Anti-Malware’in ücretsiz sürümü, sizi gerçek zamanlı tarama ve fidye yazılımını engellemek için ek önlemlerle koruyan premium sürümün 14 günlük ücretsiz deneme sürümüyle birlikte gelir. Malwarebytes, geleneksel antivirüs programınızı desteklemek için tasarlanmış kapsamlı bir güvenlik aracıdır. En son kötü amaçlı yazılımlardan haberdar olmanıza yardımcı olmak için günlük güncellemeler alır ve ayrıca sisteminizde daha önce hiç görülmemiş yepyeni kötü amaçlı yazılımları belirlemenize yardımcı olabilecek bir dizi teknik kullanır. Malwarebytes bir sorun belirlediğinde, kötü amaçlı kodu temizleyebilir ve kaldırabilir. Bu harika kötü amaçlı yazılım temizleme aracı Windows, macOS, iOS, Android ve hatta Chromebook’lar için kullanılabilir. Ücretsiz sürüm, kötü amaçlı yazılımları taramanıza ve istediğiniz zaman kaldırmanıza izin verir, ancak premium sürümden aldığınız gerçek zamanlı tarama ve korumadan yoksundur.

Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme ile En İyi Antivirüs: Bitdefender Antivirus Free Edition

Masaüstünde çalışan Bitdefender Antivirus Free Edition'ın ekran görüntüsü.

Ne Seviyoruz

 • Kötü amaçlı yazılımdan koruma içerir.
 • Windows, macOS ve Android için mevcuttur.
 • Mükemmel bağımsız test puanları.

Neleri Sevmiyoruz

 • iOS sürümü yalnızca premium sürümlerle kullanılabilir.
 • Otomatik (yazılım) güncellemeleri yoktur, ancak virüs tanımları otomatik güncellemedir.

Favori kötü amaçlı yazılım temizleme araçlarımızın çoğunu seçtiğiniz antivirüs programıyla kullanabilirsiniz, ancak Bitdefender yerleşik kötü amaçlı yazılım koruması içeren en iyi antivirüs seçimimizdir. Bu, onu virüslere, solucanlara, truva atlarına, sıfırıncı gün istismarlarına, rootkitlere ve her türlü kötü amaçlı yazılıma karşı birincil savunmanız olarak kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bitdefender’ın ücretsiz sürümü, Windows, Android ve macOS için kullanılabilen hafif bir antivirüs programıdır. Yazılımın ücretli sürümleri olan Bitdefender Antivirus Plus ve Bitdefender Total Security, iOS için de koruma sağlıyor. Ücretsiz sürüm, otomatik güncellemeler gibi Bitdefender’ın premium sürümlerinde edindiğiniz bazı gelişmiş özelliklerden yoksun olsa da, bilgisayarınızı gerçek zamanlı tehdit algılama, virüs tarama ve kötü amaçlı yazılım temizleme ile korumak için gereken temel özelliklerle donatılmıştır. Gerçek zamanlı tehdit algılamaya ek olarak, Bitdefender ayrıca şüpheli dosya veya klasörleri uygulamanın ana ekranına sürükleyip bırakmanıza izin veren kullanışlı bir seçeneğe de sahiptir. Bu, virüs bulaşmış olabileceğinden şüphelendiğiniz dosyaları hızlı bir şekilde taramanın son derece kolay bir yoludur.

Gelişmiş Kötü Amaçlı Yazılım Koruması için En İyisi: Adaware Antivirus Ücretsiz

Windows 10'da Adaware Antivirus Free'nin ekran görüntüsü

Ne Seviyoruz

 • Hızlı, doğru taramalar.
 • Otomatik indirme taraması.
 • Sezgisel izleme dahildir.

Neleri Sevmiyoruz

 • Yalnızca Windows için mevcuttur.

Eğrinin ötesinde kalabilen bir kötü amaçlı yazılım temizleme aracı arıyorsanız, Adaware Antivirus Free’ye göz atmanız gerekir. Bu, harika Adaware kötü amaçlı yazılımdan koruma araç setinin ücretsiz sürümüdür ve yepyeni kötü amaçlı yazılımları ortaya çıktığı anda belirleyip ortadan kaldırabilir. Adaware, diğer antivirüs yazılımları ve kötü amaçlı yazılım temizleme araçları gibi düzenli güncellemeler alan bilinen tehditlerin bir veritabanını tutar. Tarama, tehdit veri tabanıyla eşleşen bir şey bulduğunda, uygulama sorunu bulup ortadan kaldırabilir. Ayrıca indirmelerinizi otomatik olarak tarayabilir ve bu saldırı vektörünü ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Adaware’i rekabetin çoğundan ayıran şey, yeni kötü amaçlı yazılımları tanımlamak için kullandığı sezgisel analiz tekniğidir. Adaware, korumalı bir sanal ortamda şüpheli programları kurarak davranışları arayabilir ve programın aslında kötü amaçlı yazılım olduğuna dair işaretler alabilir ve ardından uygun önlemleri alabilir. Adaware’in ücretsiz sürümü yalnızca Windows için kullanılabilir, ancak Windows 7, Windows 8 ve Windows 10’u destekler.

Casus Yazılım ve Kötü Amaçlı Yazılım için En İyisi: SUPERAntiSpyware

Windows 8'de SUPERAntiSpyware ekran görüntüsü

Ne Seviyoruz

 • Çok sayıda tarama seçeneği.
 • Hızlı, kolay taramalar.
 • Sisteminizdeki mevcut casus yazılımları bulacaktır.

Neleri Sevmiyoruz

 • Otomatik olarak güncellenmez.
 • Programlama yeteneği yok.

Casus yazılımlarla mücadele edebilen en iyi kötü amaçlı yazılım temizleme aracı için en iyi seçimimiz SUPERAntiSpyware’dir. Bu kötü amaçlı yazılım temizleme aracı, casus yazılımlarda uzmanlaşmıştır, ancak aynı zamanda rootkit’ler ve fidye yazılımları dahil olmak üzere çeşitli diğer tehditleri de idare edebilir. SUPERAntiSpyware, özellikle casus yazılımları, reklam yazılımlarını, tuş kaydedicileri ve kişisel verilerinize yönelik diğer tehditleri hedef alarak antivirüsünüzle uyum içinde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca, dosyalarınızı, saldırgana serbest bırakması için ödeme yapmadığınız sürece verilerinizi ele geçirmek için tasarlanmış fidye yazılımlarına karşı da koruyabilir. SUPERAntiSpyware’in ücretsiz sürümü, ücretli sürümle aynı günlük güncellemelerle gelir ve en son tehditlere karşı her zaman korunmanızı sağlar. Tek sorun, güncellemeleri otomatik olarak kontrol etmeniz gerektiğidir. SUPERAntiSpyware yalnızca Windows için mevcuttur, ancak işletim sisteminin Windows XP’den önceki tüm sürümleriyle uyumludur. Bu, SUPERAntiSpyware’in bilgisayarınızı korumanın harika bir yolu olduğu anlamına gelir. Hala Windows XP veya Windows Vista gibi eski bir Windows sürümü kullanıyorsanız.

Windows için En İyisi: Microsoft Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı

Microsoft Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı'nın (MSRT) bir ekran görüntüsü.

Ne Seviyoruz

 • Microsoft Windows için tasarlanmıştır.
 • Kayıt gerektirmez.
 • Windows güncellemeleriyle otomatik olarak çalışır.

Neleri Sevmiyoruz

 • Sınırlı kötü amaçlı yazılım hedefleme.
 • Tek kullanımlık program.

Windows için pek çok harika kötü amaçlı yazılım temizleme aracı vardır, ancak onsuz yapamayacağınız gerçekten Microsoft’un kendi Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracıdır. Bu vazgeçilmez kötü amaçlı yazılım temizleme aracı, Windows Update sayesinde bilgisayarınızda zaten olabilir. Henüz sahip değilseniz, Microsoft’tan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Microsoft, Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı’nı düzenli olarak günceller ve yeni kötü amaçlı yazılım tehditlerini ortadan kaldırmak için tasarlanmış yeni bir sürüm genellikle ayda bir kez sunulur. Diğer bazı araçlar kadar sık ​​güncellenmez, ancak en yaygın kötü amaçlı yazılım tehditlerini hedef alır, bu nedenle bir Windows kullanıcısı olarak ilk savunma hattınız olmalıdır. Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı, virüsten koruma yazılımınızın yerini alacak şekilde tasarlanmamıştır ve en iyi, iyi bir virüsten koruma ve diğer kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamalarıyla birlikte kullanıldığında çalışır. Windows XP’den beri mevcuttur, ancak Microsoft yalnızca Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 sürümleri için destek ve güncellemeler sağlar, çünkü eski sürümler artık güvenlik güncellemeleri almamaktadır.

Mac için En İyisi: Avast Ücretsiz Mac Güvenliği

Avast Ücretsiz antivirüs akıllı taramanın ekran görüntüsü.

Ne Seviyoruz

 • Antivirüs ve kötü amaçlı yazılım koruması içerir.
 • E-postayı korur ve Wi-Fi ağını güçlendirir.
 • Mükemmel bağımsız test puanları.

Neleri Sevmiyoruz

 • Fidye yazılımı koruması yok.
 • Gerçek zamanlı Wi-Fi izinsiz giriş koruması yok.

Avast Free Mac Security, çeşitli kötü amaçlı yazılım türlerini tespit etme ve ortadan kaldırma konusundaki harika geçmişi nedeniyle en iyi ücretsiz Mac kötü amaçlı yazılım temizleme aracı için en iyi seçimimizi alıyor. Bağımsız testlerde, macOS kötü amaçlı yazılımlarının yüzde 99,9’unu kökten kaldırarak diğer ücretsiz seçeneklere göre üstünlük sağladı. macOS, virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı Windows kadar savunmasız olmamakla ünlüdür, ancak verilerinizi en kötü durum senaryosuna karşı korumak yine de önemlidir. Avast Free Mac Security, mükemmel bir antivirüs platformunu birinci sınıf kötü amaçlı yazılım algılama ve e-posta ve web’den bulaşmaya karşı korumayla birleştiren en iyi ücretsiz seçenektir. Wi-Fi ağınızı izinsiz girişlere karşı bile güçlendirebilir. MacOS için Avast’ın ücretsiz sürümü, ücretli sürümden elde ettiğiniz avantajların çoğunu sağlar, ancak verilerinizi fidye yazılımlarına karşı koruyamaz veya gerçek zamanlı olarak Wi-Fi saldırılarını belirleyemez. Bu özellikleri istiyorsanız, ücretli sürüme ihtiyacınız olacak.