Skip to content

2021’de Windows için En İyi 5 Ekran Görüntüsü Uygulaması

10 de Mayıs de 2021

Bilgisayarınızın ekranındakilerin görsel bir görüntüsünü korumak isteyebileceğiniz çeşitli nedenler vardır. Ekran görüntüsü uygulamaları bunu kolaylaştırır. Windows kullanıcısıysanız, bu listede ihtiyaçlarınıza uyacak bir tane bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

En İyi Genel Ekran Görüntüsü Uygulaması: Ekran Alıntısı Aracı

Ne Seviyoruz

  • Basit tasarımı, bu aletin kullanımını kolay ve anlaşılır hale getirir.

Neleri Sevmiyoruz

  • Bazı kullanıcıların aradığı özelliklerden yoksun olabilir.

Ekran Alıntısı Aracı’na erişmek ve kullanmak kolaydır. Birkaç mod arasından seçim yapın (Serbest biçimli, Dikdörtgen, Pencere ve Ekran), böylece ekranınızda tam olarak istediğiniz öğeleri yakalayabilirsiniz. Ekran görüntünüzü aldıktan sonra, belirli alanlara dikkat çekmek için Kalem ve Vurgulayıcıyı kullanın. Ardından resmi kaydedin, kopyalayıp başka bir uygulamaya yapıştırın veya e-posta yoluyla doğrudan alıcılara gönderin. Dosyayı Paint 3D’de açmak ve ek ince ayar yapmak için Paint 3D ile Düzenle düğmesini de kullanabilirsiniz. Ekran Alıntısı Aracı, Windows Vista ve sonraki sürümleri çalıştıran çoğu Windows bilgisayarda standart olarak gelen ücretsiz bir uygulamadır. Erişmek için yazın Ekran alıntısı aracı Windows arama çubuğuna.

Kullanımı En Kolay: Ekran Görüntüsü

Lifewire web sitesinin ekran görüntüsünü yakalayan Ekran Görüntüsü uygulamasının ekran görüntüsü.

Ne Seviyoruz

  • Güzel, sezgisel arayüz.

Neleri Sevmiyoruz

  • Reklamlar dikkat dağıtıcıdır ve ekran görüntülerinde görünebilir.

Bir web sayfasının ekran görüntüsünü hızlı bir şekilde yakalamanız gerekiyorsa, Ekran Görüntüsü uygulaması iyi bir seçenektir. Hedef web sayfasının URL’sini kopyalayıp yapıştırarak kolayca çekim yapabilirsiniz. Ancak bu uygulamanın işlevselliği burada bitiyor. Düzenleme seçeneklerini içermez, bu nedenle ayarlamalar yapmak için başka bir uygulamaya aktarmanız gerekir. Ekran görüntüsü, Windows 8.1 veya sürüm 10240.0 veya Windows 10’un üstünü çalıştıran sistemlerde indirmek ve kullanmak için ücretsizdir.

Çoklu Görev için En İyisi: ShareX

ShareX'in ana ekranının, uygulamanın sol tarafında oldukça kapsamlı bir kenar çubuğu menüsü ve uygulamanın çalışma alanının ortasında listelenen ShareX ile kullanabileceğiniz kısayol tuşlarının bir listesini içeren bir ekran görüntüsü.

Ne Seviyoruz

  • Reklamsız.

Neleri Sevmiyoruz

  • Profesyonel düzeyde bir uygulama, bu nedenle bazı terminoloji yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabilir.

ShareX sadece basit bir ekran görüntüsü uygulaması değildir. Tam ekran, aktif pencere, aktif monitör, bölge, web sayfası, metin ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli yöntemler kullanarak ekran görüntülerini yakalayabilir. ShareX, yakalamanın ardından, görüntü efektleri veya filigran ekleme, açıklama ekleme, kopyalama, yazdırma, küçük resim kaydetme ve karşıya yükleme gibi bir dizi görevi gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca görüntüleri yüklemenize ve ek görevler gerçekleştirmenize olanak tanır. ShareX ayrıca ekranınızı kaydedebilir ve GIF’ler oluşturmanıza yardımcı olabilir. ShareX’i indirmek ve kullanmak ücretsizdir ve Windows 10 sürüm 17763.0 veya üzerini gerektirir.

Tüm Web Sayfalarını Yakalamak İçin En İyi Uygulama: QuickCapture

QuickCapture ekran görüntüsü uygulamasının ekran görüntüsü için yakalanacak bir web sayfasını yüklerken ekran görüntüsü.

Ne Seviyoruz

  • Hızlı ve son derece duyarlı.

Neleri Sevmiyoruz

  • Ücretsiz sürümde, ekranın altındaki reklamlar, yakalamaya çalıştığınız görüntünün görünümünü engelleyebilir.

Ekran Görüntüsü’ne benzer şekilde QuickCapture, bir web sayfasının görüntüsünü yakalamak için bir web sitesi URL’si girmenize olanak tanır. Ancak bu uygulama, yalnızca ekranınızda görünen kısmı değil, web sayfasının tüm uzunluğunu yakalayarak süreci bir adım öteye taşır. Çekimi çektikten sonra kolayca paylaşabilirsiniz. QuickCapture, Windows 10’un 17134.0 veya üzeri sürümlerinde ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanılabilir. Pro sürümünün maliyeti 1,99 ABD dolarıdır ve reklamları kaldırır.

Microsoft Edge Kullanıcıları için En İyisi: Marker.io

Lifewire'ın ana web sayfasını yakalamak için kullanılmakta olan Marker tarayıcı uzantısının ekran görüntüsü.

Ne Seviyoruz

  • Güzel öğretici, uzantıyı kullanma konusunda size yol gösterir.

Neleri Sevmiyoruz

  • Dik fiyat.

Marker.io, bu listedeki benzersiz bir giriştir çünkü aslında bir uygulama değil, Microsoft Edge için bir tarayıcı uzantısıdır. Ancak yine de Microsoft Store’dan edinebilirsiniz. Bu uzantı, işletmelerin hata raporları veya geri bildirim gerektiren durumlarda kolayca belgelendirmesi ve göstermesi için tasarlanmıştır, ancak basit ekran görüntüsü özelliğini kullanmak, ekran görüntülerinizi kaydetmek veya resim düzenleyiciyi kullanmak için bir işletme olmanıza gerek yoktur. Marker.io, Windows 10’un 15063.0 veya üzeri sürümünde çalışır. Eski Microsoft Edge ile kullanmak ücretsizdir. Yeni Microsoft Edge için abonelikler aylık 49,00 ABD dolarından başlıyor.