Skip to content

2022’ye Kadar Web Tasarım İşleri Görünümü

9 de Mayıs de 2021

Bir web tasarımcısı olmayı düşünüyorsanız, şimdi bu sıçramayı yapmanın tam zamanı. Büyük şirketlerden küçük kar amacı gütmeyen kuruluşlara kadar her kuruluşun bir web sitesine ihtiyacı vardır, bu nedenle web tasarım işlerinin görünümü öngörülebilir gelecek için umut verici olmaya devam edecektir.

“Web Tasarımı” Ne Anlama Geliyor?

Web tasarımcıları, web siteleri oluşturmanın yanı sıra, bazen bir kuruluşun dijital varlığının uzun vadeli yönetimi ve pazarlamasıyla da görevlendirilir. Tüm bu sorumluluklar “web tasarım işleri” kategorisine girebilir:

  • Web sayfalarının görsel tasarımının oluşturulması
  • Web sayfaları geliştirmek
  • Web uygulamaları yazma
  • Kullanıcı testi yapmak
  • Sosyal medya hesaplarını yönetmek

Büyük şirketler bu işlerin her biri için bir kişiyi işe alabilirken, daha küçük işletmelerin yalnızca tek bir web tasarımcısı olabilir. Böylece, web mesleği hem uzmanlardan hem de uzmanlardan oluşur. Bu çeşitli iş unvanları arasında, web geliştiricileri 2022’ye kadar en iyi görünüme sahipler. ABD Çalışma ve İstatistik Bürosu’na göre:

Web geliştiricilerinin istihdamının 2012’den 2022’ye, tüm meslekler için ortalamadan daha hızlı yüzde 20 artması bekleniyor. Mobil cihazların ve e-ticaretin artan popülaritesi talebi yönlendirecektir.

İşverenler genellikle web tasarımı ve web geliştirme terimlerini birbirinin yerine kullanır. Web geliştirme, teknik olarak ön uç ve arka uç geliştirmeye ayrılabilen daha geniş bir alandır. Web tasarımcıları tipik olarak yalnızca kullanıcıların görebileceği web sitesi bölümleri olan ön uçla ilgilenir. Arka uç web geliştiricileri ise sunucuları çalışır durumda tutmaya, ölçümleri izlemeye ve yükleme sürelerini optimize etmeye odaklanır. Bununla birlikte, birçok işveren, geliştirme hattının tüm yönlerine aşina olan tasarımcıları işe almayı tercih ediyor.

Web Tasarımı Eğitim Gereksinimleri

Çoğu web tasarımcısı, ilgisiz bir alanda olsa bile en az bir önlisans derecesine sahiptir. Uzun yıllardır sektörde bulunan birçok web profesyoneli, sektöre ilk girdiklerinde akredite web tasarım programları olmadığı için web tasarımı konusunda resmi bir eğitime sahip değildir. Artık endüstri profesyonelleri tarafından öğretilen binlerce web tasarım kursu var, bu nedenle bugün alana giren tasarımcıların bir şekilde web tasarımı ile ilgili bir dereceye sahip olmaları bekleniyor. Bununla birlikte, en iyi çalışmanızın örneklerini içeren güçlü bir web tasarım portföyüne sahip olmak, herhangi bir diploma veya sertifikadan daha önemlidir, bu nedenle korsanlık deneyimi kazanmak için herhangi bir staj veya gönüllü fırsatından yararlanın. Grafik tasarım alanından geliyorsanız, zaten sahip olduğunuz beceriler size iyi hizmet edecektir, ancak aynı zamanda HTML, CSS ve Javascript’in temellerini de öğrenmelisiniz.

Web İçin Yazmak Talep Ediliyor

İyi yazma becerileriniz varsa, web yazarı olmak sektöre girmenin harika bir yoludur. HTML ve CSS ile web sayfalarının nasıl oluşturulacağını da anlarsanız, içerik oluşturduğunuz web sitelerini de yönetebileceğinizden daha fazla talep göreceksiniz. Bazı web yazarları ve içerik stratejistleri, özellikle web sayfaları için içerik oluşturur. Diğerleri, e-posta kampanyaları veya sosyal medya planları için kopya oluşturarak, endüstrinin dijital pazarlama tarafına daha fazla odaklanır. Web tasarım endüstrisine yazarak girmek istiyorsanız, çevrimiçi bir kitle ve arama motoru optimizasyonu (SEO) için yazmanın temellerini incelemelisiniz.

Web Tasarımcıları Ne Kadar Kazanıyor?

ABD Çalışma ve İstatistik Bürosu, web tasarımcıları için ortalama yıllık maaşın 2018’de yaklaşık 70.000 $ olduğunu bildirdi. Web tasarımcıları için maaş ölçeğinin alt sınırı yaklaşık 40.000 $ iken, üst düzey 125.000 $ ‘dır. Web geliştiricileri, yaklaşık 80 bin dolarlık medyan maaş ve yaklaşık 180 bin dolarlık bir üst sınırla tasarımcılardan daha fazlasını kazanacaklar. Web tasarımcıları ve geliştiricileri için maaşlar, bulundukları yere bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterebilir, New York veya San Francisco gibi büyük şehirlerdeki maaşlar genellikle küçük alanlardakilerden çok daha yüksektir. Birçok web tasarımcısı / geliştiricisi, kendi ajanslarını kurarak kendileri için işe girmeye karar verir. Serbest çalışan web tasarımcıları, müşterilerini seçme ve istedikleri kadar ücretlendirme lüksüne sahiptir.