Skip to content

301 Yönlendirmeleri ile 302 Yönlendirmeleri Arasındaki Fark Nedir?

9 de Nisan de 2021

Bir Web sunucusu bir web sayfasını sunduğunda, bir durum kodu oluşturulur ve o web sunucusunun günlük dosyasına yazılır. En yaygın durum kodu 200 – bu, sayfanın veya kaynağın bulunduğu anlamına gelir. Bir sonraki en yaygın durum kodu 404 – bu, istenen kaynağın herhangi bir nedenle sunucuda bulunamadığı anlamına gelir. Açıkçası, sunucu düzeyinde yönlendirmelerle yapabileceğiniz bu 404 hatalarından kaçınmak istersiniz. Bir sayfa sunucu düzeyinde yeniden yönlendirmeyle yeniden yönlendirildiğinde, 300 düzey durum kodlarından biri bildirilir. En yaygın olanları 301kalıcı bir yönlendirme olan ve 302 veya geçici yeniden yönlendirme.

301 Yönlendirmesini Ne Zaman Kullanmalısınız?

301 yönlendirmeleri kalıcıdır. Bir arama motoruna sayfanın taşındığını söylerler – muhtemelen farklı sayfa adları veya dosya yapıları kullanan bir yeniden tasarım nedeniyle. Bir 301 yönlendirmesi, sayfaya gelen herhangi bir arama motorunun veya kullanıcı aracısının veritabanlarındaki URL’yi güncellemesini ister. Bu, insanların hem SEO (arama motoru optimizasyonu) açısından hem de kullanıcı deneyimi açısından kullanması gereken en yaygın yönlendirme türüdür.

Ne yazık ki, tüm web tasarımları veya şirketler 310 yeniden yönlendirme kullanmaz. Bazen bunun yerine meta yenileme etiketini veya 302 sunucu yönlendirmelerini kullanırlar. Bu tehlikeli bir uygulama olabilir. Arama motorları, spam gönderenlerin arama motoru sonuçlarında daha fazla etki alanı elde etmek için kullanmaları için ortak bir taktik olduğundan, bu yönlendirme tekniklerinden herhangi birini onaylamaz. SEO açısından bakıldığında, 301 yönlendirmelerini kullanmanın bir başka nedeni de URL’lerinizin bağlantı popülerliğini korumalarıdır çünkü bu yönlendirmeler bir sayfanın “bağlantı suyunu” eski sayfadan yeniye aktarır.

302 yeniden yönlendirmeleri ayarlarsanız, Google ve popülerlik derecelendirmelerini belirleyen diğer siteler bağlantının sonunda tamamen kaldırılacağını varsayar, bu nedenle geçici bir yeniden yönlendirme olduğundan hiçbir şey aktarmazlar. Bu, yeni sayfanın eski sayfayla ilişkilendirilmiş bağlantı popülerliğine sahip olmadığı anlamına gelir. Bu popülariteyi kendi başına yaratması gerekiyor. Sayfalarınızın popülerliğini artırmak için zaman harcadıysanız, bu siteniz için geriye doğru büyük bir adım olabilir.

Etki Alanı Değişiklikleri

Nadiren sitenizin gerçek alan adını değiştirmeniz gerekse de, bu zaman zaman olur. Örneğin, daha iyi bir alan mevcut olduğunda bir alan adı kullanıyor olabilirsiniz. Daha iyi bir etki alanını güvence altına alırsanız, yalnızca URL yapınızı değil, etki alanını da değiştirmeniz gerekecektir. Sitenizin alan adını değiştiriyorsanız kesinlikle 302 yönlendirmesi kullanmamalısınız. Bu neredeyse her zaman bir “spam gönderen” gibi görünmenizi sağlar ve hatta tüm alan adlarınızın Google’dan ve diğer arama motorlarından engellenmesine neden olabilir. Hepsinin aynı yere işaret etmesi gereken birkaç etki alanınız varsa, 301 sunucu yönlendirmesini kullanmalısınız.

Bu, yazım hataları içeren ek alan adları (www.gooogle.com) veya diğer ülkeler için (www.symantec.co.uk) satın alan siteler için yaygın bir uygulamadır. Bu alternatif etki alanlarını güvence altına alırlar (böylece başka hiç kimse onları yakalayamaz) ve ardından bunları birincil web sitelerine yönlendirirler. Bunu yaparken bir 301 yönlendirmesi kullandığınız sürece, arama motorlarında cezalandırılmayacaksınız.

Neden 302 Yönlendirmesi Kullanmalısınız?

302 yönlendirmesi kullanmanın en iyi nedeni, çirkin URL’lerinizin arama motorları tarafından kalıcı olarak dizine eklenmesini önlemektir. Örneğin, siteniz bir veritabanı tarafından oluşturulmuşsa, ana sayfanızı aşağıdaki gibi bir URL’den yeniden yönlendirebilirsiniz: Üzerinde çok sayıda parametre ve oturum verisi olan bir URL’ye, bu şöyle görünür:

»Sembolü satır kaydırmayı gösterir.

Bir arama motoru ana sayfanızın URL’sini aldığında, uzun URL’nin doğru sayfa olduğunu anlamalarını, ancak bu URL’yi veritabanlarında tanımlamamalarını istersiniz. Başka bir deyişle, arama motorunun URL’niz olarak “https://www.hayateli.com/” olmasını istiyorsunuz. Bir 302 sunucu yönlendirmesi kullanırsanız, bunu yapabilirsiniz ve çoğu arama motoru spam gönderen olmadığınızı kabul eder.

302 Yönlendirmelerini Kullanırken Nelere Dikkat Edilmemeli

  • Başka alanlara yönlendirmeyin. Bu, 302 yönlendirmesiyle kesinlikle mümkün olsa da, çok daha az kalıcı görünmektedir.
  • Aynı sayfaya çok sayıda yönlendirme. Spam gönderenlerin yaptığı tam olarak budur ve Google’dan yasaklanmak istemiyorsanız, aynı konuma yönlendiren 5’ten fazla URL’ye sahip olmak iyi bir fikir değildir.