Skip to content

3B Yazdırılmış Destek Yapısı Nasıl Kaldırılır

23 de Mayıs de 2021

Yeterince eğilirseniz yere düşersiniz. Bu açık bir fizik yasasıdır, ancak bir 3B yazıcıyla çalışmaya başladığınızda, bunu düşünmeyebilirsiniz. Çıkıntılı veya çıkıntılı bir parçası, örneğin uzatılmış bir kol veya büyük bir şapkanın ağzı veya belki iki nokta arasında köprü benzeri bir mesafe olan bir şey yazdırmaya çalıştığınızda, fizik ve yerçekimi kanunlarını yeniden keşfedersiniz. 3D baskı genellikle bir destek gerektirir. Çıkıntıya sahip herhangi bir nesnenin veya temel biçimden başka herhangi bir şeyin – silindir, blok veya düz bir şey düşünün – düşmesini, sarkmasını veya erimesini önlemek için bir destek elemanına ihtiyaç duyar.

Cankurtaran

3B Baskı için Destek Ekleme

Destekler, model tasarlandığında bir CAD programına manuel olarak, özel bir yazılımla onarım aşamasında veya dilimleme yazılımı kullanılarak baskı aşamasında eklenebilir. Ücretli bir program olan Simplify3D, destek eklemek için etkili bir seçenek olarak 3D uzmanları tarafından sıklıkla bahsedilir. Meshmixer ve Netfabb gibi ücretsiz programlar, bütçe odaklı olanlar için iyi olanaklardır.

3B Baskıda Destek Nasıl Kaldırılır

Çoğu 3B yazdırma hobisi, destek malzemesini burada açıklanan yollardan biriyle kaldırır. Bu makaleye eşlik eden resimde iki nesne (her ikisi de Voronoi Şeması veya deseniyle) ve en belirgin destek yapılarını gösteren iki kırmızı ok bulunmaktadır. Bu durumda destek malzemesinin çoğu parmaklarınızla kırılabilir. Ardından, desteğin geri kalanını çıkarmak için kargaburun pense veya keskin kenarlı bir macun bıçağı kullanın. Süreç sadece zaman ve sabit bir el gerektirir. Bir desteği kolayca çıkarmanın en iyi yolu, çift ekstrüder donanımlı bir 3D yazıcı kullanmaktır çünkü birincil ekstrüder için standart bir PLA veya ABS malzemesi ve diğeri için daha düşük yoğunluklu bir destek malzemesi yükleyebilirsiniz. Bu destek malzemesi genellikle bir kimyasal su banyosunda çözülebilir. Stratasys Mojo 3D yazıcı, tatlı olan ancak tipik tüketici hobisinin bütçesi dahilinde olmayan bu yaklaşımı sunuyor. Kendi nesnenizi tasarlıyorsanız veya bir 3B baskı hizmeti bürosu aracılığıyla bitmiş bir ürün satın alıyorsanız, tercih ettiğiniz bitirme seviyesini seçebilir veya bitirme işini sizin için bir başkasının yapmasını tercih edebilirsiniz.

3B Desteği Kaldırma için İpuçları

Destekleri 3B yazdırılmış modellerinizden kaldırmak için en iyi yöntemleri denerken bu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

  • Bir bıçak veya sıyırıcı kullanırken, dilimlemeyi kolaylaştırmak için modeli veya bıçağı ısıtın. Küçük bir bütan meşale yardımcı olabilir, ancak modelinizin iyiliği için ona dikkat edin.
  • Zımpara kağıdı harikalar yaratır. Yüksek kumlu zımpara kağıdı ile ıslak zımparalama – 220 ila 1200 – hem destek yapısını kaldırır hem de modeli parlatır.
  • PLA malzeme ile destek malzemesinin modelden uzaklaştığı yerde gerilim işaretleri elde edebilirsiniz. Bu senin başına gelirse, çizikleri ve izleri yamamak için oje verniği kullan.
  • 3D baskı atölyenizi bir diş hekimi gibi kullanmak istiyorsanız, Dremel adında küçük bir delme aleti alın. Bu el tipi öğütücüler, destek malzemesinin çıkarılmasını kolaylaştıran çeşitli uç ve ataşmanlarla birlikte gelir. Sabit elleriniz yoksa, yok etmesi kolay plastik kreasyonlarınızı öğütürken çok dikkatli olun.