Skip to content

3D Baskı Nedir?

14 de Mayıs de 2021

3D baskı, dijital bir dosyadan üç boyutlu, fiziksel bir nesne oluşturan bir üretim sürecidir. Bu sürece eklemeli üretim denir, yani malzeme eklenir, çıkarılmaz. 3B baskı ile, CAD yazılımı olarak bilinen bir modelleme programında 3B dijital tasarım oluşturursunuz ve ardından bitmiş nesneyi oluşturmak için malzeme katmanları oluşturmak için bir 3B yazıcı kullanırsınız. İşletmeler, araştırmacılar, tıp uzmanları, hobiler ve daha fazlası, çeşitli uygulamalar için 3D baskıyı kullanır. İşte 3D baskının nasıl ortaya çıktığına, nasıl çalıştığına, ne için kullanıldığına ve bu teknoloji için geleceğin neler getireceğine bir göz atın. 3D baskı, en sevdiğiniz filmin bir parçası olabilir. Gibi filmlerdeki sahne Siyah Panter, Demir Adam, Yenilmezler, ve Yıldız Savaşları Set tasarımcılarının sahne donanımlarını kolay ve ucuz bir şekilde oluşturmasına ve yeniden oluşturmasına olanak tanıyan 3B baskıyı kullanın.

Marco Vacca / Getty Images

3D Baskının Tarihçesi

1980’lerin başında, 3D baskı teknolojisi ortaya çıktı, ancak hızlı prototipleme teknolojisi veya RP olarak biliniyordu. 1980’de Japonya’dan Dr. Kodama, RP teknolojisi için bir patent başvurusunda bulundu, ancak süreç tamamlanmadı. 1984 yılında, Charles “Chuck” Hull stereolitografi adını verdiği, malzemeyi katılaştırmak ve katman katman bir 3B nesne oluşturmak için UV ışığını kullanan bir işlem icat etti. 1986’da Hull, stereolitografi aparatı veya SLA makinesi için bir patent aldı. Chuck Hull, dünyanın en büyük 3D teknoloji şirketlerinden biri olan 3D Systems Corporation’ı kurdu. Diğer 3B baskı süreçleri ve teknolojileri aynı zamanda geliştiriliyordu ve 1990’lar boyunca ve 2000’lerin başlarında daha fazla iyileştirmeler devam etti. Yine de, 3D baskı teknolojisinin ana odağı prototipleme ve endüstriyel uygulamalardı. 3D baskı teknolojisi, ilk 3D baskılı böbreğin oluşturulduğu 2000 yılında ana akım medya tarafından fark edilmeye başlandı, ancak bir 3D böbreğin başarılı bir şekilde nakli 2013’e kadar gerçekleşmedi. 2004’te RepRap Projesi, bir 3D yazıcı çıktısına sahipti. başka bir 3D yazıcı. 2008 yılında ilk 3D baskılı protez uzuv ile daha fazla medyanın ilgisi çekildi. 2018’de bir ailenin taşındığı bir 3D baskılı ev de dahil olmak üzere diğer 3D gelişmeler hızla takip edildi. Bugün, 3D baskı yalnızca prototipler ve endüstriyel üretimle ilgili değil. Hobiler, bilim adamları ve aradaki herkes ürün üretimi, tüketim malları, tıbbi gelişmeler, eğitim materyalleri ve daha fazlası için 3D baskıyı kullanıyor. Zamanla şekil değiştirebilen basılı nesnelerle 4D baskı da yolda.

3D Yazıcılar Nasıl Çalışır?

Fused Filament Fabrication (FFF) olarak da bilinen Fused Deposition Modeling (FDM) dahil olmak üzere çeşitli 3B baskı teknolojisi türleri vardır. FDM, en yaygın ve popüler yöntemdir ve en uygun fiyatlı 3D yazıcılarda kullanılır. FDM baskı yöntemi, biraz ip gibi bir plastik malzeme filamenti kullanır. Filament, bir rulodan plastiği eriten ısıtılmış bir kafaya beslenir. Kafa, erimiş plastiği makinenin yatağına çeker. Kafa, 2 boyutlu olarak yatağın üzerinde hareket ederek ilk malzeme katmanını yerleştirir. İlk katman tamamlandığında, kafa birinci katmanın kalınlığı kadar yukarı hareket ettirilir ve bir sonraki katmanı üstüne bırakır. Parça, dilim dilim ekmek pişirmek gibi katman katman oluşturulur. Popüler FDM 3D yazıcılar arasında MakerBot ve Ultimaker bulunur.

Bir FDM 3D Yazıcı nasıl çalışır?

3B Yazıcının Nasıl Kullanılacağına Örnek

İşte bir FDM yazıcıda 3D baskının ne kadar basit çalışabileceğine bir göz atın.

 1. Yazdırmak istediğiniz bir 3B modeli indirin veya kendiniz tasarlayın. Thingiverse veya GrabCAD’de indirilebilir modeller bulun. Bir modeli kendiniz tasarlamak için SketchUp veya Blender’ı deneyin. Mühendislik parçaları için SolidWorks gibi CAD yazılımlarını deneyin.

 2. Zaten değilse, modeli STL dosyası gibi bir 3B yazdırma biçimine dönüştürün.

 3. Modeli MakerWare, Cura veya Simplify 3D gibi dilimleme yazılımlarına aktarın. MakerWare, MakerBot 3D Yazıcılar ile çalışır. Cura ve Simplify 3D, çoğu 3D yazıcıyla çalışan G kodunu üretir.

 4. Dilimleme yazılımında yapıyı yapılandırın. Modelin 3B yazıcıda nasıl yönlendirileceğine karar verin. FDM için, 45 dereceden dik çıkıntıları en aza indirin çünkü bunlar destek yapıları gerektirir. Yönlendirmeye karar verirken, katmanların kolayca ayrılmaması için modelin nasıl yükleneceğini düşünün.

  3D Baskı Destek Yapıları

  Marina Skoropadskaya / Getty Images
  Zamandan ve malzemeden tasarruf etmek için modeller genellikle sağlam değildir. Dolgu yüzdesini (tipik olarak yüzde 10 ila 35), çevre katmanlarının sayısını (tipik olarak 1 veya 2) ve alt ve üst katmanların sayısını (tipik olarak 2 ila 4) belirtin. 3D baskı için bir model hazırlarken dikkate alınması gereken başka hususlar da vardır.

 5. Genellikle bir G kodu dosyası olan programı dışa aktarın. Dilimleme yazılımı, belirlediğiniz modeli ve yapı yapılandırmasını bir dizi talimata dönüştürür. 3D yazıcı, parçayı oluşturmak için bunu takip eder.

 6. Programı bir SD kart, USB veya Wi-Fi kullanarak 3D yazıcıya aktarın.

 7. Modeli 3B yazıcıda yazdırın.

  3D yazıcıyı izleyen yapımcı bir parça oluşturuyor

  vgajic / Getty Images
 8. 3B yazıcı modeli oluşturmayı bitirdiğinde, modeli çıkarın ve muhtemelen temizleyin. Destek yapılarını kırın ve kalan topakları ince zımpara kağıdı ile silin.

Diğer 3B Baskı Makinaları Türleri

FDM yazıcıların yanı sıra, 3D baskı yöntemleri ayrıca stereolitografi (SLA), Dijital Işık İşleme (DLP), Seçici Lazer Sinterleme (SLS), Seçici Lazer Eritme (SLM), Lamine Nesne Üretimi (LOM) ve Dijital Işınlı Ergitme (EBM) içerir. . SLA, en eski 3D baskı teknolojisidir ve bugün hala kullanılmaktadır. DLP, polimerlerin yanı sıra aydınlatmayı da kullanırken, SLS, güçlü 3D baskılı nesneler oluşturmak için güç kaynağı olarak bir lazer kullanır. SLM, LOM ve EBM büyük ölçüde gözden düştü.

3D Baskının Geleceği

3D baskı, anında tam spesifikasyonlarımıza göre yapılan isteğe bağlı, özelleştirilmiş ürünlerden oluşan bir geleceğe yol açacak mı? Bu belirsizliğini korurken, 3D baskı teknolojisi hızla büyüyor ve birçok alanda kullanılıyor. Evlerin, böbrekler ve uzuvlar gibi vücut organlarının ve diğer gelişmelerin 3 boyutlu olarak basılması, dünyanın dört bir yanındaki anlatılmamış insanların yaşamlarını iyileştirme potansiyeline sahiptir.