Skip to content

3D İzlemek İçin Ev Sinemamda Neye İhtiyacım Var?

16 de Mayıs de 2021

Üreticiler 3D TV yapmayı bıraksa da, TV’lerde ve video projektörlerinde 3D görüntüleyen sadık bir hayran grubu hala mevcut veya kullanımda. Ayrıca, nerede bulacağınızı biliyorsanız, izlemek için hala 3D içerik var. Dalmaya cesaret ederseniz, o sürükleyici 3D izleme deneyimini elde etmek için neye ihtiyacınız olduğunu öğrenin.

3B Etkinleştirilmiş TV veya 3B Etkinleştirilmiş Video Projektörü

Samsung JU7100 Serisi 3D Smart UHD TV.
Samsung, inc.

Başlangıç ​​noktanız olarak, onaylanmış 3D teknik özelliklerini karşılayan bir TV veya video projektörüne ihtiyacınız var. Bunlar arasında bazı LED / LCD, OLED, Plazma (Plazma TV’ler 2014’ün sonlarında, 2015’in başlarında kullanımdan kaldırıldı, ancak hala kullanımda olan birçoğu var) ve DLP veya LCD tipi video projektörleri içerir. Tüm 3D özellikli TV’ler ve 3D özellikli Video Projektörlerinin çoğu, Blu-ray, kablo / uydu ve akış kaynakları için onaylanmış 3D standartlarıyla çalışır. Ayrıca, tüm tüketici tabanlı 3B etkinleştirilmiş TV’ler ve video projektörleri de standart 2B görüntüler, böylece tüm TV programlarınızın, Blu-ray Disklerinizin, DVD’lerinizin ve diğer video içeriğinizin her zaman olduğu gibi keyfini çıkarabilirsiniz. onu görmeye alışkın. 3D TV’nizi veya video projektörünüzü aldıktan sonra, mümkün olan en iyi görüntüleme sonucu için onu ayarlamanız gerekir.

3D Etkin Blu-Ray Disk Oynatıcı ve Diskler

Resmi Blu-ray 3D Logosu

Blu-ray Disc Association / Wikimedia Commons / Public Domain
3D Blu-ray Diskleri izlemek için, 3D özellikli bir Blu-ray veya Ultra HD Blu-ray Disk oynatıcıya ihtiyacınız vardır. Ancak, 3D Blu-ray diskleri oynatmaya ek olarak, bu oynatıcıların tümü mevcut Blu-ray Diskleri, DVD’leri ve CD’leri oynatmaya devam edecektir. ABD’de ve daha pek çok uluslararası alanda 500’ün üzerinde 3D Blu-ray Disk başlığı bulunmaktadır. Bunları her zaman yerel perakendecinizde bulamasanız da, güncel sürümlerin sürekli akışı da dahil olmak üzere birçok kitabı çevrimiçi olarak sipariş edebilirsiniz.

Kablo / Uydu yoluyla 3D

HD kablo veya Uydu aracılığıyla 3D içerik almak için, 3D özellikli bir kablo veya uydu kutusuna ve herhangi bir 3D kanal veya hizmete erişimi içeren bir aboneliğe ihtiyacınız olabilir. Bazı kablo sağlayıcıları, İstek Üzerine Video hizmetleri aracılığıyla 3B içerik sunar. Kablolu yayın hizmetlerinizin 3B içerik sunup sunmadığını öğrenmek için onlarla doğrudan iletişime geçin. İki büyük uydu sağlayıcısından Dish, iki kanalında 3D programlama sunuyor. İhtiyacınız olan kutu, başlıklar ve fiyatlandırma hakkında daha fazla ayrıntı için Dish 3D Programlama Sayfasına bakın. DirecTV, 3D programlama hizmetlerini durdurdu.

Akış yoluyla 3D

VUDU 3D Akış Hizmeti Sayfası

VUDU 3D Akış Hizmeti Sayfası.

3D TV’niz varsa ve programlarınızın bir kısmını veya çoğunu internet akışı yoluyla alıyorsanız, 3D içeriğe erişmek için iki ana seçenek vardır.

  • Vudu: Vudu, izleme başına ödeme veya satın alma temelinde sunulan belirli film fragmanlarını, kısa filmleri ve uzun metrajlı filmleri içeren bir 3D kanal görüntüleme seçeneği sunar.
  • Youtube: YouTube’da Anaglyph sistemine dayalı, özel gözlüklü herhangi bir TV veya bilgisayar monitöründe de görüntüleyebileceğiniz, kullanıcı tarafından oluşturulmuş çok sayıda 3B içerik bulunmaktadır. Resmi 3D standartlarına bağlı kalarak TV’ler ve video projektörleri tarafından kullanılan pasif ve aktif 3D sistemlere kıyasla kalite düşüktür.

3D Gözlükler

3D Gözlük Örneği (Aktif Deklanşör Tipi)

3D Gözlük Örneği (Aktif Deklanşör Tipi).
Cankurtaran / Robert Silva

Evet, 3D izlemek için gözlük takmanız gerekecek. Ancak, bunlar geçmiş yılların ucuz kağıt 3D gözlükleri değil. Gözlükler büyük olasılıkla iki türden biri olacaktır: Pasif veya Aktif.

  • Pasif Polarize – Güneş gözlüklerine çok benzeyin ve giyin ve ihtiyaç duyanlar için mevcut gözlüklerin üzerine yerleştirmek için yeterli ön alana sahip olun. Bu gözlüklerin üretimi ucuzdur ve çerçeve stiline bağlı olarak (sert ve esnek, plastik ve metal) her bir çift için tüketicilere muhtemelen 5 ila 25 $ ‘a mal olacaktır.
  • Aktif Deklanşör – pilleri ve her göz için hızlı hareket eden panjurları ekrandaki görüntü hızıyla senkronize eden bir vericisi olduğundan biraz hantaldır. Bu tür camlar pasif polarize camlardan daha pahalıdır ve üreticiye bağlı olarak fiyatı 50 ila 150 dolar arasında değişmektedir.

Sahip olduğunuz marka ve model TV veya video projektörü, hangi tür gözlükleri (pasif polarize veya aktif deklanşör) kullanmanız gerektiğini belirler. Örneğin, LG 3D özellikli TV’ler pasif gözlük gerektirirken, bazı Sony TV’ler aktif perdeli gözlük gerektirir ve bazıları pasif gözlük gerektirir. Tüm tüketici tabanlı video projektörleri (LCD veya DLP), aktif perdeli gözlüklerin kullanılmasını gerektirir. Satın aldığınız set veya projektörle birlikte bir veya iki çift gözlük alabilirsiniz, ancak bu büyük olasılıkla ayrıca satın alınması gereken bir aksesuar olacaktır. Gözlük fiyatları, hem üreticinin takdirine hem de ne tür olduklarına bağlı olarak değişecektir. Yukarıda bahsedildiği gibi, aktif panjurlu camlar pasif polarize camlara göre daha pahalı olacaktır. Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de, bir üretici için markalı gözlüklerin diğerinin 3D TV veya video projektöründe çalışmayabileceğidir. Diğer bir deyişle, bir Samsung 3D-TV’niz varsa, Samsung 3D gözlüğünüz Panasonic’in 3D-TV’leri ile çalışmayacaktır. Dolayısıyla, siz ve komşularınızın farklı markalı 3D TV’leri varsa, çoğu durumda birbirinizin 3D gözlüklerini ödünç alamazsınız. Bununla birlikte, birkaç şirket, birkaç TV ve video projektöründe kullanabileceğiniz 3D gözlükler üretmektedir. Bir örnek, hem ticari hem de tüketici uygulamaları için 3D gözlükler üreten üçüncü taraf bir şirket olan XpanD, Aktif Shutter sistemini kullanan birçok mevcut 3D TV ve projektörde çalışabilen 3D Gözlükler sunmaktadır.

3D ve Ev Sineması Alıcıları

Yamaha RX-V683 7.2 Kanal Ağı Ev Sineması Alıcısı

Yamaha RX-V683 7.2 Kanal Ağı Ev Sineması Alıcısı.
Yamaha

3D’nin eklenmesi sesle ilgili hiçbir şeyi değiştirmese de, 3D TV’nizi ev sinema sisteminizin geri kalanıyla nasıl bağlayacağınızı etkileyebilir. Örneğin, hem ses hem de video sinyallerinizi genellikle TV’nize giderken bir ev sinema alıcısı aracılığıyla gönderiyorsanız, ev sinema alıcınızın da 3D uyumlu olması gerekir. Ancak, ev sinema alıcınız 3D uyumlu değilse bazı geçici çözümler vardır.

Gözlüksüz 3D

Stream TV Networks Ultra D Gözlüksüz 3D TV

Stream TV Networks Ultra D Gözlüksüz 3D TV.
Stream TV Networks, Inc

Ticari, tıbbi ve bilimsel uygulamalarda Gözlüksüz 3D kullanılsa da, sınırlı sayıda tablet, akıllı telefon ve taşınabilir oyun sistemlerinde tüketiciler için küçük form faktörlerinde mevcuttur. Ana akım tüketiciler için uygun maliyetli uygulamaya doğru ilerleme yavaş olmuştur, çoğunlukla CES gibi ticari fuarlarda üretim öncesi prototiplerin gösterimleriyle sınırlıdır.

4K Faktörü

Bazı 4K Ultra HD TV’ler bir 3D görüntüleme seçeneği sunsa (veya sunmuşsa), 4K Ultra HD standardı bir 3D görüntüleme standardı içermez. Çoğu 3D içerik 1080p veya 720p çözünürlüktedir ve 3D özellikli 4K Ultra HD TV, ekran görüntüsü için 3D sinyali 4K’ya yükseltir. Üreticilerin HDR ve geniş renk gamı ​​gibi diğer görüntü iyileştirmelerini tercih etmesiyle, 4K Ultra HD standardının hiçbir zaman bir 3D görüntüleme formatı içereceğine dair hiçbir gösterge yoktur. Bununla birlikte, eğer bir 3B hayranıysanız, cesaretinizi alın. Optimize edilmiş görüntü ayarlarıyla birlikte 4K yükseltme (LG’nin Cinema 3D + gibi), 3D özellikli bir 4K Ultra HD TV’de harika bir 3D sunabilir.

Alt çizgi

3D TV’nin ölümü sizi şaşırttıysa, mümkün olan en iyi 2D film izleme deneyimini sağlayabilecek iki alternatif, HDR’li 4K Ultra HD TV’ler ve 4K Video Projektörleridir. Ancak, tıpkı 3D’de olduğu gibi, yalnızca TV veya video projektöründen daha fazlasına ihtiyacınız var.