Skip to content

3D Modellerinizi Nerede Satabilirsiniz – Hangi Pazar En İyi?

20 de Mayıs de 2021

Size çevrimiçi olarak 3B modelleri satabileceğiniz en iyi on yerin bir listesini verdik, ancak hangisini seçmelisiniz? Bir sanatçı olarak, 3D modellerinizi satarak başarılı bir şekilde para kazanmanız için size en iyi şansı hangi siteler verecek? Bu soruyu yanıtlamanın birçok yolu var, ancak sonunda, hangi 3B pazarların zamanınıza ve çabanıza değer olduğunu belirlemek için bakmak isteyeceğiniz üç faktör var:

 1. Telif Oranları
 2. Trafik
 3. Rekabet

Telif hakları

Freder / Getty Images
Her şey sırayla. Hangi sitelerin sanatçılarına en yüksek münhasır olmayan telif ücretlerini ödediğine bir göz atalım. En yüksek telif ücretini ödeyen siteler daha küçük bir kesinti alır, bu da satış başına daha fazla para kazanacağınız anlamına gelir. Unutmayın, bakıyoruz münhasır olmayan telif hakları. Neredeyse tüm bu siteler, başka hiçbir yerde belirli bir modeli satmayacağınız bir anlaşma karşılığında daha yüksek ödeme sunar. Münhasırlık sözleşmeleri, kendinizi bir kez belirledikten sonra kesinlikle göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz bir şeydir, ancak başlangıçta seçeneklerinizi sınırlamamanızı öneririz. İşte en iyiden en kötüsüne kadar telif oranları:

 1. 3D Değişim (berabere) – % 60
 2. Yaratıcı Kilitlenme – % 55
 3. Görüntü oluşturma – % 50
 4. Daz 3D – % 50
 5. Turbosquid – % 40
 6. Düşen Piksel – % 40
 7. 3D Okyanus – % 33

Listede iki pazarın kaldığına dikkat edin. Shapeways ve Sculpteo’nun her ikisi de, satıcının 3D baskıyı üretmenin maliyetine göre bir fiyat belirlediği esnek bir telif ölçeği kullanır. Sanatçı daha sonra ne kadar biçimlendirme eklemek istediğini seçer. Shapeways’de% 80’lik bir kâr oranı belirlemekte özgür olsanız da, kendinizi pazarın dışında fiyatlandırma riskiyle karşı karşıyasınız. Genel olarak, 3D baskının nispeten yüksek fiyatı, Shapeways ve Sculpeo’da muhtemelen satış başına 3D Exchange gibi tamamen dijital bir satıcıdan daha az para kazanacağınız anlamına gelir.

Trafik

Trafiğe bir faktör olarak bakmamızın nedeni açıktır – bir site ne kadar çok trafik alırsa, modelleriniz o kadar çok potansiyel alıcıya maruz kalır. Site trafiğini ölçmenin birçok yolu vardır, ancak Alexa sıralaması iyi oluşturulmuştur ve amaçlarımız için yeterince doğru bir ölçüm sağlar. İşte on 3D pazar yeri için Alexa sıralaması. Daha küçük bir sayı, daha fazla trafik demektir! Sitelerin Ocak 2012’deki ham trafik bilgilerine parantez içinde dahil edilmiştir.

 1. Turbosquid – 9.314 (118.166 ziyaretçi)
 2. Daz 3D – 10.457 (81,547 ziyaretçi)
 3. Görüntü oluşturma – 16.392 (66.674 ziyaretçi)
 4. 3D Okyanus – 19.087 (7,858 ziyaretçi – sekizinci ham trafikte) *
 5. Shapeways – 29.521 (47.952 ziyaretçi)
 6. Yaratıcı Kilitlenme – 52.969 (21,946 ziyaretçi)
 7. Düşen Piksel – 143.029 (15.489 ziyaretçi)
 8. 3D Dışa Aktarma – 164.340 (6,788 ziyaretçi)
 9. Sculpteo – 197.983 (3.262 ziyaretçi)

Sitelerin Alexa sıralamalarını Ocak 2012’den itibaren ücretsiz olarak sunulan trafik istatistikleriyle karşılaştırdık. Tek bir aylık verilere bakmak yanıltıcı olabilir, ancak Alexa sıralaması ile ham trafik verileri arasında büyük bir tutarsızlık olup olmadığını belirlemek istedik. Çoğunlukla, trafik istatistikleri (benzersiz aylık ziyaretçiler), çok önemli bir istisna dışında Alexa sıralamalarına doğru bir şekilde yansıtıldı.

3DOceanListedeki en iyi dördüncü Alexa sıralamasına sahip olmasına rağmen, aslında sekizinci aylık trafik için. En iyi tahminimiz, 3DOcean’ın çok güçlü Envato.com etki alanıyla olan yakın ilişkisinin, Alexa puanını yanlış bir şekilde desteklediği.

Rekabet

Bakacağımız son ölçü rekabettir. Açık nedenlerden dolayı düşük rekabet arzu edilir – alıcılar için daha az seçenek, modelinizi seçme olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Rekabeti belirlemek için, her pazarda satılık toplam 3B model sayısına baktık:

 1. Turbosquid – 242.000 (Yüksek)
 2. Shapeways – 63.800 (Yüksek)
 3. 3DExport – 33.785 (Orta)
 4. Düşen Piksel – 21.827 (Orta)
 5. Yaratıcı Kilitlenme – 11.725 (Orta)
 6. DAZ 3D – 10.297 (Orta)
 7. 3DOcean – 4.033 (Düşük)
 8. Görüntü oluşturma – 4.020 (Düşük)
 9. Sculpteo – 3.684 (Düşük)

Turbosquid’deki pazar yeri, en fazla teklife sahiptir ve çok daha fazla seçeneğe sahiptir. üç kat daha büyük en yakın rakibinden daha fazla. Bununla birlikte, Turbosquid aynı zamanda en fazla trafiğe sahip. Biraz analiz yapalım.

Analiz ve Öneriler

İdeal 3D pazarı, yüksek telif ücretleri, yüksek trafik, ve düşük rekabet

Faturaya hangi siteler uyuyor?

Elemek: Hemen, birincil pazarınız için seçenek olarak 3DOcean ve Falling Pixel’i kaldırın. Her ikisinin de sinir bozucu derecede düşük telif ücretleri ve düşük trafiği var. 3Docean’da rekabet çok yoğun olmasa da, neredeyse satış başına iki kat fazla başka yerde.

3D Baskı için Öneri: Shapeways
3D baskılar satmakla ilgileniyorsanız, neredeyse bir yıkamadır. Shapeways, Sculpteo’dan çok daha fazla trafiğe sahip, ancak rekabet de çok daha güçlü. Shapeways iki nedenden ötürü bir tavsiye alıyor: Birincisi, baskı maliyetleri daha düşük olma eğilimindedir, bu da satış başına daha fazla kar anlamına gelir. İkincisi, Shapeways’teki yüksek trafik seviyesi, modelleriniz ön sayfada yer alırsa daha fazla potansiyel artı olacağı anlamına gelir.

Normal 3B Modeller için Analiz
Zaten DAZ Studio ve Poser içindeyseniz, Daz 3D ve Renderosity akıllıca değildir. İkisinin de trafiği yüksek, rekabeti düşük ve makul telif ücretleri var. Sıkı kalite kontrol gerekliliklerini yerine getirmeye ve çalışmanızı mağazalarına başarılı bir şekilde sokmaya istekliyseniz, bundan yararlanmanız için harika bir şans var. DAZ / Poser sahnesinde değilseniz, başka bir yere bakmak isteyeceksiniz. 3DExchange en yüksek telif oranlarına sahipti, ancak şaşırtıcı derecede düşük trafiğe ve çok fazla rekabete sahip. Tek başına sayılara göre gitmek en iyi seçenek Yaratıcı Çöküştür. Creative Crash, aldıkları trafik miktarı açısından açık farkla en düşük rekabete sahip – dürüst olmak gerekirse, yakın bile değil. Bununla birlikte, Creative Crash, muazzam bir ücretsiz model kitaplığına sahiptir. Ücretsiz indirmeler muhtemelen trafiğinin yarısını oluşturur, bu da rekabetlerinin sayıların ima ettiğinden daha fazla Turbosquid’e benzer olabileceği anlamına gelir.

Son Öneri

Dikkatinizi Turbosquid ve CreativeCrash’a çevirin. Turbosquid’in düşük telif ücretlerine rağmen, inanılmaz miktarda trafik alıyorlar, yani orada bir niş oluşturmayı başarırsanız gerçek para kazanabilirsiniz.