Skip to content

3D Neden Bazı İnsanlarda Çalışmıyor?

29 de Mayıs de 2021

Stereoskopik 3D sadece bazı insanlar için çalışmıyor. Birçoğunuzun zaten farkında olabileceği gibi, modern stereoskopik illüzyon, her göze biraz farklı bir görüntü besleyerek yaratılır – iki görüntü arasındaki fark ne kadar büyükse, 3D efekti o kadar belirgin görünür. Sağ ve sol görüntüleri dengelemek, insan görsel sisteminin gerçek dünyadaki bir özelliğini doğrudan simüle eder. binoküler eşitsizlik, sağ ve sol gözleriniz arasındaki inç genişliğindeki boşluğun bir ürünü. Gözlerimiz birbirinden birkaç santim uzakta olduğu için, uzayda aynı noktaya odaklandıklarında bile beynimiz her bir retinadan biraz farklı bilgiler alır. Bu, insanın derinlik algısına yardımcı olan birçok şeyden biridir ve tiyatrolarda gördüğümüz stereoskopik yanılsamanın temelini oluşturan ilkedir.

Peki Etki Başarısızlığa Neden Oluyor?

Flashpop / Getty Images
Binoküler eşitsizliğinizi bozan herhangi bir fiziksel durum, stereoskopik 3B’nin sinemalardaki etkinliğini azaltacak veya buna hiç tanık olmanızı engelleyecektir. Bir gözün diğerinden önemli ölçüde daha az görsel bilgiyi beyne ilettiği ambliyopi gibi bozukluklar vetek taraflı optik sinir hipoplazisi (optik sinirin az gelişmişliği) veşaşılık (gözlerin düzgün hizalanmadığı bir durum) hepsi sebep olabilir. Ambliyopi özellikle yaygındır, çünkü bu durum normal insan görüşünde ince ve fark edilemez olabilir ve genellikle yaşamın sonlarına kadar fark edilmez.

Vizyonum İyi, Neden 3D Göremiyorum?

3D gözlük takan ayakta adam 3D görüntüsü

Scott MacBride / Getty Images
Sinemalarda 3D illüzyonunu görmekte güçlük çeken insanlar için belki de en şaşırtıcı şey, çoğu zaman günlük görüşlerinin mükemmel bir şekilde yetenekli olmasıdır. En sık sorulan soru, “Derinlik algım gerçek dünyada çalışıyorsa, sinemada neden çalışmıyor?” Bu cevap, gerçek dünyada derinliği algılama yeteneğimizin binoküler eşitsizliğin ötesine geçen birçok faktörden geldiğidir. Çok sayıda güçlü monoküler derinlik ipucu vardır (bunları almak için yalnızca bir göze ihtiyacınız vardır) – hareket paralaksı, göreceli ölçek, hava ve doğrusal perspektif ve doku gradyanlarının tümü, derinliği algılama yeteneğimize büyük ölçüde katkıda bulunur. Yani, ambliyopi gibi dürbün eşitsizliğinizi bozan bir duruma kolayca sahip olabilirsiniz, ancak görsel sisteminiz hala derinlik ve mesafeyle ilgili oldukça fazla bilgi aldığı için derinlik algınızın gerçek dünyada hemen hemen aynı kalmasını sağlayın. Bir gözünü kapat ve etrafına bak. Görme alanınız biraz sıkışmış olabilir ve dünyaya bir telefoto lensle bakıyormuşsunuz gibi gelebilir, ancak muhtemelen herhangi bir duvara çarpmayacaksınız, çünkü beynimiz eksikliği telafi edebiliyor. dürbün görüşü. Bununla birlikte, sinemalarda stereoskopik 3D, tamamen binoküler eşitsizliğe dayanan bir yanılsamadır – onu ortadan kaldırın ve etki başarısız olur.