Skip to content

3D Sanatçılar İçin Başarılı Bir Demo Makarası Nasıl Yapılır

27 de Haziran de 2021

3D modelleme ve animasyona başlarken, potansiyel işverenleri tarzınızın ve kişiliğinizin şirket estetiğine uygun olacağına ikna etmek için bir demo makarası oluşturmanız gerekir. İşte hayalinizdeki işe girmenize yardımcı olacak bir katil sanatçı demo makarasını bir araya getirmek için bazı ipuçları.

Kendinizi İyice Düzenleyin

Potansiyel işverenler, oluşturduğunuz her modeli veya animasyonu görmek istemezler; sadece en iyi çalışmanızı görmek istiyorlar. Temel kural, parçalarınızın tutarlı bir cila ve uzmanlık düzeyi taşımasını istemenizdir. En iyi çalışmanızın gözle görülür şekilde altında kalan bir parçanız varsa, eşit olana kadar yeniden işlemeli veya tamamen makaradan çıkarmalısınız.

Lucia Lambriex/Blake Guthrie

Noktaya Ulaşın

Çalışmanız iyiyse, onu tanıtmak için animasyonlu bir 3D metin efektine ihtiyacınız yoktur. Bir tür tanıtım klibi eklemekte ısrar ediyorsanız, kısa yap. Süslenmek yerine adınızı, web sitenizi, e-posta adresinizi ve kişisel logonuzu birkaç saniye gösterin. Bilgileri makaranın sonuna tekrar ekleyin ve işe alım direktörlerinin bilgileri kaldırması için gerekli olduğunu düşündüğünüz sürece bırakın. En iyi çalışmayı sona saklamayın. İlk izlenimler en unutulmaz olanlardır, bu yüzden her zaman en iyi işini ilk sıraya koy.

Sürecinizi Gösterin

Pek çok sanatçının demo makarasıyla yaptığı en büyük hata, ilham, iş akışı ve süreci hakkında herhangi bir fikir sağlayamamalarıdır. Konsept sanatından çalıştıysanız, konsept resmini gösterin. Nihai ürününüz kadar temel topolojinizle de gurur duyuyorsanız, tel kafeslerinizi gösterin. Aşırıya kaçmayın, ancak iş akışınız hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi eklemeye çalışın. Ayrıca her görüntü veya çekim için basit bir döküm sağlamalısınız. Örneğin, aşağıdaki metni birkaç saniyeliğine görüntüleyerek bir resmi tanıtabilirsiniz:

  • “Ejderha Modeli”
  • Zspheres tabanından Zbrush heykeltıraş
  • Maya + Mental Ray’de İşlendi
  • 10.000 dörtlü / 20.000 tris
  • NUKE’de Birleştirme

Bir ekibin parçası olarak tamamlanmış görüntüleri ekliyorsanız, üretim hattının hangi yönlerinin sizin sorumluluğunuzda olduğunu belirtmek de çok önemlidir.

Sunum Konuları

Çalışmanızı tutarlı, estetik açıdan hoş ve izlemesi kolay bir şekilde gösterdiğinizden emin olun. Özellikle bir animasyon makarası yapıyorsanız, düzenleme şeklinize dikkat edin. İşverenler, her iki saniyede bir duraklatılması gereken yüksek tempolu bir montaj istemiyor. Bir sanatçı olarak sizin hakkınızda mümkün olduğunca çok şey anlatan bir makara görmeyi tercih ederler.

Uzmanlıklarınıza göre oynayın

Filminizi Dreamworks veya Bioware gibi büyük bir animasyon stüdyosuna gönderiyorsanız, o zaman bir çeşit uzmanlık göstermek isteyeceksiniz. Bir şeyde gerçekten iyi olmak, sizi kapıdan içeri sokacaktır çünkü bu, hemen değer katabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, doku eşleme en güçlü yönünüz değilse, 3B modellerinizi herhangi bir yüzey oluşturmadan sergilemeniz daha iyi olabilir. Büyük stüdyolar hemen hemen her rol için uzmanlar tutma eğilimindedir, bu nedenle dokularla çalışmak zorunda kalmayabilirsiniz. Bununla birlikte, tüm işverenler, bütünüyle CG boru hattını sağlam bir şekilde anlayan çok yönlü sanatçıları tercih ediyor. Çevrimiçi CG topluluğuna katılın ve zanaatınızı geliştirmek ve gelişen trendlere ayak uydurmak için çevrimiçi 3D eğitim programları arayın.

Makaranızı İşverene Göre Uyarlayın

Makaranızı geliştirirken, aklınızda birkaç “hayalinizdeki işveren” olsun ve orada iş bulmanızda ne tür parçaların size yardımcı olacağını düşünmeye çalışın. Örneğin, sonunda Epic’e başvurmak istiyorsanız, Unreal Engine’i kullandığınızı göstermelisiniz. Dreamworks’e başvuruyorsanız stilize gerçekçilik yapabildiğinizi göstermeniz gerekiyor. Hırlayan, cesur, aşırı gerçekçi canavarlarla dolu bir makaranız varsa, muhtemelen WETA, ILM veya Legacy gibi bir yer için yalnızca karikatür tarzı animasyon yapan bir yerden daha uygunsunuzdur. Birçok işverenin web sitelerinde listelenen belirli demo makara gereksinimleri (uzunluk, biçim vb.) vardır. Ne tür işlerin dahil edileceğine dair daha iyi bir fikir edinmek için stüdyo web sitelerini kurcalamak için biraz zaman ayırın.