Skip to content

3D Ses, Podcast’leri Duyma Şeklinizi Nasıl Değiştirebilir?

21 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Podcast’ler, seslerini daha gerçekçi hale getirmek için tasarlanmış 3B ses teknolojisinin eklenmesinden yararlanabilir.
  • iHeart Media, geçtiğimiz günlerde 3D ses olarak da bilinen binaural sese yatırım yaptığını duyurdu.
  • Binoral ses, bir hareket ve konum duygusu yaratır.
recep-bg / Getty Images
Artık yayın yapan şirketler 3D sese geçtikçe podcast’ler çok daha gerçekçi gelmeye başlayabilir. iHeart Media, geçtiğimiz günlerde 3D ses olarak da bilinen binaural sese yatırım yaptığını duyurdu. Teknoloji, dinleyicilere bir kayıtla aynı odada olduklarını hissettirmeyi amaçlamaktadır. Uzmanlar, 3D sesin gelişmesinin podcast’lerde bir devrimin habercisi olabileceğini söylüyor. Middle Tennessee Eyalet Üniversitesi Kayıt Endüstrisi Bölümü başkanı John Merchant, bir telefon röportajında ​​”Tipik bir podcast’te, sadece konuşan bir kişi gibi” dedi. “3D ses ile, insanların sizinle konuşmak yerine aniden sahneye çıkmanızın ne kadar ilginç olacağını tahmin edebilirsiniz.”

Sesi Daha Gerçekçi Hale Getirme

Binaural ses, bir hareket ve konum duygusu yaratır. Koronavirüs salgını sırasında bekletilen yüz yüze eğlenceyle birlikte, podcast yayını da hızla artıyor. Dinleyicinin 2023’e kadar her yıl 30 milyon dinleyici artması bekleniyor. İHeartMedia, 3D kayıt teknolojisini kullanarak yeni bir podcast listesi başlatacağını söyledi. Daha önce piyasaya sürülen binaural ses serisinin başarısı üzerine inşa edildi 13 Gün Cadılar Bayramı, şirket planlıyor konsepti mevsimsel odaklı bir şekilde genişletmek 13 gün diğer şovların yanı sıra çeşitli büyük bayramlarla ilişkili podcast franchise’ı.

Bir podcast stüdyosu.

mixetto / Getty Images
İHeartPodcast Network başkanı Conal Byrne bir haber bülteninde, “Podcasting, şüphesiz bu yılın en çok güvenilen eğlence biçimlerinden biri olarak devreye girdi.” Dedi. “Dinleyicide büyük bir artış gördük ve iHeart, bu büyüyen kitleyle yeni ve yenilikçi yollarla tanıştığımızdan emin olmak istiyor. Bu, kulaklar için sanal gerçeklik ve 3D ses tekliflerimizi genişleterek amacımız hayranları sevdikleri hikayelerin merkezinde — daha da sürükleyici, yenilikçi bir formatta. ” Şirket, bu yıl yaklaşık bir düzine 3D ses podcast’i üretmeyi planladığını söyledi. Ayrıca, istasyon ağında canlı çift taraflı radyo etkinliklerine ev sahipliği yapmayı planlıyor. The Verge raporlarına göre iHeartMedia, 3D ses kaydı yapabileceği üç stüdyo inşa etti.

Korku, Sesi Büyütücüyü 3 Boyutlu Gösteriyor

Podcast yazarı ve yapımcısı Aaron Mahnke, 3D sesin dinleme deneyimini geliştireceğini söyledi. Üzerinde çalıştı 13 Gün Cadılar Bayramı, dinleyicilere purgatorial bir otelin içindeymiş gibi hissettirmeyi amaçlayan bir podcast. Mahnke bir haber bülteninde “Dizinin yapım aşamasındayken ve 3D dinleme deneyimi için kayıt süreci gibi bir şey görmediğimi düşündüğümü hatırlıyorum – mikrofon ve ekipman kurulumu bile çok farklı görünüyor,” dedi. Merchant, iHeart tarafından kullanılan 3D ses teknolojisinin alışkın olduğu normal ses dinleyicilerine göre belirgin avantajlar sunduğunu söyledi. Bir kere daha doğal bir ses. “Her şeyi 360 olarak duyuyoruz ve dünyayı nasıl algıladığımızdır” diye ekledi. “Podcasting, şüphesiz bu yılın en çok güvenilen eğlence biçimlerinden biri olarak devreye girdi.” “Çevremizdeki şeyleri duyabilmemiz ve onları yerelleştirebilmemiz bizim için önemli. Şimdi, bunun bir parçası hayatta kalma açısından gelişti. Yani arkanızda bir dal sesi duyarsanız ve bu bir puma ise, hangi yöne gideceğinizi biliyordunuz. pumadan kaç. ” 3D sesi destekleyen çeşitli TV’ler ve hoparlör sistemleri vardır. Amazon ve Sony, bazı ürünlerinde 3D ses kullanıyor. Oyuncular ayrıca PlayStation 5 ile 3 boyutlu sesten yararlanabilirler. Sony, PS5 için özel olarak 3 boyutlu ses için tasarlanmış kulaklıklar üretiyor. Şirketin web sitesine göre “PS5 konsolu sizi sesin her yönden geliyormuş gibi hissettirdiği inanılmaz derecede sürükleyici ses manzaralarının merkezine yerleştirebilir”. Ancak Merchant, normal kulaklıkların da 3D sesi duymanıza izin vereceğini söyledi. 3D ses için pazarlanan kulaklıklar “tam bir hile” dedi. Merchant, iHeart’ın podcast’lerinin şu anda 3D ses kullanan tek podcast’ler olduğunu ancak teknolojinin parlak bir geleceği olduğunu düşündüğünü söyledi. “Bir şeyin peşinde olduklarını düşünüyorum” diye ekledi. “Bu mükemmel bir ortam. Sanırım, bir kez duyduğunuzda, ‘Ah, bu çok daha iyi’ gibi olacaksınız.”