Skip to content
5G

3G Kablosuz Teknolojisinin Tanımı Nedir?

24 de Nisan de 2021

3G, üçüncü nesil kablosuz teknolojilerdir. Yüksek hızlı iletim, gelişmiş multimedya erişimi ve küresel dolaşım gibi önceki kablosuz teknolojilere göre geliştirmelerle birlikte gelir. 3G, çoğunlukla cep telefonlarında ve telefonlarda, sesli ve görüntülü aramalar yapmak, veri indirmek ve yüklemek ve Web’de gezinmek için telefonu internete veya diğer IP ağlarına bağlamak için bir araç olarak kullanılır. 3G standardı, bazı hücresel sağlayıcılar için hala bir geri dönüş olarak hizmet etse de, 5G hizmetleri tarafından gölgede bırakılan 4G standardının yerini aldı.

pictafolio / E + / Getty Images

3G’nin tarihi

3G, ITU’nun 1990’ların başında başlattığı bir G modelini takip ediyor. Model, International Mobile Communications 2000 adlı kablosuz bir girişimdir. Dolayısıyla 3G, ikinci nesil teknolojiler olan 2G ve 2.5G’den hemen sonra gelir. 2G teknolojileri, diğerlerinin yanı sıra Mobil için Global Sistem’i içerir. 2.5G, Genel Paket Radyo Hizmeti, GSM Gelişimi için Gelişmiş Veri hızları, Evrensel Mobil Telekomünikasyon Sistemi ve diğerleri dahil olmak üzere 2G ve 3G arasında ortada olan standartları getirdi.

3G Nasıl Daha İyi?

3G, 2.5G ve önceki ağlara göre çeşitli geliştirmeler sunar:

  • Birkaç kat daha yüksek veri hızı
  • Gelişmiş ses ve video akışı
  • Video konferans desteği
  • Daha yüksek hızlarda Web ve WAP taraması
  • IPTV (internet üzerinden TV) desteği

Teknik özellikler

3G ağları için aktarım hızı, hızlı hareket eden cihazlar için saniyede 128 ila 144 kilobit ve yürüyen yayalar gibi yavaş olanlar için 384 kbps’dir. Sabit kablosuz LAN’lar için hız 2 Mbps’nin üzerindedir. 3G, diğerleri arasında W-CDMA, WLAN ve hücresel radyoyu içeren bir dizi teknoloji ve standarttır.

Kullanım Gereksinimleri

Hotspot’larda ücretsiz olarak alabileceğiniz Wi-Fi’nin aksine, 3G ağ bağlantısı elde etmek için bir servis sağlayıcıya abone olmanız gerekir. Bu tür hizmetlere genellikle veri planı veya ağ planı denir. Cihazınız 3G ağına SIM kartı (cep telefonu olması durumunda) veya 3G veri kartı (USB, PCMCIA, vb. Gibi farklı türlerde olabilir) üzerinden bağlanır ve her ikisi de genellikle sağlanır veya servis sağlayıcı tarafından satılır. Bu kartlar, bir 3G şebekesinin kapsama alanı içindeyken cihazın internete nasıl bağlandığıdır. Aslında, cihaz eski teknolojilerle geriye dönük uyumludur, bu nedenle 3G uyumlu bir telefon, 3G hizmeti olmadığında kullanılabilirse 2G hizmeti alabilir.

3G’nin Geleceği

2010’ların başındaki 3G çılgınlığı azaldı; Artık çoğu cihaz, 4G bağlantıları mevcut değilse, geri dönüş olarak 3G’yi kullanarak 4G standardını destekliyor. Dünyanın bazı bölgelerinde, özellikle kırsal alanlarda, 3G bir omurga hizmeti olmaya devam ediyor.