Skip to content

400 Hatalı İstek Hatası Nasıl Onarılır

21 de Nisan de 2021

400 Kötü İstek hatası, web sitesi sunucusuna gönderdiğiniz isteğin, genellikle bir web sayfasını yükleme isteği gibi basit bir şeyin bir şekilde yanlış veya bozuk olduğu ve sunucunun bunu anlayamadığı anlamına gelen bir HTTP durum kodudur. 400 Hatalı İstek hatası genellikle adres penceresine yanlış URL’nin girilmesi veya yapıştırılmasından kaynaklanır, ancak diğer bazı nispeten yaygın nedenler de vardır. Bu türdeki tüm hatalar gibi 400 Kötü İstek hatası herhangi bir işletim sisteminde ve herhangi bir tarayıcıda görülebilir.

400 Hatalı İstek Hatası

400 Kötü İstek hatası farklı web sitelerinde farklı göründüğünden, yalnızca aşağıdaki kısa listeden bir şeyler görebilirsiniz. 400 veya bunun gibi başka bir basit varyant:

 • 400 Hatalı İstek
 • Geçersiz istek. Tarayıcınız bu sunucunun anlayamadığı bir istek gönderdi.
 • Hatalı İstek – Geçersiz URL
 • HTTP Hatası 400 – Hatalı İstek
 • Hatalı İstek: Hata 400
 • HTTP Hatası 400. İstek ana bilgisayar adı geçersiz.
 • 400 – Hatalı istek. Yanlış biçimlendirilmiş sözdizimi nedeniyle istek sunucu tarafından anlaşılamadı. Müşteri, talebi değişiklik yapmadan tekrar etmemelidir.

400 Kötü İstek hatası, tıpkı web sayfalarında olduğu gibi internet web tarayıcısı penceresinde görüntülenir.

400 Kötü İstek Hatası Nasıl Onarılır

 1. URL’deki hataları kontrol edin. 400 Kötü İstek hatasının en yaygın nedeni, URL’nin yanlış yazılmış olması veya tıklanan bağlantının, sözdizimi sorunu gibi belirli bir tür hata içeren hatalı biçimlendirilmiş bir URL’ye işaret etmesidir. 400 Kötü İstek hatası alırsanız sorun büyük olasılıkla budur. Özellikle, URL’de yüzde karakteri gibi fazladan, genellikle izin verilmeyen karakterleri kontrol edin. % Karakteri gibi bir şey için mükemmel bir şekilde geçerli kullanımlar olsa da, standart bir URL’de genellikle bir tane bulamazsınız.

 2. Özellikle bir Google hizmetiyle Kötü İstek hatası alıyorsanız, tarayıcınızın çerezlerini temizleyin. Çoğu site, okuduğu bir tanımlama bilgisi bozuk veya çok eski olduğunda 400 hatası bildirir.

 3. DNS önbelleğinizi temizleyin; bu, bilgisayarınızın depolamakta olduğu eski DNS kayıtlarından kaynaklanıyorsa, 400 Hatalı İstek hatasını düzeltmelidir. Bunu Windows’ta bir Komut İstemi penceresinden şu komutu yürüterek yapın: ipconfig / flushdns

  Bu, tarayıcınızın önbelleğini temizlemekle aynı şey değildir.

 4. Tarayıcınızın önbelleğini temizleyin. Erişmeye çalıştığınız web sayfasının önbelleğe alınmış ancak bozuk bir kopyası, 400 hatasını görüntüleyen sorunun kökü olabilir. Önbelleğinizi temizlemek, 400 hatalı istek sorununun çoğu için muhtemelen bir çözüm değildir, ancak hızlı ve kolaydır ve denemeye değer.

 5. Bu iken değil Genel bir çözüm olarak, sorun 400 Hatalı İstek olarak bildirilse bile, sorunu 504 Ağ Geçidi Zaman Aşımı sorunu olarak gidermeyi deneyin. Bazı nispeten nadir durumlarda, iki sunucunun iletişim kurması çok uzun sürebilir ( Ağ Geçidi Zaman Aşımı sorun) ancak yanlış veya en azından yapıcı olmayan bir şekilde sorunu size 400 Kötü İstek olarak bildirecektir.

 6. Hatayı gördüğünüzde web sitesine bir dosya yüklüyorsanız, büyük olasılıkla 400 Kötü İstek hatası dosyanın çok büyük olmasından kaynaklanmaktadır ve bu nedenle sunucu onu reddetmektedir. Site izin veriyorsa, dosyayı bir ZIP dosyasına sıkıştırın ve ardından onu yükleyin.

 7. 400 hatası, ziyaret ettiğiniz hemen hemen her web sitesinde oluyorsa, sorun büyük olasılıkla bilgisayarınızdan veya internet bağlantınızdan kaynaklanmaktadır. Bir internet hız testi çalıştırın ve her şeyin doğru şekilde yapılandırıldığından emin olmak için ISS’nizle kontrol edin.

 8. Doğrudan sayfayı barındıran web sitesiyle iletişime geçin. 400 Kötü İstek hatası aslında değil senin ucunda yanlış olan bir şey ama bunun yerine bir şey onlar düzeltilmesi gerekiyor, bu durumda onları bilgilendirmek çok yardımcı olacaktır. Çoğu sitenin sosyal ağ kişileri ve hatta bazen telefon numaraları ve e-posta adresleri vardır. 400 Kötü İstek hatasıyla sitenin tamamı kapalıysa, Twitter’da şu aranmaktadır: #websitedown #facebookdown veya #gmaildown gibi genellikle faydalıdır. Sorunun çözülmesine kesinlikle hiçbir katkı sağlamaz, ancak en azından yalnız olmadığınızı bileceksiniz!

 9. Yukarıdaki hiçbir şey işe yaramadıysa ve sorunun bilgisayarınızda olmadığından eminseniz, daha sonra tekrar kontrol etmek zorunda kalırsınız. Sorun sizin çözmeniz gereken bir sorun olmadığından, yedeklenene kadar sayfayı veya siteyi düzenli olarak yeniden ziyaret edin.

400 Hatası Görmenin Diğer Yolları

Internet Explorer’da, Sayfa bulunamadı mesajı 400 Hatalı İstek hatasını belirtir. IE başlık çubuğu şunu söyleyecektir: HTTP 400 Hatalı İstek veya buna çok benzer bir şey. Windows Update ayrıca HTTP 400 hatalarını da bildirebilir, ancak bunlar 0x80244016 hata kodu olarak veya mesajla birlikte görüntülenir WU_E_PT_HTTP_STATUS_BAD_REQUEST. Bir Microsoft Office uygulaması içindeki bir bağlantı için bildirilen bir 400 hatası, genellikle bir Uzak sunucu bir hata döndürdü: (400) Hatalı İstek. küçük bir açılır pencere içinde mesaj. Microsoft IIS çalıştıran web sunucuları genellikle 400 Hatalı İstek hatasının nedeniyle ilgili daha spesifik bilgiler verir, 400, de olduğu gibi HTTP Hatası 400.1 – Hatalı İstekyani Geçersiz Hedef Başlığı. İşte tam bir liste:

Microsoft IIS 400 Hata Kodları
400.1 Geçersiz Hedef Başlığı
400.2 Geçersiz Derinlik Başlığı
400.3 Üstbilgi Varsa Geçersiz
400.4 Geçersiz Üzerine Yazma Başlığı
400.5 Geçersiz Çeviri Başlığı
400.6 Geçersiz İstek Gövdesi
400.7 Geçersiz İçerik Uzunluğu
400.8 Geçersiz Zaman Aşımı
400.9 Geçersiz Kilit Simgesi

400 Hatalı İstek Gibi Hatalar

Bir dizi başka tarayıcı hatası da müşteri tarafı hataları ve bu yüzden en azından bir şekilde 400 Kötü İstek hatasıyla ilgilidir. Bazıları 401 Yetkisiz, 403 Yasak, 404 Bulunamadı ve 408 İstek Zaman Aşımını içerir.

Sunucu tarafı HTTP durum kodları da mevcuttur ve her zaman şununla başlar: 5 onun yerine 4. Hepsini HTTP Durum Kodu Hataları listemizde görebilirsiniz. Lifewire’dan daha fazlası

 • 404 Sayfa Bulunamadı Hatası Nasıl Onarılır

 • Bir ikili kod dizisindeki Kelime HATASI

  En Yaygın 7 Çevrimiçi Hata Kodu

 • 502 Hatalı Ağ Geçidi hata resmini düzeltmenin yolları

  502 Hatalı Ağ Geçidi Hatası

 • Bir kişinin bir web sitesini yavaş yavaş sunarak 504 hatasıyla sonuçlanan bir örneği.

  504 Ağ Geçidi Zaman Aşımı Hatası

 • Sınıfın önünde 503 Hatası alan bir öğretmenin çizimi

  503 Hizmet Kullanılamıyor

 • HTTP hatası

  501 HTTP Durum Kodu Hatası: Nedir ve Nasıl Onarılır

 • Ekranda 403 hatası olan bir kişi ve dizüstü bilgisayar resmi

  403 Yasaklı Hata Nasıl Onarılır

 • Bir dizüstü bilgisayarda 401 hatası alan hayal kırıklığına uğramış bir kişinin resmi

  401 Yetkisiz Hata Nasıl Onarılır

 • 500 Dahili Sunucu Hatasına bakan bir adamın resmi.

  500 Dahili Sunucu Hatası

 • Mavi bir dairenin önündeki kırmızı uyarı simgesinin resmi

  Bir URL’deki Hata Nasıl Giderilir

 • Bir bilgisayarda 408 İstek Zaman Aşımına bakan hayal kırıklığına uğramış bir kişinin resmi

  408 İstek Zaman Aşımı Hatası Nasıl Onarılır

 • Uzaktan kumandayı tutarken ekran dışındaki bir TV'de sıkılmış görünen oturan bir kadın

  Discovery Plus Fallback Hata Kodu Nasıl Onarılır

 • Bir dizüstü bilgisayar, Google'ın çalışmadığını belirten bir Google hata mesajı görüntüler.

  Google Down mı … Yoksa Sadece Siz Misiniz?

 • Kanepede yatan aynı cinsiyetten bir kadın çift TV izlerken

  Discovery Plus Hata Kodu 504 Nasıl Onarılır

 • Çeşitli Hulu hata kodlarını gösteren çizim

  Hulu Hata Kodları: Nelerdir ve Nasıl Onarılır

 • Bir kadın televizyonunda Hulu hata kodu RUNK13 ile ilgileniyor.

  Hulu Hata Kodu RUNK13 Nasıl Onarılır

Cankurtaran

Bizi takip edin

 • Facebook

 • Hakkımızda
 • Reklam Verin
 • Gizlilik Politikası
 • Çerez politikası
 • Kariyerler
 • Yazım Yönergeleri
 • İletişim
 • Kullanım Şartları
 • AB Gizliliği
 • California Gizlilik BildirimiGizlilik Haklarınız

Lifewire ve üçüncü taraf ortaklarımız tanımlama bilgileri kullanır ve bir cihazda bilgi depolama ve / veya bu bilgilere erişme, kişiselleştirilmiş reklamlar görüntüleme ve içerik ölçümü, hedef kitle anlayışı ve ürün geliştirme izninize bağlı olarak benzersiz tanımlayıcılar gibi kişisel verileri işler. Meşru menfaatin kullanıldığı durumlarda itiraz etme hakkınız da dahil olmak üzere hayateli.com için onay seçeneklerinizi değiştirmek veya geri çekmek için aşağıya tıklayın. İstediğiniz zaman, herhangi bir sayfanın altındaki “AB Gizliliği” bağlantısını kullanarak ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Bu seçimler global olarak ortaklarımıza bildirilecek ve tarama verilerini etkilemeyecektir. İş Ortakları Listesi (satıcılar)

Biz ve ortaklarımız verileri şu amaçlarla işleriz:

Tanımlama için cihaz özelliklerini aktif olarak tarayın. Kesin coğrafi konum verilerini kullanın. Bir cihazda bilgi depolayın ve / veya bunlara erişin. Kişiselleştirilmiş içeriği seçin. Kişiselleştirilmiş bir içerik profili oluşturun. Reklam performansını ölçün. Temel reklamları seçin. Kişiselleştirilmiş bir reklam profili oluşturun. Kişiselleştirilmiş reklamları seçin. Kitle içgörüleri oluşturmak için pazar araştırması uygulayın. İçerik performansını ölçün. Ürünleri geliştirin ve iyileştirin. İş Ortakları Listesi (satıcılar)