Skip to content

403 Yasaklı Hata Nasıl Onarılır

20 de Nisan de 2021

Bu makalede

403 Yasak hatası, bir HTTP durum kodudur, yani ulaşmaya çalıştığınız sayfaya veya kaynağa erişimin bazı nedenlerden dolayı kesinlikle yasak olduğu anlamına gelir. Farklı web sunucuları, çoğunu aşağıda listelediğimiz 403 Yasaklı hataları farklı şekillerde rapor eder. Bazen bir web sitesi sahibi sitenin hatasını özelleştirebilir, ancak bu çok yaygın değildir.

403 Hatası Nasıl Görünüyor

Alex Dos Diaz / Cankurtaran
Bunlar, 403 Yasak hataların en yaygın örnekleridir:

 • 403 yasak
 • HTTP 403
 • Yasak: Erişim izniniz yok [directory] bu sunucuda
 • Yasak
 • Hata 403
 • HTTP Hatası 403.14 – Yasak
 • Hata 403 – Yasak
 • HTTP Hatası 403 – Yasak

Hata, web sayfalarında olduğu gibi tarayıcı penceresinin içinde görüntülenir ve bu türdeki tüm hatalar gibi, herhangi bir işletim sistemindeki herhangi bir tarayıcıda görülebilir. Internet Explorer’da, Web sitesi bu web sayfasını göstermeyi reddetti mesajı 403 Yasak hatayı gösterir. IE başlık çubuğu şunu söylemelidir: 403 yasak Veya benzeri. Microsoft Office programları aracılığıyla bağlantılar açılırken alınan bu hatalar, Açılamıyor [url]. İstediğiniz bilgileri indiremezsiniz Office yazılımının içinde. Windows Update ayrıca bir HTTP 403 hatası da bildirebilir, ancak hata kodu 0x80244018 olarak veya aşağıdaki mesajla görüntülenir: WU_E_PT_HTTP_STATUS_FORBIDDEN.

403 Yasak Hatanın Nedeni

Neredeyse her zaman erişiminiz olmayan bir şeye erişmeye çalıştığınız sorunlardan kaynaklanır. Hata aslında “Git ve buraya bir daha gelme” diyor. Microsoft IIS web sunucuları, 403 Yasaklı hataların nedeni hakkında, 403’ten sonra bir sayı ekleyerek daha spesifik bilgiler sağlar. HTTP Hatası 403.14 – Yasakyani Dizin listesi reddedildi.

403 Yasaklı Hata Nasıl Onarılır

 1. URL hatalarını kontrol edin ve yalnızca bir dizin değil, gerçek bir web sayfası dosya adı ve uzantısı belirttiğinizden emin olun. Çoğu web sitesi, dizine göz atmaya izin vermeyecek şekilde yapılandırılmıştır, bu nedenle belirli bir sayfa yerine bir klasörü görüntülemeye çalışırken 403 Yasak mesajı olması normaldir ve beklenir. Bu, bir web sitesinin 403 Yasak hatasını döndürmesinin en yaygın nedenidir. Aşağıdaki sorun gidermeye zaman ayırmadan önce bu olasılığı tam olarak keşfettiğinizden emin olun. Söz konusu web sitesini işletiyorsanız ve bu durumlarda 403 hatalarını önlemek istiyorsanız, web sunucusu yazılımınızda dizin taramayı etkinleştirin.

 2. Tarayıcınızın önbelleğini temizleyin. Görüntülemekte olduğunuz sayfanın önbelleğe alınmış bir sürümüyle ilgili sorunlar, 403 Yasaklı sorunlara neden olabilir.

 3. Bunun mümkün ve uygun olduğunu varsayarak web sitesine giriş yapın. Hata mesajı, sayfayı görüntüleyebilmeniz için ek erişime ihtiyacınız olduğu anlamına gelebilir. Tipik olarak, bir web sitesi özel izin gerektiğinde 401 Yetkisiz hatası üretir, ancak bazen bunun yerine 403 Yasak kullanılır.

 4. Tarayıcınızın çerezlerini temizleyin, özellikle bu web sitesinde tipik olarak oturum açarsanız ve tekrar oturum açarsanız (son adım) işe yaramazsa. Çerezlerden bahsederken, tarayıcınızda veya en azından bu sayfaya erişmek için gerçekten oturum açarsanız, bu web sitesinde etkinleştirdiğinizden emin olun. Özellikle 403 Yasak hatası, tanımlama bilgilerinin doğru erişimin elde edilmesine dahil olabileceğini belirtir.

 5. Doğrudan web sitesi ile iletişime geçin. 403 hatası bir hata olabilir, diğer herkes de görüyor ve web sitesi henüz sorunun farkında değil. Çoğu sitenin sosyal ağ sitelerinde destek tabanlı hesapları vardır, bu da onları ele geçirmeyi gerçekten kolaylaştırır. Hatta bazılarının destek e-posta adresleri ve telefon numaraları vardır. Twitter, bir site tamamen kapandığında, özellikle de popülerse, genellikle konuşma ile doludur. Çökmüş bir site hakkında konuşmaya odaklanmanın en iyi yolu şunları aramaktır: #websitedown Twitter’da, #amazondown veya #facebookdown’da olduğu gibi. Twitter 403 hatasıyla kapandığında bu numara kesinlikle işe yaramayacak olsa da, diğer çökmüş sitelerin durumunu kontrol etmek için harikadır.

 6. Hala 403 hatasını alıyorsanız, özellikle de söz konusu web sitesinin şu anda başkaları için çalıştığından oldukça eminseniz, internet servis sağlayıcınızla iletişime geçin. Genel IP adresinizin veya tüm ISS’nizin bir engelleme listesine eklenmiş olması mümkündür; bu, genellikle bir veya daha fazla sitedeki tüm sayfalarda bu hataya neden olabilecek bir durumdur. Durum buysa ve ISS’niz size yardımcı olamaz, dünyanın bir bölgesinden bir VPN sunucusuna bağlanarak yapar erişime izin vermek, hatayı çözmek için yeterli olmalıdır. Bu sorunu ISS’nize bildirme konusunda yardım için Teknik Destek ile Nasıl Konuşulur konusuna bakın.

 7. Daha sonra gel. Erişmekte olduğunuz sayfanın doğru sayfa olduğunu ve HTTP hatasının sizden daha fazlası tarafından görüldüğünü doğruladıktan sonra, sorun çözülene kadar sayfayı düzenli olarak tekrar ziyaret edin.

403 Yasak Gibi Hatalar

Aşağıdaki mesajlar da istemci tarafı hatalarıdır ve bu nedenle 403 Yasak hatasıyla ilgilidir: 400 Kötü İstek, 401 Yetkisiz, 404 Bulunamadı ve 408 İstek Zaman Aşımı. Bu HTTP Durum Kodu Hataları listesinde bulabileceğiniz diğerlerinin yanı sıra, popüler 500 Dahili Sunucu Hatası gibi birkaç sunucu tarafı HTTP durum kodu da mevcuttur.