Skip to content

408 İstek Zaman Aşımı Hatası Nasıl Onarılır

14 de Mayıs de 2021

408 İstek Zaman Aşımı hatası, web sitesi sunucusuna gönderdiğiniz istek – örneğin, bir web sayfasını yükleme isteği – web sitesinin sunucusunun beklemeye hazırlandığından daha uzun sürdüğü anlamına gelen bir HTTP durum kodudur. Başka bir deyişle, web sitesiyle bağlantınız “zaman aşımına uğradı.” 408 İstek Zaman Aşımı hatasının en yaygın nedeni yanlış bir URL’dir. Yavaş bağlantı veya bağlantı sorunlarından da kaynaklanıyor olabilir.

Lifewire / Theresa Chiechi

408 Zaman Aşımı Hataları İste

Bu hata mesajları genellikle her web sitesi tarafından, özellikle de çok büyük olanlar tarafından özelleştirilir, bu nedenle bu hata, aşağıda listelenen yaygın olanlardan daha fazla şekilde kendini gösterebilir:

  • 408: Zaman Aşımı İsteği
  • HTTP Hatası 408 – Zaman Aşımı İsteği

Hata, web sayfalarında olduğu gibi internet tarayıcısı penceresinin içinde görüntülenir.

408 İstek Zaman Aşımı Hatası Nasıl Onarılır

  1. Yenile düğmesini tıklayarak veya URL’yi adres çubuğundan tekrar deneyerek web sayfasını yeniden deneyin. Çoğu zaman yavaş bir bağlantı, 408 İstek Zaman Aşımı hatası veren bir gecikmeye neden olur ve bu genellikle yalnızca geçicidir. Sayfayı tekrar denemek çoğu zaman başarılı olacaktır. Bir çevrimiçi satıcıda ödeme işlemi sırasında 408 İstek Zaman Aşımı hata mesajı görünürse, tekrarlanan ödeme denemeleri birkaç sipariş ve tekrarlanan ücretler oluşturabilir! Çoğu satıcı bu hatalara karşı koruma sağlar, ancak daha küçük olanlar olmayabilir.

  2. İnternet bağlantınız sayfa yükleme gecikmelerine neden olabilir. Google veya Yahoo gibi başka bir web sitesini ziyaret edin. Sayfalar, yüklendiklerini görmeye alıştığınız kadar hızlı yükleniyorsa, 408 İstek Zaman Aşımı hatasını isteyen sorun büyük olasılıkla web sitesindedir.

  3. Ancak tüm web siteleri yavaş çalışıyorsa, internet bağlantınız olumsuz etkilenebilir. Mevcut bant genişliğinizi karşılaştırmak için bir internet hız testi çalıştırın veya teknik destek için İnternet Servis Sağlayıcınızla iletişime geçin.

  4. Daha sonra gel. Bu, ziyaretçilerin trafiğindeki büyük artış (bu sizsiniz!) Sunucuları bunalttığında, çok popüler web sitelerinde yaygın bir hata mesajıdır. Ziyaretçiler web sitesinden ayrıldıkça, sizin için başarılı bir sayfa yükleme şansı artar.

  5. Hata mesajıyla ilgili olarak web yöneticisi veya başka bir site ilgili kişisiyle iletişime geçin. Çoğu web sitesinin web yöneticisine webmaster @ adresine e-posta ile ulaşılabilir.website.com, değiştirme website.com gerçek web sitesi adı ile.

408 İsteği Zaman Aşımı Gibi Hatalar

Aşağıdaki mesajlar da istemci tarafı hatalarıdır ve bu nedenle bir şekilde 408 İstek Zaman Aşımı hatasıyla ilgilidir: 400 Hatalı İstek, 401 Yetkilendirilmemiş, 403 Yasaklandı ve 404 Bulunamadı. Birkaç sunucu tarafı 500 Dahili Sunucu Hatası dahil olmak üzere HTTP durum kodları ara sıra açılır. Hepsini HTTP Durum Kodu Hataları listemizde görün.