Skip to content
5G

4G LTE Kablosuz Hizmeti Ne Kadar Hızlıdır?

8 de Mayıs de 2021

4G ve 4G LTE kablosuz hizmet sağlayıcıları, süper hızlı 4G kablosuz ağları hakkında konuşmayı severler, ancak 4G, 3G’ye kıyasla ne kadar hızlıdır? 4G kablosuz dağıtım hizmeti, çoğu durumda 3G ağlardan en az 10 kat daha hızlıdır ve bundan çok daha hızlıdır. Hızlar konumunuza, sağlayıcınıza, mobil ağ yükünüze ve cihazınıza göre değişir. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız, hız genellikle ülkenin uzak bölgelerindeki hızdan daha yüksektir. Aşağıdaki tüm bilgiler iPhone ve Android telefonlar için geçerli olmalıdır (Android telefonunuzu hangi şirket yapmış olursa olsun, Samsung, Google, Huawei, Xiaomi vb. Dahil).

4G ve 4G LTE

Cankurtaran
4G, dördüncü nesil mobil ağ teknolojisidir. 3G’nin yerini alır ve öncekinden daha güvenilir ve çok daha hızlıdır. Telefonunuzda akış medyasını barındırır, burada hızı herhangi bir ara belleğe alma gecikmesi görmeyeceğiniz anlamına gelir. Piyasadaki yüksek güçlü akıllı telefonlarla kullanım için bir lüks olmaktan çok bir zorunluluk olarak görülüyor. Bazı insanlar 4G ve 4G LTE terimlerini birbirinin yerine kullanır, ancak 4G LTE dördüncü nesil uzun vadeli evrim, en iyi performansı ve en yüksek hızları sunar. 4G şu anda ülkenin çoğu bölgesinde sunuluyor, ancak 4G LTE yaygın olarak bulunmuyor. Sağlayıcınız 4G LTE hızı sunsa bile, ona erişmek için uyumlu bir telefonunuz olması gerekir. Eski telefonların çoğu 4G LTE hızlarını karşılayamaz. 4G LTE ağları hızlıdır – o kadar hızlıdır ki, internete erişmek için telefonunuzda bir ağ kullandığınızda, ev yönlendiricisinin sağladığı deneyime benzer bir deneyim yaşarsınız.

4G LTE Hizmetinin Avantajları

4G LTE hizmeti, video, film ve müzik akışını mümkün kılan yüksek hızına ek olarak, özellikle Wi-Fi ağlarıyla karşılaştırıldığında bazı başka avantajlar sunar:

 • 4G, geniş bir hizmet alanı sunuyor. Bağlantı için gittiğiniz her yerde bağlantı noktalarına bağlı olmanız gereken Wi-Fi’nin aksine, 4G hizmeti genellikle seyahat ederken kullanılabilir.
 • 4G LTE hizmetleri, bir akıllı telefonda hassas bilgilere sahip olan herkes için yararlı olan çevrimiçi güvenlik sunar.
 • 4G ağları geçmişte olduğundan daha ekonomiktir. Servis sağlayıcılar daha ucuz planlar sunarlar ve genellikle birkaç plan sunarlar, böylece size en uygun olanı seçebilirsiniz.

4G LTE Hizmetinin dezavantajları

 • LTE hizmeti henüz her yerde mevcut değil.
 • LTE uyumlu bir telefon gibi yeni donanım gerekli olabilir.
 • Pil ömrü olumsuz etkilenebilir.

Popüler Mobil Taşıyıcıların 4G Hızı

Her durumda indirme hızı, yükleme hızından daha hızlıdır. Bu 4G hız ölçümleri, ortalama kullanıcıların bekleyebilecekleri olarak rapor edilir. Servis alanınız, ağ yükünüz ve telefon veya tablet yetenekleriniz göz önüne alındığında bunlar cihazınıza yansıtılabilir veya yansıtılmayabilir. 4G hızları, saniyede megabit (Mbps) olarak ifade edilir.

Verizon 4G LTE Hızı

 • Verizon, büyük şehirlerde çok daha yüksek hızlarla 36 Mbps’de en yüksek ortalama indirme hızını sunar.
 • Verizon yükleme hızı ortalamaları yaklaşık 15 Mbps’dir.

T-Mobile 4G LTE Hızı

T-Mobile, hızının iç mekanlarda düştüğü bilinmesine rağmen, metropol alanlarda iyi performans gösterme konusunda bir üne sahiptir.

 • Ortalama indirme hızı 23–24 Mbps
 • Ortalama yükleme hızı 16–17 Mbps

AT&T 4G LTE Hızı

 • Ortalama indirme hızı 25–26 Mbps
 • Ortalama yükleme hızı 11–12 Mbps

Sprint 4G LTE Hızı

 • 4G LTE ortalama indirme hızı 12–30 Mbps’dir. Büyük şehirlerde ortalama indirme hızı 35 Mbps’ye ulaşır.
 • 4G LTE ortalama yükleme hızı 7-8 Mbps

Sıradaki ne?

5G, en yeni mobil ağ teknolojisidir. 4G hizmetinden 10 kat daha hızlı olacağı vaat ediyor. 5G, bantlara ayrılmış radyo frekanslarını kullanmak üzere tasarlanmış olması bakımından 4G’den farklı olacaktır. Frekanslar, 4G ağları tarafından kullanılanlardan daha yüksektir ve geleceğin getireceği çok sayıda bant genişliği talebini karşılayacak şekilde genişletilmiştir.