Skip to content
5G

4G ve 5G’nin Farkı Nedir?

11 de Mayıs de 2021

5G, hız, kapsama alanı ve güvenilirlikte bir dizi iyileştirme sağlayarak mevcut 4G teknolojisinin yerini alan en yeni mobil ağdır.

Neden 5G?

Yükseltilmiş bir ağa ihtiyaç duymanın birincil odak noktası ve nedeni, internet erişimi gerektiren artan sayıda cihazı desteklemektir; bunların çoğu, normal şekilde çalışmak için 4G’nin artık kesemeyeceği kadar çok bant genişliğine ihtiyaç duyar. 5G, farklı türde antenler kullanır, farklı radyo spektrum frekanslarında çalışır, çok daha fazla cihazı internete bağlar, gecikmeleri en aza indirir ve ultra yüksek hızlar sunar.

Adrian Mangel / Cankurtaran

5G, 4G’den Farklı Çalışır

Yeni bir mobil ağ türü, bir şekilde mevcut ağlardan temelde farklı olmasaydı yeni olmazdı. Temel bir fark, 4G ağlarının başaramadığını elde etmek için 5G’nin benzersiz radyo frekanslarını kullanmasıdır. Radyo spektrumu, siz daha yüksek frekanslara geçerken her biri benzersiz özelliklere sahip bantlara ayrılır. 4G, 6 GHz’in altındaki frekansları kullanırken, bazı 5G ağları, yaklaşık 30 GHz veya daha fazlası gibi daha yüksek frekansları kullanır. Bu yüksek frekanslar birçok nedenden dolayı harikadır, en önemlilerinden biri hızlı veri için büyük bir kapasiteyi desteklemeleri. Yalnızca mevcut hücresel verilerle daha az dağınık olmakla kalmazlar ve bu nedenle gelecekte bant genişliği taleplerini artırmak için kullanılabilirler, aynı zamanda oldukça yönlüdürler ve parazite neden olmadan diğer kablosuz sinyallerin hemen yanında kullanılabilirler. Bu, verileri her yöne ateşleyen 4G kulelerden çok farklıdır ve potansiyel olarak hem enerjiyi hem de gücü internete erişim talep etmeyen yerlerde radyo dalgaları göndermek için boşa harcar. 5G ayrıca daha kısa dalga boyları kullanır, bu da antenlerin mevcut antenlerden çok daha küçük olabileceği ve yine de hassas yön kontrolü sağladığı anlamına gelir. Bir baz istasyonu daha da fazla yönlü anten kullanabildiğinden, bu 5G’nin 4G tarafından desteklenenden metre başına 1.000’den fazla cihazı destekleyebileceği anlamına gelir. Tüm bunların anlamı, 5G ağlarının ultra hızlı verileri çok daha fazla kullanıcıya yüksek hassasiyet ve az gecikme ile yayınlayabilmesidir. Bununla birlikte, bu süper yüksek frekansların çoğu, yalnızca anten ile sinyali alan cihaz arasında net, doğrudan bir görüş hattı varsa çalışır. Dahası, bu yüksek frekansların bazıları nem, yağmur ve diğer nesneler tarafından kolayca emilir, yani çok uzağa gitmezler. İşte bu nedenlerden dolayı, bulunduğunuz yerdeki güçlü bir 5G bağlantısı, sadece birkaç metre yürüdüğünüzde 4G hızlarına düşebilir. Bunun üstesinden gelinmesinin bir yolu, stratejik olarak yerleştirilmiş antenler kullanmaktır; ya belirli odalarda ya da bunlara ihtiyaç duyan binalarda küçük olanlar ya da bir şehrin her yerine yerleştirilmiş büyük antenler. 5G genişledikçe, uzun menzilli 5G desteği sağlamak için radyo dalgalarını olabildiğince uzağa itmek için muhtemelen birçok tekrar eden istasyon olacaktır. 5G ve 4G arasındaki diğer bir fark, daha yeni ağların istenen veri türünü daha kolay anlayabilmesi ve kullanılmadığında veya belirli cihazlara düşük oranlar sağlarken daha düşük bir güç moduna geçebilmesi, ancak daha sonra daha yüksek bir ağa geçebilmesidir. HD video akışı gibi şeyler için güçlü mod. Aslında, bazı araştırmalara göre 5G, 4G gibi eski ağlardan yüzde 90 daha fazla enerji verimli.

5G, 4G’den Çok Daha Hızlıdır

Bant genişliği, belirli bir süre içinde bir ağ üzerinden taşınabilen (karşıya yüklenen veya indirilen) veri miktarını ifade eder. Bu, ideal koşullar altında, hızı etkileyecek başka cihazların veya girişimlerin çok az olduğu durumlarda, bir cihazın teorik olarak en yüksek hızlar. En yüksek hız açısından bakıldığında, 5G, 4G’den 20 kat daha hızlıdır. Bu, 4G ile (bir film gibi) yalnızca bir veri parçasının indirilmesi için geçen süre boyunca, aynısının bir 5G ağı üzerinden 20 kez indirilebileceği anlamına gelir. Başka bir şekilde bakarsak: 4G bir filmin ilk yarısını bile teslim etmeden önce 10’a yakın filmi indirebilirsiniz! 5G’de bir minimum 4G yalnızca 1 Gbps’de otururken 20 Gbps’lik en yüksek indirme hızı. Bu numaralar, baz istasyonu ile kullanıcının cihazı arasında doğrudan bir kablosuz bağlantının olduğu sabit bir kablosuz erişim (FWA) kurulumunda olduğu gibi hareket etmeyen cihazları ifade eder. Arabada veya trende olduğu gibi hareket etmeye başladığınızda hızlar değişir. Ancak, genellikle bant genişliğini etkileyen birçok faktör olduğundan, bunlara genellikle cihazların yaşadığı “normal” hızlar denmez. Bunun yerine, gerçekçi hızlara veya ölçülen ortalama bant genişliğine bakmak daha önemlidir. 5G henüz yaygın olarak kullanılamamaktadır, bu nedenle tekrarlanan gerçek dünya deneyimleri hakkında yorum yapmak haksızlıktır, ancak zaten birçok kez test edilmiştir ve sürekli olarak minimum 100 Mbps’lik günlük indirme hızlarını gösterir (Verizon’un evde 5G hizmeti veri sağlar 300 Mbps’de 1 Gbps’ye kadar!).

5G, 4G’nin Yapamadığını Ne Yapabilir?

Performanslarındaki keskin farklılıklar göz önüne alındığında, 5G’nin mobil cihazlar ve iletişim için geleceğe yeni bir yol açtığı açıktır, ancak bu sizin için gerçekten ne anlama geliyor? 5G yine de metin mesajları göndermenize, telefon görüşmeleri yapmanıza, internette gezinmenize ve video akışı yapmanıza izin verir. Aslında, şu anda telefonunuzda, internetle ilgili olarak yaptığınız hiçbir şey, 5G üzerindeyken elinizden alınmaz – bunlar sadece iyileştirilmiştir. Web siteleri daha hızlı yükleniyor, çevrimiçi çok oyunculu oyunlar o kadar gecikmiyor, Skype veya FaceTime kullanırken akıcı ve gerçekçi bir video var, vb. 5G o kadar hızlı ki internette yaptığınız her şey göreceli olarak hızlı görünüyor bile anında görünebilir. Kablonuzu değiştirmek için evde 5G kullanırsanız, daha fazla cihazınızı aynı anda bant genişliği sorunu olmadan internete bağlayabileceğinizi göreceksiniz. Bazı ev internet bağlantıları o kadar yavaştır ki, bugünlerde ortaya çıkan tüm yeni birbirine bağlı teknolojileri desteklemiyorlar. Evde 5G, akıllı telefonunuzu, kablosuz termostatınızı, video oyun konsolunuzu, akıllı kilitlerinizi, sanal gerçeklik kulaklığınızı, kablosuz güvenlik kameralarınızı, tabletinizi ve dizüstü bilgisayarınızı, hepsi açıkken çalışmayı bırakacaklarından endişelenmeden aynı yönlendiriciye bağlamanızı sağlar. aynı zamanda. 4G, artan sayıda mobil cihaza ihtiyaç duyulan tüm verileri sağlamada başarısız olduğunda, 5G, akıllı trafik ışıkları, kablosuz sensörler, mobil giyilebilir cihazlar ve arabadan arabaya iletişim gibi daha internet özellikli teknolojiler için hava dalgalarını açar. Yazılım güncellemeleri veya trafik uyarıları ve diğer gerçek zamanlı veriler gibi GPS verilerini ve yolda gezinmelerine yardımcı olan diğer talimatları alan araçlar, hızlı internetin her zaman zirvede olmasını gerektirir; tüm bunların olabileceğini düşünmek gerçekçi değildir. 4G ağları tarafından desteklenir. 5G, verileri 4G ağlardan çok daha hızlı taşıyabildiğinden, daha işlenmemiş, sıkıştırılmamış veri aktarımlarını görmeyi beklemek mümkün değildir. Bunun yapacağı şey nihayetinde bilgilere daha hızlı erişime izin vermektir, çünkü kullanılmadan önce sıkıştırılmaları gerekmeyecektir.

5G Nerelerde Kullanılabilir?

Henüz her yerde 5G ağını kullanamazsınız çünkü çoğu şirket için dağıtım hala devam ediyor. 5G’yi yoğun nüfuslu bölgelerde alabilirsiniz, ancak şehirlerin veya kırsal toplulukların çoğu yerinde alamazsınız. Bu, bir 5G telefonunuz olsa bile, ülkenin yeni nesil düzeyinde hizmet alamayacağınız devasa alanları olduğu anlamına gelir. 5G’nin çıkış tarihi her sağlayıcı veya ülke için kesin değil, ancak birçoğu bunu sağlamaya başladı ve 2021 ve sonrasında da devam edecek. Bazı şirketler bunun yerine fabrikalarda ve diğer halka açık olmayan alanlarda özel 5G ağlarını kullanıyor. ABD’de Verizon, belirli şehirlerde kullanılabilen iki 5G hizmetine sahiptir. Aynısı AT & T’nin 5G servisi ve T-Mobile’dan 5G için de geçerli ve bunların hepsi birçok yerde kullanılabiliyor. Bakın ABD’de 5G Nerelerde Kullanılabilir? ve belirli bilgiler için Dünya Çapında 5G Kullanılabilirliği.