Skip to content

4K veya UltraHD Ekranlar ve Bilgisayarınız

1 de Haziran de 2021

4K veya UltraHD, bir yüksek çözünürlüklü ekran ve video sınıfını ifade eder. Dönem 4K resmin yatay çözünürlüğünü belirtir; tipik olarak 3840 piksele 2160 piksel veya 4096 piksele 2160 piksel. Bu özellik, 1920 piksele 1080 piksele ulaşan mevcut HD standartlarının yaklaşık dört katı çözünürlüktür. 4K bilgisayar monitörleri sıradan hale gelirken, herhangi bir bilgisayarda gerçek UltraHD’ye ulaşmak, önemli donanım yükseltmeleri gerektirir. Bu makaledeki bilgiler genel olarak bir bilgisayar donanımı türü için geçerlidir.

Amazon tarafından sağlanan görüntü

Bilgisayarlarda Video Bant Genişliği ve Bağlantılar

Bilgisayarlar, 4K veya UHD içeriği işlerken bir sorunla karşı karşıyadır. Son derece yüksek çözünürlükler, video verilerinin artan boyutunu iletmek için büyük miktarda bant genişliği gerektirir. VGA ve DVI gibi eski bilgisayar video teknolojileri bant genişliğinden yoksundur ve bu nedenle bu çözünürlükleri güvenilir bir şekilde sağlayamaz. 4K çözünürlüğü korumak için, HDMI, DisplayPort ve Thunderbolt 2 veya 3 gibi daha yeni video konektörlerine ihtiyacınız vardır. Çoğu tüketici elektroniği HDMI’yı destekler ve bu, bilgisayar ekranı pazarı tarafından benimsenmesi için bir avantaj sağlar. HDMI bağlantı noktasına sahip bir video kartının yanı sıra yüksek hızlı HDMI kabloları gereklidir. Çoğu bilgisayar ekranı ve video kartı, ortalama bir kullanıcıya daha az aşina olmasına rağmen, DisplayPort teknolojisini kullanır. DisplayPort v1.2 özelliği, tam 4K UHD video sinyalini saniyede 60 kare hızında 4096 piksele 2160 piksele kadar çalıştırır.

Yenileme hızı

HDMI sinyalleri genellikle 30Hz yenileme hızında veya saniyede 30 kare ile iletilir. Bu hız bir televizyonda film izlemek için işe yarar, ancak bilgisayar oyuncuları için bu kadar düşük kare hızları ciddi göz yorgunluğuna neden olur. Oyuncular, ekranda daha akıcı hareket için 60 fps veya daha yüksek yenileme hızlarını tercih ediyor.

Ekran Kartı Performansı

Her grafik işlemcisi, 4K UHD çözünürlüklerinde temel video oluşturmayı gerçekleştirir ancak 4K olarak sunulan hızlı tempolu 3D video oyunları, önemli grafik işleme gücü gerektirir. Standart yüksek tanımlamanın dört katı çözünürlükte, grafik kartı tarafından dört kat daha fazla veri işlenmelidir. Bu kartların işlediği işlem yükü, bir sistem içinde daha fazla soğutma kapasitesi gerektiren önemli bir ısı üretir. Bunların hepsi daha yüksek bir fiyat etiketi ile geliyor. 4K çözünürlüklü birkaç monitör çalıştırmak, bant genişliği ve işlem gücü taleplerini büyük ölçüde artırır.

Video CODEC’leri

4K videoları yayınlamak ve indirmek ek zorluklar ortaya çıkarır. Veri akışındaki boyut artışı, video dosyalarının tipik boyutları da artmış olsa bile ek internet trafiği gerektirir. Çoğu yüksek tanımlı video, MPEG4 video dosyalarını işleyerek Moving Picture Experts Group’tan H.264 video codec bileşenini kullanır. Bu codec bileşeni, verileri kodlamanın verimli bir yolu olmuştur, ancak 4K UHD video ile Blu-ray disk, video uzunluğunun yalnızca dörtte birini tutabilir. Sonraki H.265 veya Yüksek Verimli Video Codec’i, veri boyutlarını daha da azaltır. Daha eski video donanımı, mümkün olduğunca verimli olması için H.264 videoyu kullanacak şekilde kodlanmıştır. Aynısı mobil ürünlerde bulunan birçok grafik çözümü için de geçerlidir. 4K için gerekli uyarlamaların bir kısmı yazılım aracılığıyla gerçekleştirilebilir, ancak akıllı telefonlar ve tabletler gibi birçok eski mobil ürün yeni video formatını oynatamayabilir.