Skip to content

4K Video Projektörleri Açıklaması

21 de Mayıs de 2021

2012’deki tanıtımından bu yana, 4K Ultra HD TV’nin başarısı yadsınamaz. Tüketiciler, 3DTV’nin aksine, artan çözünürlüğü, HDR’si ve geniş renk gamı ​​nedeniyle 4K kervanına atladı. Hepsi TV izleme deneyimini yükseltti.

Epson
Ultra HD TV’ler mağaza raflarından uçarken, çoğu ev sineması video projektörü 4K yerine 1080p’dir. 4K’yı bir video projektörüne dahil etmek TV’den daha pahalıdır, ancak hikayenin tamamı bu değildir.

Her Şey Piksellerle İlgili

Üreticilerin TV’lerde ve video projektörlerinde 4K’yı nasıl uyguladıklarına girmeden önce bir referansa ihtiyacımız var. Bu nokta pikseldir. Piksel, kırmızı, yeşil ve mavi renk bilgilerini (alt pikseller olarak anılır) içeren bir resim öğesidir. Bir TV veya video projeksiyon ekranı, tam bir görüntü oluşturmak için çok sayıda piksel gerektirir. Görüntülenebilecek piksel sayısı ekran çözünürlüğünü belirler.

LCD TV Piksellerinin Nasıl Göründüğünü Gösteren Resim

Wikimedia Commons / Kamusal Alan

TV’lerde 4K Nasıl Uygulanır

TV’ler, belirli bir çözünürlüğü görüntülemek için gereken piksel sayısını paketlemek için geniş bir ekran yüzeyine sahiptir. 1080p TV’ler için gerçek ekran boyutundan bağımsız olarak, ekranda yatay olarak (satır başına) 1.920 piksel ve dikey olarak ekranda yukarı ve aşağı (sütun başına) 1.080 piksel vardır. Ekran yüzeyini kaplayan piksel sayısını belirlemek için, yatay piksel sayısını dikey piksel sayısıyla çarpın. 1080p TV’ler için bu, yaklaşık 2,1 milyon pikseldir. 4K Ultra HD TV’ler için 3.480 yatay piksel ve 2.160 dikey piksel vardır ve bu da ekranı yaklaşık 8 milyon pikselin doldurmasına neden olur. Bu çok fazla pikseldir, ancak 40, 55, 65, 75 veya 80 inçlik TV ekran boyutları ile üreticiler geniş bir alana sahiptir (nispeten konuşursak). Görüntüler DLP ve LCD video projektörleri için geniş bir ekrana yansıtılmasına rağmen, projektörün içindeki bir LCD veya OLED TV panelinden daha küçük yongalardan geçer veya yansıtır. Diğer bir deyişle, gerekli piksel sayısı, yalnızca yaklaşık 1 inç kare olabilen dikdörtgen yüzeyli bir çipe sığması için daha küçük olmalıdır. Daha hassas üretim ve kalite kontrol gerektirir, üretici ve tüketici için maliyeti arttırır. Sonuç olarak, video projektörlerinde 4K çözünürlüğün uygulanması TV’deki kadar kolay değildir.

Değişken Yaklaşım: Maliyetleri Azaltma

4K için gereken tüm pikselleri daha küçük yongalarda sıkıştırmak pahalı olduğundan, JVC, Epson ve Texas Instruments, aynı görsel sonucu daha düşük maliyetle veren bir alternatife sahiptir. Yöntemleri Piksel Kaydırmadır. JVC, sistemine eShift, Epson, 4K Geliştirme (4Ke) ve Texas Instruments, gayri resmi olarak TI UHD olarak atıfta bulunur.

Piksel Kaydırma Teknolojisinin Nasıl Çalıştığını Gösteren Resim

Epson

LCD Projektörler için Epson ve JVC Yaklaşımı

Epson ve JVC sistemleri arasında küçük farklılıklar olsa da, işte bu iki yaklaşımın nasıl çalıştığına dair temel bilgiler. 8,3 milyon pikselin tamamını içeren pahalı bir yonga ile başlamak yerine, Epson ve JVC standart 1080p (2,1 milyon piksel) yongalarla başlar. Diğer bir deyişle, Epson ve JVC projektörleri özünde 1080p video projektörleridir.

Epson 4KE Piksel Kaydırma İşlemi

Epson
EShift veya 4Ke sistemi etkinleştirildiğinde, bir 4K video giriş sinyali algılandığında (örneğin, Ultra HD Blu-ray ve belirli akış hizmetlerinden), iki 1080p görüntüye bölünür (her biri 4K görüntü bilgilerinin yarısına sahip). Projektör, her pikseli yarım piksel genişliğinde çapraz olarak ileri geri kaydırır ve sonucu ekrana yansıtır. Kaydırma hareketi hızlıdır ve izleyiciyi sonucu 4K çözünürlüklü bir görüntünün görünümünü yaklaşık olarak algılaması için kandırır. Piksel kayması yalnızca yarım piksel olduğundan, görsel sonuç 1080p’den çok 4K gibi olabilir, ancak teknik olarak ekranda çok fazla piksel görüntülenmemesine rağmen. Epson ve JVC’nin piksel kaydırma işlemi, yaklaşık 4,1 milyon görsel pikselin veya 1080p’nin iki katı sayının görüntülenmesini sağlar. 1080p ve daha düşük çözünürlüklü içerik kaynakları için hem Epson hem de JVC sistemlerinde piksel kaydırma teknolojisi görüntüyü yükseltir. Diğer bir deyişle, DVD ve Blu-ray Disk koleksiyonunuz, standart bir 1080p projektörden daha fazla ayrıntı elde eder. Piksel Kaydırma teknolojisi etkinleştirildiğinde, 3B görüntüleme için çalışmaz. Gelen bir 3D sinyali algılanırsa veya Hareket Enterpolasyonu etkinleştirilirse, eShift veya 4K Geliştirme otomatik olarak kapanır ve görüntülenen görüntü 1080p’dir. Epson 4Ke projektörler ve JVC eShift projektör örneklerine bakmaya değer.

DLP Projektörleri için Texas Instruments Yaklaşımı

Epson ve JVC, LCD teknolojisini kullanır. Texas Instruments, DLP projektör platformu için bir piksel kaydırma varyasyonu geliştirdi.

Texas Instruments 4K Piksel Kaydırma Teknolojisi

Texas Instruments ve BenQ
Texas Instruments, 4K benzeri bir ekran için iki seçenek sunar:

  • Bir seçenek, Epson ve JVC’nin başladığına benzer bir 1080p çözünürlüklü DLP çipi kullanır. 4K benzeri bir sonuç elde etmek için pikselleri bir kez hızlı bir şekilde ileri geri kaydırmak yerine, aynı dönemde pikseller hem yatay hem de dikey olarak iki kez kaydırılır. Bu, daha doğru 4K benzeri bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olur.
  • Texas Instruments, 1080p DLP yongası kullanmak yerine başka bir yonga sunuyor. 2716 x 1528 (4,15 milyon) pikselle başlar (Epson ve JVC yongalarının başladığı sayının iki katı). Daha sonra, pikselleri çapraz olarak Epson ve JVC’nin yaptığı gibi kaydırır.

Piksel Kaydırma işlemi ve ek video işleme, yaklaşık 4 milyon piksel yerine 1080p veya 2716 x 1528 çiplerini kullanan TI sistemini kullanan bir projektörde uygulandığında, projektör ekrana 8,3 milyon piksel gönderir. Bu, JVC eShift ve Epson 4Ke projektörlerin ekranının iki katı pikseldir. Bu sistem, 8.3 milyon fiziksel pikselle başlamaması açısından Sony’nin 4K ile aynı değildir. Ancak, Epson ve JVC tarafından kullanılan sistemle karşılaştırılabilir bir maliyetle görsel olarak en yakın olanıdır. Epson ve JVC sistemleri gibi, gelen video sinyalleri de yükseltilir veya buna göre işlenir. 3D içeriği görüntülerken, Piksel Kaydırma işlemi devre dışı bırakılır. TI UHD sistemini ilk uygulayan Optoma oldu ve onu Acer, Benq, SIM2, Casio ve Vivitek izledi.

Gerçek 4K Yaklaşımı: Sony Tek Başına

Sony kendi yoluna gitme eğilimindedir (BETAMAX, miniDisc, SACD ve DAT ses kasetlerini hatırlıyor musunuz?) Ve bunu 4K video projeksiyonunda da yapıyorlar. Daha uygun maliyetli piksel kaydırma yaklaşımı yerine Sony, gerçek 4K’yı tercih etti ve bu konuda seslerini duyurdu.

Sony VPL-VW295ES IMAX Gelişmiş 4K Video Projektörü

Sony Electronics
Bu yaklaşım, 4K çözünürlüklü bir görüntüyü yansıtmak için gerekli piksellerin bir çipe (veya her ana renk için bir tane olmak üzere üç çipe) dahil edilmesi anlamına gelir. Sony 4K yongalarındaki piksel sayısı, ticari sinema 4K’da kullanılan aynı standart olan 8,8 milyon pikseldir (4096 x 2160). Tüketici tabanlı tüm 4K içerikler (Ultra HD Blu-ray gibi), bu ekstra 500.000 piksel sayısında hafif bir artış sağlar. Ancak Sony, 4K benzeri görüntüleri ekrana yansıtmak için piksel kaydırma tekniklerini kullanmaz. Ayrıca, 1080p (3D dahil) ve daha düşük çözünürlüklü kaynaklar 4K benzeri görüntü kalitesine yükseltir. Sony’nin yaklaşımının avantajı, tüketicinin gerçek fiziksel piksel sayısının bir 4K Ultra HD TV’den biraz daha fazla olduğu bir video projektörü satın almasıdır. Dezavantajı, Sony 4K projektörlerin yaklaşık 5.000 $ ‘lık başlangıç ​​fiyatlarıyla pahalı olmasıdır. Uygun bir ekranın fiyatını da eklediğinizde çözüm, büyük ekran 4K Ultra HD TV satın almaktan daha maliyetli hale geliyor. Bununla birlikte, 85 inç veya daha büyük bir resim arıyorsanız ve gerçek 4K istiyorsanız, Sony yaklaşımı arzu edilen bir seçenektir.

Alt çizgi

Çoğu video projektöründe TV’de olduğundan farklı şekilde uygulanan Sony’nin yöntemi dışında 4K çözünürlüğe kadar kaynar. 4K video projektörü satın alırken teknik ayrıntıları bilmek gerekli olmasa da, Native, e-Shift, 4K Enhancement (4Ke) ve TI DLP UHD sistemi gibi etiketlere dikkat edin. Gerçek 4K’nın yerine piksel kaydırmanın yararları konusunda her iki taraftaki savunucularla devam eden bir tartışma var. Video projektör incelemelerini okurken ve yerel bayinizden alışveriş yaparken 4K, Sahte-K, Sözde 4K ve 4K Lite terimlerinin etrafa saçıldığını duyacaksınız.

Sony VPL-VW365ES Yerel 4K (üst) - Epson Ev Sineması 5040 4Ke (alt) Projektörler

Sony ve Epson
Çoğu durumda, ekrana yaklaşmadığınız veya diğer faktörler (örneğin, renk, kontrast ve ışık çıkışı) için kalibre edilmiş her projektör türünün yan yana karşılaştırmasını görmediğiniz sürece her yaklaşım arasındaki farkı söylemek zordur. . Gerçek 4K, ekran boyutuna (120 inç ve üzeri ekranları kontrol edin) ve ekrandan oturma mesafesine bağlı olarak biraz daha keskin görünebilir. Ancak gözleriniz, özellikle hareketli görüntülerde yalnızca bu kadar ayrıntıyı çözebilir. Artı, görsel yeteneklerinize bağlı olarak farklılıklar vardır. Aynı algı farkını yaratan sabit bir ekran boyutu veya izleme mesafesi yoktur. Gerçek 4K (fiyatların yaklaşık 5.000 $ ‘dan başladığı) ve piksel kayması (fiyatların 2.000 $’ dan az başladığı) arasındaki maliyet farkıyla, özellikle görsel deneyimin karşılaştırılabilir olduğunu düşünüyorsanız, maliyet dikkate alınması gereken bir şeydir. Çözünürlük, önemli olmasına rağmen, mükemmel görüntü kalitesi elde etmede bir faktördür. Ayrıca ışık kaynağı yöntemini, ışık çıkışını, renk parlaklığını ve iyi bir ekran ihtiyacını da göz önünde bulundurun. Hangi çözümün size en uygun olduğunu ve hangi marka ve modelin bütçenize uygun olduğunu belirlemek için kendi gözlemlerinizi yapın. Son adım, onu kurmaktır.