Skip to content

500 Doların Altında Bir Bilgisayar Yapmak İçin İhtiyacınız Olanlar

26 de Mayıs de 2021

Bunu okuyorsanız, bilgisayar teknolojisinden hoşlanmanız iyi bir bahis. Ama belki de işlerin donanım tarafına asla gerçekten dalmadınız. Durum buysa, kendi bilgisayarınızı oluşturmak, başlamak için harika bir yoldur. Tam olarak sizin spesifikasyonlarınıza uygun bir makine elde etmekle kalmaz, aynı zamanda nasıl çalıştıkları hakkında da birçok fikir edinirsiniz. Aşağıda, yalnızca neye ihtiyacınız olduğunu özetlemekle kalmayacağız, aynı zamanda çok yetenekli bir bilgisayar için 500 $ veya daha düşük bir fiyata bir parça listesi de hazırlayacağız.

Jasmin Merdan / Getty Images
Bu makale yazılıma değil donanıma odaklanmaktadır. Windows kullanıcısıysanız, işletim sisteminin bir sürümünü kendiniz satın almanız gerekir.

Anakart

Asus Prime H310I-PLUS Anakart

Amazon / ASUS
Anakart, bilgisayarınızın hemen hemen tüm diğer unsurlarını belirleyecektir, bu yüzden seçiminizi dikkatlice yapın. Anakart, ne kadar RAM’in desteklenebileceğini, harici bir kart olmadan ne tür grafik desteğine sahip olduğunuzu ve çevre birimleri için kaç bağlantınız olduğunu belirler. Ancak asıl endişeniz hangi tür işlemci (ler) kurabileceğiniz olmalıdır. Anakartlar, belirli bir işlemci ailesini destekleyen, içerdikleri soket türüne göre kategorize edilir. Bu yapı için ASUS Prime H310I-PLUS ile devam edelim, ancak diğer form faktörlerinde bazı seçenekler için en iyi anakartlara genel bakışımıza göz atın. Ne Seviyoruz

 • 8. Nesil Intel İşlemci Desteği için LGA1151 Soket.
 • 32 GB’a kadar hızlı DDR4 RAM tutar.
 • İçeriye ekstra depolama eklemek için bol miktarda alan için 6 SATA bağlantı noktası.
 • PCI-E x16 Kart Yuvası, daha sonra bir grafik kartı eklemek istemeniz durumunda.

Neleri Sevmiyoruz

 • En yeni 9. Nesil Intel İşlemcileri desteklemeyecektir.
 • Daha pahalı çubuklar gerektiren yalnızca 2 RAM yuvası.
 • Muhtemelen birden çok monitörü desteklemek için adaptör gerektiren yalnızca 1 HDMI bağlantı noktası.

İşlemci

Intel'in 8. Nesil i5-8600K İşlemcisi

Amazon / Intel
Bilgisayardaki hemen hemen her işlem ve sinyalin içinden geçtiği için işlemcinin bilgisayarın beyni olduğu sıklıkla söylenir. İşlemci ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şunlardır:

 • 64 bit işlemci: 64 bit işlemci satın aldığınızdan emin olun. Neredeyse hepsi günümüzde, ancak yine de dikkatinize değer. Eğer batırırsanız ve 32 bitlik bir işlemci satın alırsanız, geri dönemezsiniz, muhtemelen paranızın karşılığını almak için bu projelerden ikisini üstleniyor olacaksınız.
 • Hız: İşlemcinin bir saniyede tamamlayabileceği döngü sayısı olan gigahertz (GHz) cinsinden ölçülen hızın ana göstergesine bakın. Her döngü, işlemcinin 32 veya 64 bit işlemci olup olmadığına göre belirlenen belirli sayıda bit ile ne kadar hızlı başa çıkabileceğini temsil eder. Dolayısıyla, işlemcinin GHz cinsinden hızı ne kadar yüksekse, sizin için çalışmayı gerçekleştirmek için bilgisayarın etrafında o kadar fazla bit iter.
 • İş Parçacığı: Destekleyebileceği iş parçacığı sayısını da göz önünde bulundurun. İş parçacığı eşzamanlı işlemleri temsil eder ve bu nedenle daha yüksek hıza ve daha az iş parçacığına sahip bir işlemci, daha düşük hıza sahip ancak daha fazla iş parçacığı olan bir işlemciden daha yavaş olabilir.

Bu makine için, en iyi işlemcilerimiz sıralamasında “Oyun için En İyisi” olarak derecelendirilene benzer şekilde, 8. Nesil Intel i5-8600K’yı alacağız. Mümkünse en son nesil ile gitmek genellikle iyi bir fikir olsa da, çoğu 9. Nesil işlemciler fiyat aralığımızın dışında. Ne Seviyoruz

 • i5 İşlemciler, hız ve maliyet açısından iyi bir uzlaşmayı temsil eder.
 • 6 Çekirdek, çoklu görev uygulamalarının sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.
 • Yoğun işlemler sırasında 3,4 GHz’den 4,3 GHz’e yükselir.
 • Saygın bir 95W güç kullanır.

Neleri Sevmiyoruz

 • Intel işlemcilerde bir nesil geride.
 • Nispeten zayıf yerleşik grafik yongası.

Rasgele Erişim Belleği (RAM)

Corsair Vengeance LPX DDR4 RAM, 16 GB (2 x 8 GB)

Amazon / Corsair
Rastgele Erişim Belleği veya (RAM), şu anda üzerinde çalıştığınız tüm bilgileri tutar. Bu, uygulamaların, açık dosyaların ve internetteki verilerin (en azından geçici olarak) RAM’de canlı olduğu anlamına gelir. RAM’inizden daha fazla veriye sahipseniz, bilgisayarınız bir kısmını sürücünüze saklar (bu Windows’ta bir sayfa dosyası veya Linux’ta bir takas dosyasıdır). Bununla birlikte, bir sürücüden okumak ve bir sürücüden yazmak, RAM’de aynı şeyi yapmaktan çok daha yavaştır. Dolayısıyla, ne kadar çok RAM’e sahip olursanız, sürücüyle o kadar az uğraşmanız gerekecek ve işler o kadar hızlı olacak. Bir bilgisayar satın alırken veya oluştururken iyi bir kural, karşılayabileceğiniz kadar RAM eklemektir. Makinemiz 16 GB DDR4 Corsair Vengeance RAM ile çok iyi iş çıkaracaktır.

Sabit Disk

WD BLACK SN750 500GB NVMe Sürücü

Amazon / Corsair
Geleneksel bir sabit sürücü, verileri depolamak için manyetik diskler kullanır. Daha eski, daha yavaş bir teknoloji olduğundan, bu türden sürücüleri çok büyük kapasitelerde (örneğin 4 terabayt) düşük bir fiyata bulabilirsiniz. Ancak katı hal sürücüleri (SSD’ler), depolama için yeni standarttır. Daha hızlıdırlar, daha az güç kullanırlar ve mekanik sabit diskten daha dayanıklıdırlar. Ancak, 128 ila 512 GB aralığındaki en uygun fiyatlı sürücülerle daha pahalıdırlar. Bu, sıradan kullanıcıların işletim sistemi ve uygulamaları için çoktur, ancak çok sayıda oyununuz, büyük bir medya kitaplığınız varsa veya ham video görüntüleri gibi büyük dosyalarla çalışıyorsanız, alan sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Western Digital SN750 500 GB NVMe sürücüsü, özellikle M.2 soketini kullanan bu modelde depolama için harika bir seçenek sunuyor. Yine de harika bir performans sağlayacak olan bir SATA SSD sürücüsüne giderek biraz tasarruf edebilirsiniz, ancak bunun için bütçemiz var ve bu da tüm SATA bağlantı noktalarımızı açık bırakacak. Ne Seviyoruz

 • M.2 NVMe, mevcut en hızlı depolama biçimlerinden biridir.
 • NVMe yuvasını kullanmak, diğer çevre birimleri için tüm SATA bağlantı noktalarını kullanılabilir durumda bırakır.
 • Bu daha küçük sürücü, SATA tabanlı bir SSD’den bile daha sessiz olacaktır.

Neleri Sevmiyoruz

 • Performans yoğun olmayan kullanımlar için NVMe sürücüleri daha pahalıdır.

Dosya

Rosewill R536-Kırmızı Kasa (250W)

Amazon / Rosewill
Kasa, tüm bileşenlerinizi bir arada tutan metal (veya plastik veya cam veya ahşap) kutudur. Önemsiz bir düşünce gibi görünebilir, ancak davanızın içerebileceği birkaç önemli unsur daha vardır. Bunlardan ilki bir güç kaynağıdır. Yüksek düzeyde, yukarıda tartışılan tüm ana bileşenlerin yanı sıra bazı çevre birimlerini çalıştırabilen bir güç kaynağınız olduğundan emin olmanız gerekir. Ama çok da satın almayın. Örneğin, hedefiniz TV’nize takmak için enerji açısından verimli bir kutuysa, 650 Watt’lık büyük bir canavara ihtiyacınız olmayacak. İkinci unsur soğutmadır. Bir bilgisayardaki her şey değişen derecelerde ısı üretir. Kasalar, fan kadar basit bir şeyden ısıyı uzaklaştıran su dolu tüpler gibi karmaşık bir şeye kadar değişen yerleşik soğutma sistemlerine sahip olabilir. Ancak bunları bir vakanın parçası olarak satın almak, bir yerde akıllı bir mühendisin parçaları seçmesini ve birlikte çalışacak şekilde monte etmesini sağlar. Aslında, bir kasa üreticisinin garantisinin size sağlayacağı şey budur. Ve bazı durumlarda, kasa sadece dört duvar, bir güç kaynağı ve biraz soğutma değil, aynı zamanda anakartı da içerecektir! Bunlar, sizi yapmanız gereken bazı ince bağlantılardan kurtardıkları için iyi bir seçenektir. 250 Watt güç kaynağına sahip Rosewill Mini-ITX Tower, sadece anakart form faktörümüzle uyumlu olduğu için değil, iyi bir seçimdir. İsmine rağmen, bu bir masaüstünde evde olduğu gibi bir ev sineması bilgisayarı gibi iyi görünen bir durum. Ne Seviyoruz

 • Kompakt profil.
 • Üç dahili sürücü bölmesi (bir 5,25 “, iki 3,5”).
 • Ön paneldeki USB bağlantı noktaları.
 • Ön paneldeki ses bağlantı noktaları.

Neleri Sevmiyoruz

 • Daha küçük iç alan, ısı endişelerini arttırır.
 • Çok sayıda çevre birimi için güç kaynağı yeterli olmayabilir.

Daha önce belirtildiği gibi, yukarıda Microsoft Windows’u içermez ve yalnızca donanıma odaklanır. Bununla birlikte, ihtiyaçlarınız için gayet iyi çalışabilecek Linux gibi ücretsiz işletim sistemleri var. Ancak, çoğu insan Windows’u isteyecektir, bu nedenle bunun ek bir maliyet olacağını unutmayın. Yazma sırasındaki Amazon fiyatlarına dayanan yukarıdaki bileşenler, kabaca 485.44 $ ‘a ulaşıyor. Elbette, bir DVD-RW sürücüsü, dijital ortam kartı okuyucu, vb. Gibi çevre birimleri ekleyebilirsiniz, ancak yukarıdaki parçalar size harika bir bilgisayar deneyimi için ihtiyacınız olan her şeyi verecektir. En yeni oyun başlıklarını oynamak istiyorsanız, önemli olabilecek tek eksik bileşen ayrı bir grafik kartıdır. Ancak, sadece hafif / gündelik oyunlarla (belki bazı retro oyunlar) ilgileniyorsanız, bu bir sorun olmamalı. Genel olarak, günlük bilgi işlem görevleriniz açısından, yukarıdaki kurulumun i5 işlemcisi, 16 GB RAM ve süper hızlı NVMe sürücüsü bunu kolaylıkla halledebilir. Bu, normal tarama ve belge çalışmasından video akışını iyi çözünürlükte (en az 1080p) izlemeye kadar her şeyi içerir.