Skip to content

501 HTTP Durum Kodu Hatası: Nedir ve Nasıl Onarılır

29 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • 501 HTTP, bilgisayarınız veya web tarayıcınızla ilgili bir sorun değildir. Web sunucusuyla veya üzerinde çalışan siteyle ilgili bir sorun.
 • Çoğu hata, bir web sunucusunun sahibi bir sunucu isteğini tamamlamak için gereken bir özelliği etkinleştirmediğinde ortaya çıkar.
 • Sorun giderme ipuçları: Sunucuyu güncelleyin, web hizmetini yeniden başlatın veya yeniden başlatın, web uygulamasını güncelleyin, eksik modülleri arayın, sunucu günlüklerini kontrol edin.

Bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde, tarayıcı siteyi barındıran web sunucusuna bir istekte bulunur. Sunucu isteği yerine getiremediğinde, bir HTTP 501 hatası alırsınız.

HTTP 501 Hatasına Ne Sebep Olur?

HTTP 501 hatasına neden olan bir sunucunun tarayıcınızın isteğini karşılayamamasının birkaç yaygın nedeni vardır. En yaygın olarak, web sunucusunun sahibi, isteği tamamlamak için gereken bir özelliği etkinleştirmemiştir. Web sunucusu için gerekli bir yazılım parçası veya eklenti yüklememiş olma ihtimalleri de var. Web sunucusunun süresi dolduğunda veya bakım yapılmadığında da 501 hatası alabilirsiniz. Nadir durumlarda, site sahibi bir şeyi yanlış ayarlar ve seçtiği web sunucusu yazılımı sitedeki bir özellikle uyumlu değildir.

HTTP 501 Hatası Nasıl Çözülür?

Başlamadan önce, bir web sitesinin ziyaretçisi olarak 501 hatasını çözmenin gerçek bir yolu yoktur. Sorun bilgisayarınız veya web tarayıcınızda değil. Web sunucusuyla veya üzerinde çalışan siteyle ilgili bir sorun. Yapabileceğiniz en fazla, sitenin sahibine ulaşmak ve bir sorun olduğunu onlara bildirmektir. Site sahibiyseniz, bu adımlar HTTP 501 hatasına neden olan sorunun en altına inmenize yardımcı olabilir.

 1. Sunucuyu güncellemeyi deneyin. Debian ve Ubuntu sunucularında şunu çalıştırın: $ sudo apt update && sudo apt upgrade

  CentOS ve RHEL çalışması için: $ sudo dnf update

 2. Ardından, sunucunuzu yeniden başlatın veya web sunucusu hizmetini yeniden başlatın. Apache kullanıcıları şunu çalıştırmalıdır: $ sudo systemctl restart apache2

  class = “ql-syntax”> Bazı sistemlerde bu biraz farklıdır. $ sudo systemctl yeniden başlat httpd

  class = “ql-syntax”> Nginx’i yeniden başlatmak benzerdir. $ sudo systemctl yeniden nginx

  sınıf = “ql-sözdizimi”>

 3. Hala hatayı görüyorsanız, web uygulamanızı güncellemeyi deneyin. WordPress gibi web platformları, kontrol panelinizden çalıştırabileceğiniz sık güncellemeler alır. Kontrol paneline 501 hatasını almadan web arayüzünden erişilebiliyorsa, bir güncelleme çalıştırmayı deneyin.

 4. Web sunucunuz için eksik modülleri arayın. PHP, Python ve Ruby gibi çeşitli programlama dilleriyle uyumluluk için tonlarca Apache modülü vardır. İhtiyacınız olanların kurulu olduğundan emin olun.

 5. Son olarak, sunucu günlüklerini kontrol edin. Hem Apache hem de Nginx günlüklerini / var / log dizininde tutar. 501’in nedenini sunucunun kendisinin günlüğe kaydettiğinden belirleyip belirleyemeyeceğinizi kontrol edin.