Skip to content
5G

5G ABD’ye Ne Zaman Geliyor? (2021 için güncellendi)

30 de Nisan de 2021

5G, daha akıcı filmler izleyebilmeniz, videoları daha hızlı yükleyebilmeniz ve daha fazla cihazınızı daha az gecikmeyle internete bağlayabilmeniz için daha hızlı mobil bağlantıları destekleyerek yaşama şeklinizi değiştirecek bir altyapı sağlar. Bununla birlikte, ne 5G hizmeti ne de 5G telefonlar henüz her yerde mevcut değildir ve çıkış tarihleri ​​her operatör için farklıdır. Bununla birlikte, ABD’de 5G’nin çıkış tarihini etkileyen birçok faktör var, ancak hızlı bir sunum için günlük ilerleme kaydediliyor.

ABD 5G Kullanıma Sunma

Julie Bang / Cankurtaran
Ocak 2021 itibariyle PwC, ABD cep telefonu operatörlerinin toplu olarak 5G ile ülkenin% 75’ini kapsadığını bildirdi; Temmuz ayına kadar% 5’lik bir büyüme bekleniyor.

 • Verizon: ABD’nin her yerinde sabit ve mobil 5G.
 • AT&T: Binlerce şehirde mobil 5G.
 • T-Mobile / Sprint: Binlerce yerde mevcuttur.
 • US Cellular: California, Iowa, Maine ve diğer eyaletlerin bazı bölgelerinde çalışır.
 • C Spire: Mississippi’de sabit ve mobil 5G.
 • Charter’s Spectrum Mobile: Mart 2020’de 5G sağlamaya başladı.
 • Comcast / Xfinity: Ekim 2020’de ülke çapında kullanıma sunuldu.
 • Yıldızlı: Şu anda Boston, Denver, LA, New York City ve Washington, DC’de 5G düzeltildi
 • Google Fi ve Basit Mobil: T-Mobile tarafından desteklenen ülke çapında kapsama alanı.
 • Nex-Tech Kablosuz: 2021’de piyasaya sürülebilir.
 • ABD Mobil: 5G tüm planlarıyla çalışır.
 • Mint Mobile: Temmuz 2020’den bu yana ABD’nin binlerce şehrinde mevcuttur.
 • Cricket Wireless: Ağustos 2020’de hizmet vermeye başladı.
 • Gözle görülür: 5G, Verizon ağı üzerinden çalışır.
 • Tabak: 2021’in 3. çeyreğinde piyasaya çıkması bekleniyor.

ABD’de değil misiniz? Japonya, Çin ve Avustralya gibi diğer ülkelerdeki yayın tarihleri ​​için 5G Dünya Çapında Kullanılabilirlik makalemize bakın.

Verizon

Verizon şu anda 31 şehirde 5G Home adlı 5G geniş bant internet sunuyor. Bu konumlardan bazıları Houston TX, Sacramento CA, Indianapolis IN, Los Angeles CA, Chicago IL, Detroit MI, Minneapolis MN, St. Paul MN, Atlanta GA, Dallas TX, Denver CO ve San Jose CA’dır. Verizon 5G Ev hizmeti 1 Ekim 2018’de başladı. 5G Ultra Geniş Bant 3 Nisan 2019’da kullanıma sunulmaya başladı ve şu anda 65’ten fazla şehrin bazı kısımlarında mevcuttur. 5G Nationwide 2.700’den fazla şehri kapsar.

Verizon 5G Ana Sayfası

Nitelikli bir plana sahip Verizon müşterileri ev 5G hizmetleri için ayda 50 ABD doları, üye olmayanlar ise ayda 70 ABD doları öder (bunlar değil yıllık sözleşmeler). Veri sınırı yoktur ve aboneler konuma bağlı olarak 300 Mbps’den 1 Gbps’ye kadar değişen hızlar bekleyebilir. Verizon’dan alınan bu video, bir 5G Ev kullanıcısının indirme, yükleme ve gecikme sonuçlarını gösterir. Verizon’un 5G hizmetini alan herkes aynı zamanda ilk ay ücretsiz YouTube TV, bir yıllık ücretsiz Disney + aboneliği ve Amazon Smart Home Paketi de edinecek. Yukarıda belirtilen ve Verizon 5G Home’a ​​hak kazanan şehirler, şirketin 5G’yi test etmeye başladığı ilk alanlardan bazılarıydı, bu nedenle Brockton, Bernardsville, Ann Arbor, Miami ve Washington, DC dahil olmak üzere diğer test konumlarında 5G sağlayabilirler. Diğer büyük şehirler muhtemelen 2021’de Verizon’un 5G hizmetine erişebilecek.

Verizon Mobile 5G

Verizon’un sunduğu mobil 5G hizmeti Nisan 2019’un başlarında başladı ve şu anda sınırlı alanlarda sunuluyor ve 2021 boyunca daha fazla olması bekleniyor. Şu anda Chicago IL, Minneapolis MN, Denver CO, Providence RI dahil 65’den fazla şehrin bazı kısımları 5G Ultra Geniş Banda erişebiliyor , St. Paul MN, Atlanta GA, Detroit MI, Indianapolis IN, Washington DC, Phoenix AZ, New York City NY, Panama City FL, Boise ID, Dallas TX, Omaha NE, Boston MA, Houston TX, Sioux Falls SD, Los Angeles CA, Des Moines IA, Hoboken NJ, Memphis TN, Miami FL, Grand Rapids MI, Charlotte NC, Greensboro NC, Salt Lake City UT, Spokane WA, Hampton Roads VA, Columbus OH, Cleveland OH, Little Rock AR, Kansas City MO, Cincinnati OH, San Diego CA, San Jose CA, Anaheim CA, Oklahoma City OK, Tucson AZ, Jersey City NJ, Richmond VA, Akron OH, Nashville TN ve diğerleri. Verizon’un mobil 5G hizmeti, Sınırsız Başlatma planlarında aylık fazladan 10 ABD dolarıdır. Samsung S20 Ultra 5G, LG V50 ThinQ 5G, 5G moto mod ile birleştirilmiş moto z3 veya z4 ve Inseego MiFi M1000 dahil olmak üzere Verizon’un birkaç telefonu 5G ağlarını kullanabilir. Servis için Verizon’un kulelerini kullanan Görünür, aynı zamanda 5G uyumludur. Kapsama haritasına bakın.

AT&T

AT&T, 2020’de ülke çapında 5G statüsü aldı. 21 Aralık 2018’den başlayarak ve şu anda devam eden şirket, binlerce şehirde mobil 5G sunuyor. AT & T’nin 5G’si iki şekilde mevcuttur. Biri mmWave spektrumunda çalışır ve 5G + olarak adlandırılır. Los Angeles, San Diego, San Francisco, San Jose, West Hollywood, Jacksonville, Orlando, Atlanta, Las Vegas, New York City, King of Prussia, Dallas, Houston, San Antonio, Waco dahil olmak üzere 38 şehirde mevcuttur. ve diğerleri. AT & T’nin düşük bant 5G ağı, Birmingham AL, Indianapolis IN, Los Angeles CA, Milwaukee WI, Pittsburgh PA, Providence RI, Rochester NY, San Diego CA, San Francisco CA, San Jose CA, Wichita KS dahil olmak üzere 14.000 şehir ve kasabada çalışıyor , Dayton OH, Boston MA, Allentown PA, Brown County IN, Hancock County GA, Hancock County OH, Harrisburg PA, Topeka KS, Trenton NJ ve diğerleri. İlk sunum yalnızca belirli işletmeler ve tüketiciler için mevcuttu, ancak tüketiciler için AT&T 13 Aralık 2019’da kullanıma sunuldu. Hizmet birkaç 5G telefon üzerinden sağlanıyor.

T-Mobile ve Sprint

T-Mobile, 2 Aralık 2019’da ülke çapındaki 5G ağını başlattı ve kapsama alanına daha fazla lokasyon eklemeye devam ediyor. Metro by T-Mobile ön ödemeli hizmeti 6 Aralık 2019’da 5G ağına erişim sunmaya başladı. Sprint ve T-Mobile tek şirkette birleşti. Sprint kullanıcısıysanız, sahip olduğunuz telefona bağlı olarak, hizmetin daha önce mevcut olduğu bazı bölgelerde 5G kapsamını kaybettiniz. Sonunda, bazı telefonlar her iki 5G ağında da çalışmayı bırakacaktır. Nisan 2021’de, 100 Mbps hızları doğrudan uygun evlere getiren T-Mobile Home Internet hizmete girdi. Başlangıçta 30 milyondan fazla ev kayıt olmaya hak kazandı. Eylül 2018 itibarıyla T-Mobile, 5G omurgasını 36 eyalette 1.000’den fazla şehirde hayata geçirdi. 2019’un başlarında T-Mobile, 600 MHz spektrumunda bir 5G kulesinin sinyalleri bin mil karenin üzerinde iletebileceğini doğruladı. Çok küçük bir alanı kaplayan milimetrik dalgalarla karşılaştırıldığında, düşük bantlı dalgalar, tek bir hücre kulesinden yüzlerce mil kare üzerinde 5G kapsama alanını patlatabilir. Kullanıcılar bir gün, 2024 yılına kadar 4 Gbps civarında maksimum 5G hızıyla ortalama 450 Mbps indirme hızına ulaşmayı bekleyebilirler. Google Fi ve Simple Mobile, T-Mobile’ın kulelerini kullanan sağlayıcılardır, dolayısıyla ülke çapında 5G hizmeti de sunarlar.

US Cellular

US Cellular, 5G’yi piyasaya süren başka bir operatördür. Hizmet 6 Mart 2020’de başladı ve şu anda Iowa, Wisconsin, Maine, Kuzey Carolina, California, Oregon, Oklahoma, Washington ve diğer eyaletlerin bazı bölgelerinde çalışıyor. Ayrıntılar için ABD Hücresel 5G kapsama haritasına bakın ve 5G telefon tekliflerine buradan göz atın. Şirket 2016’da Nokia ile sabit kablosuz erişim için 5G’yi test etmeye başladı, ardından 2017’de Ericsson ile kırsal ve kentsel 5G testleri yaptı. 2019’un başlarında, US Cellular Ericsson ile sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve devasa gibi çeşitli 5G kullanım durumlarını tekrar test etti. MIMO, hem kentsel hem de kırsal alanlarda. Ericsson ile 5G testinin ardından, 5G’yi müşterilerine dağıtması için İsviçre şirketini seçtiler. Ayrıca, 2019’un başlarında bir 5G modernizasyon anlaşmasında Nokia ile ortaklık kurdular.

C Spire

ABD’deki en büyük özel kablosuz iletişim sağlayıcısı olan C Spire, Aralık 2018’de bir 5G sabit kablosuz erişim hizmeti başlattı. Maliyet sınırı 50 ABD doları, veri sınırı veya uzun vadeli sözleşmesi yok ve 120 Mbps indirme hızı sunuyor. 5G şu anda Mississippi’deki seçkin müşteriler için mevcuttur. Yaşadığınız yerde yeni nesil hizmetin sunulup sunulmadığını görmek için 5G’nin kullanılabilirliğini kontrol edin veya mahallenizde bu hizmeti almakla ilgilendiğinizi belirtmek için bu formu doldurun. Bir 5G İnternet Merkezi Ana Sayfası haline gelerek ücretsiz 5G internete sahip olabilirsiniz; bu, C Spire’ın evinize uygun ekipmanı bağlamasına ve ardından komşularınıza iletilecek ve böylece ağlarını genişletmesine izin vermeyi kabul ettiğiniz yerdir. C Spire’ın 5G FWA hizmeti, Phazr tarafından sağlanan 28 GHz ekipmanı kullanır. 120 Mbps olarak belirlenen standart hizmet hızına rağmen, kullanıcıların 750 Mbps’ye varan indirme hızlarına ve 8 ms’ye kadar düşük gecikme süresiyle 600 Mbps’ye kadar yükleme hızlarına ulaşabildikleri bildirildi. Şirketin başkanı “C Spire” diyorönümüzdeki birkaç yıl içinde eyaletteki binlerce tüketiciye ve işletmeye sabit kablosuz internet hizmeti dağıtmayı planlıyor.“Ekim 2020’de, C Spire Mississippi’de mobil 5G’yi piyasaya sürdü. Brookhaven ve Columbus ilk 5G pazarları olarak seçildi; diğerleri 2021’de bekleniyor. 2021’in başlarında, Mississippi ve Alabama’da dağıtımı hızlandırmak için 1 milyar dolarlık bir yatırımı açıkladılar.

Charter

Charter’s Spectrum Mobile, Omaha, Dallas, Boston, Detroit, Washington DC, St. Paul, Denver, Miami, Spokane ve Kansas City dahil düzinelerce şehirde 5G hizmetlerini kullanıma sunuyor. 5G haritasıyla belirli kapsama alanını kontrol edin. 5G ağlarında çalışan tüm cihazlar için Spectrum’un 5G telefonlarına bakın. 45 $ / ay sınırsız planına sahip müşteriler, hiçbir ek ücret ödemeden 5G hizmeti alabilirler.

Comcast

Comcast (Xfinity), Verizon ile bir MVNO anlaşması aracılığıyla 5G sunar. 5G hizmeti, hiçbir ekstra ücret ödemeden veri planlarına dahildir. 5G ağları 14 Ekim 2020’den beri ülke çapında mevcuttur. Xfinity’nin 5G kapsama haritasına veya ağın şu anda mevcut olduğu ve yakında nerede başlayacağının bu listesine göz atın. 5G telefonlar sayfası uyumlu cihazları listeler.

Yıldızlı

Starry, Boston MA, Denver CO, Los Angeles CA, New York City NY ve Washington DC’de bulunan 5G hizmetlerini sabitledi. Starry’nin 5G planı, 200 Mbps hızlar için ayda 50 ABD doları tutar ve veri sınırı yoktur. Şirketin diğer ABD şehirlerindeki evlere 5G getirme planları var, ancak ne zaman gerçekleşeceği belli değil. Bunlar arasında Cleveland OH, Chicago IL, Houston TX, Dallas TX, Seattle WA, Detroit MI, Atlanta GA, Indianapolis IN, San Francisco CA, Philadelphia PA, Miami FL, Memphis TN, Phoenix AZ, Minneapolis MN, Manchester NH, Portland OR ve Sioux Falls SD. Starry Connect, düşük gelirli bölgelerdeki binalara ücretsiz veya düşük maliyetli 5G internet sağlayan bir programdır. 5G’yi nasıl uyguladıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Starry: Technology’ye bakın.

Nex-Tech Kablosuz

Nex-Tech Wireless ve Ericsson, 5G’yi dağıtmak için Nisan 2020’de bir anlaşmaya vardı. Mart 2020 itibariyle:

Nex-Tech Wireless şu anda bantların her birinde spektrum ile 5G’ye hazır 600MHz siteleri dağıtmak için çalışıyor.

Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nin bu bölgelerinde 4G LTE ve 3G kapsamı sağlıyorlar.

ABD Mobil

US Mobile, Verizon ve T-Mobile’ın ağlarında çalışan bir mobil sanal ağ operatörüdür (MVNO). 5G, tüm planlarında mevcuttur.

Mint Mobile

5G, Temmuz 2020’de Mint Mobile’dan satışa sunuldu. T-Mobile’ın ağını kullandığından, aynı şehirlerden temin edilebiliyor. Tüm planlarında ücretsiz. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinebilir ve uyumlu cihazları Mint Mobile 5G sayfalarında bulabilirsiniz.

Boom! Cep Telefonu

Boom! Mobil, hizmetlerini diğer ağların kulelerini kullanarak çalıştırır ve sahip oldukları bir seçenek de 5G hizmetidir. Boom! MAVİ, 5G’yi destekleyen plan türüdür. Boom’larına bakın! Tüm detaylar için Mobil 5G Erişim sayfası.

Cricket Wireless

AT & T’nin ağını kullanan Cricket Wireless, 21 Ağustos 2020’den beri 5G sunuyor. Erişim şu anda iPhone 12 serisi ve Samsung Galaxy S20 + 5G de dahil olmak üzere yalnızca küçük bir avuç telefonla mevcut; desteklenen cihazlarla ilgili güncellemeler için bu sayfayı kontrol edin. Kablosuz kapsama alanı, çalıştığı yerin ayrıntılarını gösterir.