Skip to content
5G

5G Avustralya’ya Ne Zaman Geliyor? (2021 için güncellendi)

18 de Nisan de 2021

Avustralya 5G ağları şimdiden ortaya çıkıyor, ancak çoğu insanın henüz erişimi yok ve muhtemelen bu yıla kadar olmayacak. Bu Avustralya’ya özgü değildir; birçok ülkede 5G var, ancak kapsama alanı hala 4G’nin sağladığının bir kısmı. Aşina değilseniz, 5G, 4G’den sonra mobil ağlara bir sonraki yükseltmedir. 4G’den kat kat daha hızlıdır ve akıllı şehirler ve çiftlikler ile bağımsız AR ve VR deneyimleri gibi birçok yeni fırsat sunar. İster Avustralya’da ister başka bir yerde 5G’yi bekliyor olun, günlük güncellemelerle bu yeni teknolojinin dünya çapında nasıl geliştiğini takip edebilirsiniz: 5G: En Son Haberler ve Güncellemeler.

Avustralya’da 5G

Avustralya haritası

Unsplash üzerinde Joey Csunyo tarafından fotoğraf
Avustralya’da 5G kullanılabilirliği söz konusu olduğunda izlenecek üç büyük isim var: Optus, Telstra ve Vodafone. Size sunulan hizmet, nerede yaşadığınıza, operatörün henüz 5G telefonlara sahip olup olmadığına ve evde mobil hizmet mi yoksa sadece 5G internet mi istediğinize bağlıdır.

Optus

Avustralya’daki bir 5G ağ sağlayıcısı, ülkenin en büyük ikinci telekom şirketi olan Optus’tur. Kasım 2019’da hem bir mobil 5G çözümü hem de sabit kablosuz erişim (FWA) 5G sunmaya başladılar. Lansman tarihinden itibaren Sidney, Canberra, Adelaide, Brisbane, Melbourne, Perth, NSW, Victoria ve Queensland’de 290’dan fazla 5G sitesi vardı. 50 Mbps Memnuniyet Garantisi ile 5G Ev Genişbantını ayda 75 $ ‘a sipariş edebilirsiniz. Planlardan biri 100 Mbps’de maksimuma çıkıyor, ancak diğeri yapmıyor ve 230 Mbps’nin üzerinde ortalama indirme hızları sunduğu söyleniyor. Uyumlu akıllı telefonlarının güncellenmiş bir listesi için 5G telefonlar sayfasına bakın. 5G’yi (mobil ve ev hizmeti) alabileceğiniz kapsama haritası ayrıntıları. Yakın tarihli bir kıyaslama raporu, 350 Mbps’nin üzerindeki ortalama indirme hızlarını gösteriyor.

Telstra

Telstra, 2019’dan önce 5G’yi sadece Avustralya’daki her bir büyük şehir değil, aynı zamanda daha az popüler olan bazı yerler de dahil olmak üzere 200’den fazla yerde kullanıma sunmuştu. Şu anda kapsanan 1.400’den fazla banliyöden bazıları şu konumlardan bazıları: Queensland, Adelaide, Perth, Canberra, Melbourne, Tasmania, Sidney, Brisbane, Hobart, Launceston ve Toowoomba. Bu konumların hepsinde mobil 5G baz istasyonları vardır, yani 5G cihazlara kapsama alanı olan her yerden erişilebilir. Ayrıntılar için tüm 5G akıllı telefon seçeneklerine bakın. 40 GB’lık bir plandan 180 GB’ı destekleyen bir plana kadar bu cihazlardan biriyle çalışmayı seçebileceğiniz birden fazla plan vardır. İlk Telstra 5G müşterisi, HTC 5G Hub kullanımıyla Toowoomba’daki FKG Group’du. Şirket, Eylül 2020’de bir 5G ev hizmeti başlattı.

Vodafone

2019’da Vodafone, Vodafone Hutchison Australia müşterilerine 2020’den itibaren 5G hizmetleri sunmak için Nokia ile ortaklık kurdu. İlk 5G alanları Sidney, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Canberra, Perth, Gold Coast, Newcastle, Central Coast, ve Geelong. Uyumlu telefonlar arasında Pixel 5, Samsung Galaxy S20 FE 5G ve LG Velvet 5G bulunur. Tam bir liste için telefonlarına bakın.

Avustralya MVNO Ağları

Bir mobil sanal ağ operatöründen (MVNO) hizmet alırsanız, 5G için daha uzun süre beklemeniz gerekebilir çünkü bu operatörler, erişimlerini ana şirketin 5G zaman çizelgesiyle uyuşmayan bir süreç olan diğer telekom şirketlerinden satın alırlar. Örneğin, Woolworths Mobile, Boost Mobile, Belong ve ALDImobile Telstra ağındadır; Vodafone ile Hello Mobile, KISA Phone ve Kogan Mobile; ve amaysim, iPrimus ve Exetel, Optus mobil ağını kullanır.