Skip to content
5G

5G Birleşik Krallık’a Ne Zaman Geliyor? (2021 için güncellendi)

24 de Nisan de 2021

Birleşik Krallık, 5G erişimine sahip birçok ülkeden biridir. Sağlayıcıya bağlı olarak, İngiltere’deki mobil aboneler şu anda büyük alanlarda 5G alabilir. 5G, hız ve gecikme söz konusu olduğunda 4G’den daha büyük bir ilerlemedir, bu nedenle araç iletişimi, akıllı şehirler, mobil iletişim, VR ve AR gibi hayatımızın pek çok alanını iyileştirecektir. Birkaç şirket zaten 5G’yi piyasaya sürdü. İngiltere’de, ancak her şehirde değil. Sağlayıcılar, 2021 yılı boyunca Birleşik Krallık’ta yeni ağı kullanıma sunuyor.

EE

Avrupa’nın en büyük 4G sağlayıcısı ve İngiltere’nin en büyük şebeke operatörü, yakında en büyük 5G sağlayıcısı haline gelebilir. EE şu anda İngiltere’de 160 yerde canlı 5G’ye sahip. Samsung Galaxy S20 Ultra 5G ve S20 + 5G, OnePlus 7 Pro 5G, Galaxy Fold 5G, Samsung Note 10+ 5G, OPPO Reno 5G, LG V50 ThinQ ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli 5G telefonlar aracılığıyla müşterilerine 5G sağlıyorlar. EE’den gelen 5G planları, 54 £ / ay (68 ABD Doları) için 10 GB’den başlar ve 74 £ / ay (94 ABD Doları) için 120 GB’a kadar uzatılır. EE’nin 5G Wi-Fi hizmeti, HTC 5G Hub ile 100 £ (127 USD) ön ödeme karşılığında kullanılabilir. Ayda 50 £ karşılığında 50 GB veri (63 ABD doları) veya her ay 100 GB veri ödeneği ile aylık 75 İngiliz sterlini (95 ABD doları) dahildir.

O2

İngiltere’de 5G’ye sahip bir başka şirket de O2’dir. 17 Ekim 2019’da, İngiltere’nin en büyük ikinci telekom sağlayıcısı, 2020’den önce 20 şehre ulaşma planlarının bir parçası olarak bir avuç şehirde 5G’yi piyasaya sürdü. 5G hizmeti yayılmaya devam etti ve şu anda Belfast dahil 160’tan fazla şehre ulaştı , Cardiff, Edinburgh, Londra, Slough, Leeds, Birmingham, Glasgow, Liverpool, Newcastle, Bradford, Sheffield, Coventry ve diğer yerler. Mevcut kapsamı buradan kontrol edin. Şirket, 5G planları ve birkaç 5G cihazı hakkında sınırsız veri sunuyor. Ağ, Tesco Mobile tarafından da kullanılmaktadır. Mart 2020’de birkaç şehrin bazı bölgelerinde 5G sunmaya başladılar. Uyumlu telefonlarını ve kapsama alanını burada görün.

Vodafone

Birleşik Krallık’ın 5G’ye doğru zorladığının bir başka kanıtı da, ülkenin üçüncü büyük mobil telekomünikasyon şirketi olan Vodafone UK’in aynı zamanda beşinci nesil kablosuz ağı da aktif olarak kullanıyor olmasıdır. Vodafone 5G ilk olarak 3 Temmuz 2019’da sadece birkaç yerde piyasaya sürüldü, ancak o zamandan beri Birleşik Krallık’ta aşağıdakiler de dahil olmak üzere 100 lokasyonu kapsayacak şekilde genişletildi:

 • Birkenhead
 • Birmingham
 • Bristol
 • Bolton
 • Cardiff
 • Gatwick
 • Glasgow
 • Manchester
 • Lancaster
 • Liverpool
 • Londra
 • Newbury
 • Plymouth
 • Stoke-on-Trent
 • Wolverhampton

2017 yılında Vodafone UK, 5G’yi arabadan arabaya iletişimde test etti; 2018’de İngiltere’nin ilk 5G holografik telefon görüşmesini yaptılar; Ekim 2018’de Greater Manchester, Salford’da bir 5G denemesi başlattı; Aralık 2018’de, 5G’nin önünü açmak için rögar kapaklarının altına anten takmaya başladı; Şubat 2019’da Manchester Havalimanı’nı 5G ağına bağladı. Şirkete göre 5G fiyatlandırması, 4G ağı kullanmakla aynı. Vodafone’un 5G ağında ve bir 5G ev yönlendiricisinde en az dört 5G akıllı telefon kullanılabilecek (mevcut olanlara buradan bakın).

Virgin Media

Virgin Media, Vodafone ile MVNO ortaklığı sayesinde Birleşik Krallık’ta 5G hizmetleri de sunuyor. Ağ, 25 Ocak 2021’de 100 lokasyonda faaliyete geçti.

Ortalama 4G hızlarından yaklaşık 4,5 kat daha hızlı olan ortalama 176.62Mbps hızıyla Virgin Media’nın 5G hizmeti, müşterilere yalnızca SIM ve Aylık Öde dahil olmak üzere çeşitli hızlı ve esnek planlarda ek bir ücret ödemeden sunulmaktadır.

Üç İngiltere

Evde 5G isteyen üç İngiliz abonesi, 12 aylık bir sözleşmede aylık 30 £ karşılığında sınırsız veri sağlayan 5G geniş bant planına abone olabilir. Kurulum, bir tak ve çalıştır hub aracılığıyla gerçekleştirilir. Kullanılabilirlik şu anda Londra’nın belirli bölgelerindeki müşterilerle sınırlıdır. Müşteriler ayrıca, Samsung Galaxy S20, Samsung Galaxy Note10 +, Samsung Galaxy A90 5G, Huawei Mate 20 X 5G ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli Üç UK 5G telefonla mobil 5G’yi dört gözle bekleyebilirler. Three’nin mobil 5G servisi düzinelerce yerde mevcuttur.

BT

BT müşterileri için UK 5G erişimi de mevcuttur. Londra, Birmingham, Manchester, Edinburgh, Cardiff, Belfast, Glasgow, Newcastle, Leeds, Liverpool, Hull, Sunderland, Sheffield, Nottingham, Leicester ve Coventry dahil olmak üzere düzinelerce kasaba ve şehrin erişimi vardır. Diğer 5G kapsama alanları arasında Londra’nın Waterloo ve Euston istasyonları, Cardiff Merkez istasyonu, Glasgow’un Bath Caddesi ve St Enoch Meydanı, Belfast’ın Kingspan Stadyumu ve Coventry’nin Meclis Binası ve Katedral kalıntıları bulunmaktadır. İngiltere’de 5G’yi nereden alabileceğinize görsel bir bakış için BT’nin 5G kapsama haritasına bakın. BT Mobile 5G telefonlar ve planlar sayfası, ağa nasıl erişebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi içerir. Seçebileceğiniz dört 5G planı vardır: 6 GB, 45 GB, 90 GB veya 100 GB. BT Halo müşterileri, sınırsız 5G verisine yükseltilen 100 GB ile bu planların herhangi birinde iki kat veri elde ediyor.

Sky Mobile

Sky Mobile, Birleşik Krallık’ta Belfast, Cardiff, Edinburgh, Londra, Slough, Leeds, Leicester, Lisburn, Manchester, Birmingham, Glasgow, Liverpool, Newcastle, Bradford, Sheffield, Coventry, Nottingham, Norwich dahil olmak üzere 50 şehrin bazı kısımlarında 5G’yi piyasaya sürdü. , Bristol, Derby ve Stoke. Kapsama haritalarında tüm yerleri görün. Sky VIP üyeleri sonsuza kadar ücretsiz 5G alabilir. Aksi takdirde, ayda 5 sterlin.

HMD Global

HMD Global, Nisan 2021’in sonlarında 5G’yi piyasaya sürmek için bir MVNO oluşturdu. Hangi büyük sağlayıcıyla ortaklık kurdukları henüz belli değil; bu hizmetin nerede kullanılabileceğini belirleyecektir.

5G İnovasyon Merkezinde Denemeler

5G ağlarını aktif olarak test eden ve kullanıma sunan yukarıda bahsedilen şirketlerin ötesinde, Guildford, Surrey, Birleşik Krallık’taki Surrey Üniversitesi’ndeki 5G İnovasyon Merkezi (5GIC) bulunmaktadır. 5GIC, araştırmacıların ve ortakların yeni nesil kablosuz ağ üzerinde çalışabilecek herhangi bir teknolojiyi gerçek dünya ortamında test edip geliştirebilecekleri bir test ortamıdır. Amaçları, 5G’yi hem içeride hem dışarıda, kapsamanın zor olabileceği kentsel ve kırsal yerlerde ve halihazırda bir mobil ağ kurulu olmayan yerlerde test etmektir. CityFibre ve Arqiva, Aralık 2018’de Londra Hammersmith ve Fulham’daki ülkenin en büyük 5G küçük hücreli pilot denemesinin ayrıntılarını açıkladı. Şirketler, mobil ağ operatörlerinin 5G’yi keşfetmesi için bant genişliği sağlayan 15 km’lik yüksek yoğunluklu bir fiber ağ oluşturdu.