Skip to content
5G

5G Çin’e Ne Zaman Geliyor? (2021 için güncellendi)

19 de Nisan de 2021

Çin’in bazı bölgelerinde şu anda 5G erişimi var ve çok daha fazlası geliyor. Ülke halihazırda mobil pazar sektöründe dünyaya liderlik ediyor, bu nedenle 5G kullanıcıları açısından zirveye ulaşması mantıklı; GSMA, 2025 yılına kadar Çin’de 460 milyon 5G bağlantısı tahmin ediyor. Diğer bir deyişle, Çin’deki 5G, 5G’den çok daha büyük bir şey olacak … yani, her yerde. Şu anda, bu ultra hızlı yeni kablosuz teknolojiyi ortaya çıkaran birkaç birincil yeni nesil oyuncu var. 5G’nin bölgenizde sunacağı tüm avantajlardan yararlanmanız an meselesi.

5G’nin 4G Üzerinden Faydaları

Aşina değilseniz, bu yeni nesil kablosuz teknolojidir. 5G ile 4G’yi karşılaştırırken, çok daha yüksek hızlar ve çok daha düşük gecikmeler görüyoruz ki bu sizin için, verilere daha hızlı erişmek ve film izlerken, oyun oynarken, internette gezinirken vb. Daha sorunsuz bir deneyim yaşamak anlamına geliyor.

Çin'i gösteren bir küre resmi

Fotoğraf: chuttersnap on Unsplash
Çin, 5G’nin mevcut olduğu ülkelerden sadece biri. ABD’de 5G’yi yayınlayan mobil telekom sağlayıcıları da var.

Çin 5G Sunum Planları

31 Ekim 2019’da üç kablosuz iletişim operatörü yeni ağlarını başlattı: China Mobile, China Telecom ve China Unicom. Birkaç başka şirketin de şu anda çalışır durumda olan bir ağı var veya bu yıl Çin’de bir 5G lansmanını planlıyorlar. Ancak, bu şirketlerin hiçbiri şu anda yaygın 5G kapsamı sağlamıyor. Çin’de 5G erişimine sahip en büyük şehirler Pekin, Şangay ve Shenzhen’dir.

China Mobile 5G

China Mobile, 5G’yi Pekin, Şanghay ve yaklaşık 50 başka şehirde kullanıma sundu. Yaklaşık bir milyar abonesi ile dünyanın en büyük cep telefonu operatörü olarak, müşterilerine yeni ve daha hızlı bir ağ sunma yolunda olduklarına şüphe yok. China Mobile’ın 5G planı 20 ABD dolarından daha düşük bir fiyata mevcuttur ve maksimum 300 Mbps hızda size 30 GB veri sağlar. Bu adamlar 5G alanında yeni değiller. 2015 yılında Ericsson ile 5G teknolojisini araştırıyorlardı, Haziran 2017’de Guangdong’da bir 5G baz istasyonu kurdular ve sadece bir ay sonra Pekin’de başka bir 5G deneme ağı kurdular. Hatta Hongqiao tren istasyonunda bir 5G ağına sahipler.

China Unicom 5G

China Unicom, dünyanın en büyük dördüncü mobil hizmet sağlayıcısıdır. Bu kadar büyük bir abone tabanıyla, Çin’deki 5G’nin en önde gelenlerinden biri olduğu anlaşılıyor. China Unicom’un 5G lansmanından önce, Tiananmen Meydanı’ndaki 5G baz istasyonları gibi 2019’un başlarında başlatılanlar dışında çoğu test projesi olduğundan, çok az yerde beşinci nesil bir ağ kurdular. Bahsedilen 5G şehirlerinden bazıları Pekin, Tianjin, Qingdao, Hangzhou, Nanjing, Wuhan, Guiyang, Chengdu, Fuzhou, Zhengzhou ve Shenyang’dır. Plan şu ki her biri Bu lokasyonlardan 100 adet 5G baz istasyonu kuracak.

China Telecom 5G

China Telecom, Chengdu’daki Taipingyang İstasyonu adlı bir metro istasyonunda 5G’yi piyasaya sürdü. Havaalanlarında ve Hubei’nin diğer bölgelerinde de kapsama alanı var.

3 Hong Kong 5G

Çin’de 5G sürümüne giden bir başka şirket de 3 Hong Kong. 5G hizmetlerini 1 Nisan 2020’de başlattılar. Hem iç hem de dış mekan 5G kapsamı muhtemelen Hong Kong’un tüm bölgelerinde uygulandı. Şirket, Kasım 2018’in sonlarında 3,5 GHz ve 28 GHz spektrum bantlarında ilk dış mekan 5G denemesini tamamladıklarını duyurdu. Bu, Causeway Bay’deki bir 5G hücre sahasında gerçekleştirildi ve 2 Gb / s’nin üzerinde hızlar üretti. Ekim 2019’da 3 Hong Kong, 5G dağıtımı için kullanılmak üzere 3,5 GHz bandındaki spektrum için başarılı bir teklif verdi.

SmarTone 5G

SmarTone ve Ericsson, Mart 2020’de ikisinin Hong Kong’da bir 5G ağı kurmasına izin vermek için bir anlaşmaya vardı. Mayıs 2020’de 5G, bazı alışveriş merkezlerinde, otellerde, ofis binalarında ve daha fazlasında resmi olarak piyasaya sürüldü. Şu anda bir SmarTone 5G planına kaydolabilirsiniz, ancak 2021’in ortasına kadar bölge çapında kapsama beklenmiyor.

Diğer Çin 5G Ağları

Çin’in 34 mil uzunluğundaki Hong Kong-Zhuhai-Makao köprüsünün önümüzdeki yıllarda köprünün şebeke operatörü ZTE Corp üzerinden 5G alması bekleniyor. Ancak resmi bir çıkış tarihi verilmedi.

Çin’de 6G

5G’nin Çin’e gelmesinden kısa bir süre sonra 6G’nin üzerinde çalışılmaya başlayacağı açıktı. Araştırma enstitüleri, üniversiteler ve devlet daireleri, dünyanın çoğu 5G’yi tatmadan önce 6G’yi araştırıyor. 6G araştırmasına ilk olarak 2018 yılının Mart ayında başlayan Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, altıncı nesil kablosuz teknolojinin ticari bir versiyonunun 2030 yılına kadar piyasaya sürüleceğini iddia ediyor.