Skip to content

5G Dijital Uçurumun Kapatılmasına Nasıl Yardımcı Olabilir?

14 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Qualcomm, daha fazla kullanıcıya istikrarlı internet sağlamaya yardımcı olabilecek yeni bir 5G Sabit Kablosuz Erişim platformunu duyurdu.
  • Yeni cihazlar, 5G bağlantıları için artırılmış kapsama aralığı sağlamak için teknolojiden yararlanacak.
  • Bunun gibi gelişmeler, gigabit özellikli hızlara sahip sabit internet bağlantılarına daha geniş erişim sağlamaya yardımcı olmak için kullanılabilir.
Michael Smith / Getty Images
Uzmanlar, Qualcomm’un sunduğu yeni teknolojinin daha erişilebilir geniş bant internetin önünü açmaya yardımcı olacağını söylüyor. Kırsal veya marjinal topluluklarda güvenilir internet erişimi elde etmek, yeni kablo veya fiber tel döşemenin artan maliyetleri sayesinde her zaman zor olmuştur. Qualcomm’un yeni ikinci nesil 5G Sabit Kablosuz Erişim platformu, kilometrelerce kablo döşemeye gerek kalmadan fiber özellikli hızlar sunmayı hedefliyor. Uzmanlar, bunun, ek kullanıcılara güvenilir ve daha hızlı internet erişimi sağlayarak dijital uçurumun daha da daraltılmasına yardımcı olabileceğine inanıyor. HighSpeedInternet.com’da bir yazar ve 5G bağlantısı konusunda uzman olan Peter Holslin, “5G ile ilgili pek çok ilgi cep telefonlarıyla ilgili” diyor. söyledi Cankurtaran e-posta yoluyla. “Bu, 5G teknolojisi söz konusu olduğunda ileriye doğru atılmış büyük bir adım çünkü hücresel şirketlere 5G ev internetini geniş ölçekte ticari olarak uygun bir ürün haline getirmek için gerekli platformu sağlıyor.”

Boşluk

Bazen dijital uçurum olarak adlandırılan geniş bant bölünmesi, güvenilir geniş bant internet erişimine sahip olanlar ile olmayanlar arasındaki boşluğu ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Yıllar geçtikçe bu boşluk kapandı, ancak hala erişimi olmayan veya yalnızca daha düşük hızlara erişimi olan çok sayıda müşteri var. The State of Broadband 2019 raporuna göre, 2018 itibariyle küresel hanelerin tahmini% 57,8’inin internete evde erişimi vardı. Bu ayrım, kırsal alanlardaki çocuklar kendilerini buldukça ancak 2020 yılı boyunca daha belirgin hale geldi. İşi alıp bırakmak için kilometrelerce yol kat etmek, hatta park yerlerinde kurulan Wi-Fi bağlantı noktalarına bağlıyken ödevlerini tamamlamak.

İki çocuk, okul çalışmaları için kullanılabilecek elektronik cihazlarla arabada uyuyor.

LightFieldStudios / Getty Images
FCC, boşluğun kapandığına inanırken, diğerleri bunun yeterince hızlı kapanmadığına inanıyor ve Microsoft, 2018’de yaklaşık 163 milyon Amerikalının İnternet’i geniş bant hızlarında kullanmadığını tahmin ediyor. Bununla birlikte, özellikle internet hizmet alanlarını genişletme veya yükseltme maliyetlerini hesaba katarken, genellikle internet servis sağlayıcılarının (ISP’ler) hendekleri kazmasını ve kilometrelerce uzunluğunda kablo veya fiber tel döşemesini gerektiren, çözülmesi kolay bir mesele değildir. evinize internet bağlantısı. Atlantech.net Fiber telin maliyetinin Ocak 2020’de fit başına 1 ila 6 dolar arasında değiştiği tahmin ediliyor. Bu maliyette, mevcut hizmet alanının dışında sadece iki mil daha fiber döşemek, tedarikçiye yalnızca malzemeler için minimum 10,560 $ ‘a mal olacaktır. kurulumdan önce. Bu pahalı bir süreçtir ve genellikle belirli alanların yükseltilmesi ve hatta geleneksel ISS’ler aracılığıyla internete erişilmesi olasılığının daha düşük olmasına yol açar.

Bir Köprü İnşa Etmek

“Sorun, bu yüksek hızlı fiber bağlanabilirliği elde etmektir; hendek kazmak, onu son kilometreye getirmek ve bazen – bir şehirde, banliyöde veya kırsal bir yerde olmanıza bağlı olarak – bu son mil 50 metredir Qualcomm’da ürün yönetimi kıdemli müdürü olan Gautam Sheoran, Cankurtaran. “FCC, boşluğun kapandığına inanırken, diğerleri bunun yeterince hızlı kapanmadığına inanıyor.” Peki ya yeni fiber kablolar döşemenin pahalı maliyetlerinin ötesine geçmenin ve bunun yerine kablosuz bağlantılar yoluyla istikrarlı, geniş bantlı erişim sağlamanın bir yolu olsaydı? Qualcomm’un yeni Sabit Kablosuz Erişim platformunun arkasındaki temel fikir budur. Qualcomm’un Sabit Kablosuz Erişim platformu, Snapdragon X65 Modem-RF gibi şirketin yakın zamanda duyurulan diğer gelişmelerinden bazılarıyla birlikte çalışan, ISS’lere genişleyecek kadar maliyet vermeden, kullanıcıların çok daha uzun mesafelerde gigabit hızlarına erişmesini sağlayabilir. Holslin, “Qualcomm’un 5G Sabit Kablosuz Erişimi, temelde evinize, dışarıdaki 5G vericilerden sabit kablosuz bağlantı üzerinden Wi-Fi almak için kurabileceğiniz bir modem / yönlendirici prototipidir,” dedi. “Çok çeşitli 5G bantlarında sinyalleri alabilir, bu nedenle milimetre dalga 5G bantlarıyla sınırlı olmasından daha çok yönlüdür (süper hızlıdır, ancak yalnızca bir 5G kulesinin bakış açısı içindeki cihazlara erişebilir).”