Skip to content
5G

5G İnternet: Kablonun Yüksek Hızlı Yerine Getirilmesi mi?

21 de Nisan de 2021

Şu anda sağlamayan bir alanda maliyet veya yüksek hızlı internet olmadan fiber benzeri hızlar istiyorsanız, 5G Wi-Fi bakılması gereken bir şey olabilir. Henüz her yerde mevcut olmasa da, 5G’yi bulunduğunuz bölgede piyasaya sürüldüğünde evde kullanmayı düşünmeniz için birkaç neden var.

David Bruyndonckx / Unsplash
Bir mobil ağ bağlamındaki 5G Wi-Fi, bazı yönlendiriciler tarafından desteklenen 5 GHz Wi-Fi ile aynı değildir. Açıklama için 5G – 5 GHz Wi-Fi bölümüne bakın.

5G Wi-Fi Nedir?

Şu anda evde Wi-Fi nasıl edineceğinize benzer şekilde, mikrodalga veya uydu gibi mevcut bir kablosuz hizmet veya kablo veya fiber gibi doğrudan kablolu bir bağlantı aracılığıyla, 5G, interneti doğrudan evinize ulaştırabilir. kablosuz bağ. 5G Wi-Fi, 5G kablosuz ağdan internet erişimi sağlayan basit bir Wi-Fi’dir. Bunun çalışmasının bir yolu, doğrudan bir son kullanıcının konumuna, özellikle eviniz veya iş yeriniz gibi binadaki sabit bir kablosuz terminale kablosuz olarak bağlanan bir baz istasyonu olan sabit kablosuz erişimdir. Tablet, iPod touch, dizüstü bilgisayar vb. Gibi yerel cihazlarınız için mobil ağ bağlantısını Wi-Fi’ye dönüştürmek için bir 5G hotspot da kullanabilirsiniz.

Neden 5G İnternete Sahip Olmalısınız?

Yeni başlayanlar için Gerçekten mi hızlı – hücre başına minimum 20 Gbps (2,5 GB) teorik hızda, 4G’den 10 katın üzerinde ve büyük olasılıkla birçok kablolu ev bağlantısından daha hızlıdır. Diğer bir özellik, 5G ağlarının uyması gereken son derece düşük gecikme standardıdır. Bu, şu anda internette yaptığınız her şeyin dosya indirirken, veri paylaşırken, video yüklerken, çevrimiçi oyun oynarken, film izlerken vb. 5G Wi-Fi ile çok daha hızlı olacağı anlamına gelir. Tüm cihazlarınız internete acı çekmeden bağlanabilir. tıkanıklık, video arabelleğe alma, rastgele bağlantı kesintileri ve diğer bant genişliğiyle ilgili kesintilerden, yani sanal gerçeklik kulaklıkları, artırılmış gerçeklik uygulamaları gibi daha fazla bant genişliği gerektiren cihazların evde kullanılabileceği anlamına gelir. Yeterli internet veya internet sağlamak için mevcut altyapıya sahip değilsiniz. Kırsal alanlar, yeni şantiyeler ve gelişmekte olan ülkeler gibi, kablolu erişimin olmadığı yerlerde fayda sağlama olasılığı en yüksektir. Diğer bir faydası da düşük maliyetidir. Ağ altyapısıyla ilgili masrafların çoğu, özellikle fiber gibi yüksek hızlı teknoloji, sağlayıcı ile ev veya iş yeri arasındaki donanımdır. Geleneksel kablolu ağlar için bu, çok ve çok Çoğu 5G Wi-Fi sisteminde kaybolan kablolama ve diğer ekipmanlar. 5G mobil sağlayıcıları, mevcut sabit geniş bant (FBB) sağlayıcılarına büyük iyileştirmeler sunabilir, bu nedenle bu rekabetin FBB maliyetlerini düşürmesi veya mevcut FBB müşterilerine 5G sağlayıcılarıyla rekabet edebilecek benzer hizmetler sunması mümkündür.

5G Kablosuz İnternet için Neden 4G’den Daha İyi?

Bazı hizmet sağlayıcılar, 4G ağları tarafından kullanılmayan radyo spektrumunun bir parçası olan nispeten yüksek frekans bantları kullanan 5G ağlarını uygulamaktadır. Bu, yukarıda açıklanan her şeyi sağlamak için daha yüksek hızlara ve daha yüksek kapasiteli ağlara dönüşen ağ üzerinde daha fazla trafik için yer açar. 5G ayrıca 4G’den daha fazla odaklanma sağlar. Bunun anlamı, radyo dalgalarının, ultra hızlı hızlar için belirli kullanıcıları, ihtiyaç duyulduğunda doğrudan hedefleyebilen konsantre bir ışın sağlamasıdır; evde kablosuz internet hizmeti ile tam olarak istediğiniz gibi.

5G Wi-Fi Ne Zaman Çıkacak?

Amerika Birleşik Devletleri’nde zaten mevcut, sadece her yerde değil. Nerede olursanız olun bunu elde edemezsiniz çünkü tüm şirketler altyapılarını 5G teknolojisini destekleyecek şekilde yükseltmemişlerdir. Yayınlanma tarihi, konumunuz ve servis sağlayıcınız dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır, ancak çoğu şu anda ağlarına birkaç ayda bir yeni konumlar ekliyor. Bakın 5G ABD’ye Ne Zaman Geliyor? Verizon, AT&T ve diğer sağlayıcıların bölgenizde 5G ağlarını ne zaman uygulamayı planladıkları hakkında daha fazla bilgi için. Diğerleri 5G’nin ülkelerinde ne zaman piyasaya sürüldüğüne dair bir fikir edinebilir: 5G Dünya Çapında Kullanılabilirlik.