Skip to content
5G

5G Kablosuz Teknolojisi

3 de Mayıs de 2021

5G, 4G’yi izleyen yeni nesil mobil ağ teknolojisidir. Kendisinden önceki her nesilde olduğu gibi 5G, giderek daha fazla cihaz çevrimiçi hale geldikçe mobil iletişimi daha hızlı ve daha güvenilir hale getirmeyi hedefliyor. Geçmişten farklı olarak, mobil ağların yalnızca web’de gezinmek ve metin mesajlaşmak için kullanılan cep telefonlarını desteklemesi gerektiğinde, artık HD akışlı akıllı telefonlarımız, veri planlarına sahip akıllı saatler, her zaman açık gibi bant genişliği gerektiren her tür cihaza sahibiz. güvenlik kameraları, kendi kendine giden ve internete bağlı arabalar ve sağlık sensörleri ve bağlanmamış AR ve VR donanımı gibi diğer gelecek vaat eden cihazlar. Milyarlarca daha fazla cihaz web’e bağlandıkça, tüm altyapının trafiği sadece daha hızlı bağlantıları desteklemekle kalmayıp aynı zamanda daha iyi işleyebilmesi ve bu cihazlar için daha geniş kapsama alanı sunması için karşılaması gerekir. İşte 5G bununla ilgili. 5G’yi, AT&T tarafından kullanılan ve aslında 5G olmayan bir pazarlama terimi olan 5GE ile karıştırmayın.

Shutterstock

5G Size Nasıl Fayda Sağlar?

 • Video akışı yaparken ve oyun oynarken minimum gecikme
 • Akıllı, birbirine bağlı araçlarla daha güvenli şehirler
 • Çoğu dosyaya çevrimiçi olarak neredeyse anında erişim
 • Donanım gereksinimlerini uzak sunuculara aktaran daha küçük cihazlar
 • Ultra yüksek hızlar gerektiren yeni ürünler ve uygulamalar
 • Uzak bölgelerde güvenilir internet

5G’nin Diğer “G’lerden” Farkı Nedir?

5G, basitçe, tüm eski teknolojilerin yerini alan, 4G’yi izleyen bir sonraki numaralı nesildir.

 • 1G analog sesi tanıttı
 • 2G dijital sesi tanıttı
 • Mobil veride kullanılan 3G
 • 4G, yaygın mobil internet kullanımının önünü açtı

5G Ne Zaman Çıkacak?

5G hizmetlerinin kullanılabilirliği için zaman çerçevesi yalnızca yaşadığınız yere değil, aynı zamanda bölgenizde hangi hizmet sağlayıcılarının mevcut olduğuna da bağlıdır. Şu anda, 5G nispeten az sayıda yerde mevcuttur, bu nedenle herhangi biri hizmete kaydolamaz. Verizon, AT&T, T-Mobile ve bazı küçük şirketler bunu zaten Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müşterilere yüzlerce şehirde sağlıyor, ancak esas olarak yoğun nüfuslu bölgeleri hedefliyor. Dünyanın başka yerlerinde canlı 5G ağlarına sahip operatörler de var. 5G telefonlar aynı zamanda bu yeni beşinci nesil hücresel ağın önemli bir bileşenidir çünkü ağ ile sadece herhangi bir telefon çalışamaz. Şu anda piyasada zaten birkaç uyumlu cihaz var ve her zaman daha fazlası çıkıyor. Bakın 5G ABD’ye Ne Zaman Geliyor? Daha fazla bilgi için veya ABD’de değilseniz Dünya Çapında 5G Kullanılabilirliği için.

En Son 5G Haberleri

İnternet servis sağlayıcıları, mobil ağ operatörleri ve diğer şirketler, ağlar dünya çapında yayıldıkça sürekli olarak yeni 5G denemeleri ve diğer duyurularla karşımıza çıkıyor.

 • 2 Mayıs: Nepal Telekom, 5G kullanım durumlarıyla ilgili testler yürütme becerisine sahiptir.
 • 27 nisan: Singtel, Singapur’da yüzlerce 5G SA sahası kurar ve kapalı alan kapsamını Ngee Ann City ve seçkin Singtel Mağazalarını kapsayacak şekilde genişletmektedir.

5G Ne İçin Kullanılır?

Akıllı telefonların ne kadar yaygın olduğu göz önüne alındığında bu açık görünebilir, ancak telefonlar kesinlikle mobil iletişimde önemli bir oyuncu olsa da, kesinlikle bir 5G ağındaki tek odak noktası değiller. Aşağıda göreceğiniz gibi, temel bileşenler ultra hızlı bağlantılar ve minimum gecikmelerdir. Bu, elbette, telefonlarından video akışı yapan herkes için harika olsa da, gecikmeleri en aza indirmenin olduğu senaryolarda daha önemlidir. Gerçekten mi birbirine bağlı cihazların geleceği gibi. Bir uygulama, artırılmış gerçeklik cihazları ve sanal gerçeklik kulaklıklarıdır. Bu cihazlar muazzam miktarda bant genişliği gerektirir ve amaçlanan etkilerini sağlamak için olabildiğince hızlı bir şekilde internet üzerinden iletişim kurmaları gerekir. Herhangi bir gecikme, bu sanal ortamlarda şeylerin nasıl “gerçek” hissettirdiğini büyük ölçüde etkileyebilir. Aynısı, ani çarpışmaları önlemek ve doğru adım adım talimatları anlamak için otonom arabalar gibi hızlı yanıt vermesi gereken diğer cihazlar, uzaktan çalıştırılan donanımlar ve uzaktan kumandalarla öğrenen veya bunlara uyan robotik sistemler için de geçerlidir. Bununla birlikte, 5G, oyun oynarken, video görüşmeleri yaparken, film akışı yaparken, dosya indirirken, HD ve 4K medyayı paylaşırken, gerçek zamanlı trafik güncellemelerini alırken, vloglar vb. 5G o kadar hızlı ki sadece mobil cihazlar için mevcut değil. Sabit kablosuz erişim ile yüksek hızlı kablolu bağlantınızı tamamen değiştirme potansiyeline sahiptir! Bununla ilgili daha fazla bilgi için 5G İnternet: Kablo İçin Yüksek Hızlı Değiştirme makalemize bakın.

5G Nasıl Çalışır?

Diğer kablosuz iletişim yöntemleri gibi, 5G de radyo spektrumunda veri gönderir ve alır. Ancak, aksine 4G ile alıştığımız şey, bu yeni ağ, ultra hızlı hızlara ulaşmak için radyo spektrumunda daha yüksek frekansları (milimetre dalgaları) kullanabilir. Bunun dezavantajı, bu frekansların ağaçlar ve binalar gibi şeylerden ve hatta bazen bir insan gibi çok daha küçük nesnelerden çok daha fazla parazit yaşamasıdır. Bu, stratejik olarak konumlandırılmış küçük hücre kulelerinin bir şehrin her yerine ağı itmesi gerektiği anlamına gelir. Ancak, her mobil ağ operatörü aynı şekilde çalışmaz. Bazı şirketler radyo spektrumunun alt uçlarında 5G’yi kullanır, böylece hücre kuleleri daha geniş alanlara ulaşabilir ve duvarlardan geçebilir, ancak takas daha yavaş hızlardır.

5G Özellikleri: Veri Hızı ve Gecikme

Veri indirme ve yükleme hızından aynı anda internete bağlanabilen cihaz sayısına kadar mobil iletişimle ilgili her şey daha hızlıdır. Mobil verileri ileten ve alan bir 5G hücresi, en azından İndirmeler için 20 Gb / sn ve Yüklemeler için 10 Gb / sn4 ms veya daha fazla kadar düşük gecikme ile. Bununla birlikte, çoğu durumda, bu sırasıyla 100 Mb / sn (12.5 MB / sn) ve 50 Mb / sn (6.25 MB / sn) gerçek dünya hızlarına dönüşebilir, ancak çeşitliliğe bağlı olarak kolayca yukarı veya aşağı dalgalanabilir. koşulların. Örnek olarak, 1 Gb / sn’ye varan 5G hızlarında ideal bir durumda, 3 GB’lık bir filmi telefonunuza 24 saniyede indirebilir veya 1 GB’lık bir videoyu YouTube’a yalnızca sekiz saniyede yükleyebilirsiniz.

5G Birçok Cihazı Destekler

En azından 5G, her kilometre kare (0,386 mil kare) için 1 milyon cihazı desteklemelidir. Bu, bu alan içinde ağın aynı anda 1 milyon veya daha fazla cihazı internete bağlayabileceği anlamına gelir. En yüksek nüfus yoğunluğuna sahip şehirler (Manila Filipinler ve Mumbai Hindistan gibi) her mil kare için 70.000 ila 110.000 kişi arasında “yalnızca” bir yerde tuttuğunu düşünürsek, bu tür bir senaryoyu anlamak zor görünebilir. Bununla birlikte, 5G’nin kişi başına yalnızca bir veya iki cihazı desteklemesi gerekmez, aynı zamanda herkesin akıllı saatini, bölgedeki internete bağlanabilecek tüm araçları, yakındaki evlerde akıllı kilitleri, giyilebilir cihazları ve diğer herhangi bir akımı desteklemesi gerekir. ağda olması gereken piyasaya sürülen cihaz. Küresel olarak, 2023’ün sonunda 5G ağlarında 1,4 milyar bağlantı olacağı tahmin ediliyor. 5G hücreleri, yüksek hızda birine hareket etmeyen sabit bir kişi tarafından kullanılanlar gibi, her türlü cihazla iletişim kurabilir. 500 kmh’ye (310 mph) kadar giden bir tren gibi araç. Farklı alanlar, farklı hızlara uyum sağlamak için farklı bir mobil baz istasyonu gerektirir. Örneğin, yalnızca araba ve yaya olarak seyahat eden kullanıcıların bulunduğu küçük bir şehir, yüksek hızlı toplu taşıma sistemine sahip daha büyük bir şehrin sahip olabileceği aynı baz istasyonlarına sahip olmayabilir.

5G hakkında daha fazla bilgi

5G ve diğer mobil geniş bant standartları 3. Nesil Ortaklık Projesi (3GPP) tarafından belirlenir. 3GPP Sürüm 16, Temmuz 2020’de tamamlandı ve Sürüm 17’nin 2022’de tamamlanması bekleniyor. 5G özelliklerinin çok daha teknik bir okuması için, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) Microsoft Word belgesine bakın. 5G yaygın olarak kullanıma sunulduğunda, mobil ağ iletişimindeki son büyük gelişme olması olasıdır. Daha sonra bir 6G veya 7G yerine, 5G’ye sadık kalabiliriz, ancak zaman içinde aşamalı iyileştirmeler elde edebiliriz. 5G’yi 5 GHz Wi-Fi ile karıştırmak kolaydır, ancak ikisi aynı değildir. İlki bir mobil ağ teknolojisidir, ikincisi ise bazı Wi-Fi yönlendiricilerinde kullanılan bir frekans bandıdır.