Skip to content
5G

5G ve 5 GHz Wi-Fi

1 de Haziran de 2021

5G ve 5 GHz Wi-Fi aynı mı? Hayır, ama teknik olarak birkaç ortak noktaları var. Birincisi, her iki terim de kablosuz teknolojiler etrafında dönüyor. Daha spesifik olmak gerekirse, 5G, bazı cep telefonlarının yararlanabileceği en yeni hücresel standarttır ve gerçekten sadece 4G adı verilen önceki mobil ağ standardından bir yükseltmeye atıfta bulunur. 5 GHz, Wi-Fi cihazları tarafından kullanılan radyo spektrumunun bir bölümünü ifade eder. Çoğu kişi bu terimle yalnızca bazı Wi-Fi ağlarına bağlanırken veya 5 GHz Wi-Fi ile 2,4 GHz Wi-Fi’yi karşılaştırırken karşılaşır. 5G

  • 4G’de gelişen en yeni hücresel ağ standardı
  • Yönlendiricinizi internete bağlar
  • Kablo veya fiber internet bağlantısına eşdeğer kablosuz

5 GHz Kablosuz

  • 2.4 GHz ile birlikte Wi-Fi tarafından kullanılan popüler frekans bandı
  • Evdeki cihazlarınızı yönlendiricinize bağlar
  • Yalnızca ev ağınızda anlamlıdır

5G: Mobil Ağın En Yeni Sürümü

Akıllı telefonunuz veya hücresel bağlantılı dizüstü bilgisayarınız veya tabletiniz gibi mobil cihazlar Wi-Fi üzerinde olmadığında ancak internete bağlı olduklarında, bunu bir mobil ağ operatörünün (MNO) veri hizmeti aracılığıyla yapabilirler. 5G, bu cihazlar için ultra hızlı bağlantılar sağlamayı amaçlayan en son teknolojidir. Yaygın kullanım açısından, 4G bugün hala kullanılan en hızlı hücresel teknolojidir, ancak 5G’nin ortaya çıkması ve daha fazla 5G telefon piyasaya sürülmesiyle birlikte, 5G, 4G’ye göre birçok iyileştirme sunacak ve bu da nihayetinde 5G’nin bir dizi endüstriyi değiştirmesine izin verecektir. en iyisi için. Verizon, AT&T, T-Mobile ve Sprint, Amerika Birleşik Devletleri’nde 5G ağları üzerinde çalışan MNO’lara birkaç örnektir. Bu en yeni hücresel standart şu anda dünya çapında birçok ülkeye ulaşma sürecindedir.

5 GHz: Bir Wi-Fi Frekans Bandı


Bir Wi-Fi ağına bağlı cihazlar, yönlendiriciye bağlı olarak iki frekans bandında veri iletebilir: 5 GHz ve 2,4 GHz. Daha yüksek frekanslarda çalıştıkları için 4G’den daha hızlı olan mobil 5G ağları gibi, 5 GHz Wi-Fi aynı sebepten dolayı genellikle 2,4 GHz’den daha hızlıdır. 5 GHz ayrıca duvarların arasından iyi yayın yapamama ve daha düşük 2,4 GHz bandından daha kısa bir Wi-Fi menziline sahip olma dezavantajına (5G gibi) sahiptir. Ancak, 5 GHz yalnızca Wi-Fi bağlamında kullanılır. Yani, kablosuz yönlendiricinin veya erişim noktasının 5 GHz’yi desteklediği bir ev veya işyerindeyken, aygıtlar yönlendiriciye 2,4 GHz yerine o frekans bandına bağlanabilir. 5 GHz, daha yüksek aktarım hızları sağlamak ve ağın 2,4 GHz ile desteklenenden daha fazla kanalda çalışmasına izin vererek tıkanıklığı ve paraziti azaltmaya yardımcı olmak için yönlendiricilerde bir seçenektir. Modern yönlendiricilerin çoğu çift bantlı yönlendiricilerdir, yani hem 2,4 GHz hem de 5 GHz frekans bantlarında çalışırlar.

Peki ya ‘5G Wi-Fi Yönlendiriciler’?

Comtrend 5G yönlendirici SSID

Şu andan itibaren, adında “5G” geçen bir Wi-Fi ağı görürseniz, bu genellikle gigahertz (5 GHz) cinsinden frekanstan bahsetmiyor demektir. Bu Wi-Fi adını seçen kişi, büyük olasılıkla bunu, çift bantlı yönlendiricinin de yayın yapabildiği 2,4 GHz ağdan ayırmak için yaptı. Çift bantlı bir yönlendiricide, yalnızca 2,4 GHz’i destekleyen eski cihazların ağa bağlanabilmesi için her iki ağ türü de etkinleştirilebilir. Aynı zamanda, daha yeni cihazlar, daha yeni teknolojiden yararlanmak için aynı yönlendirici üzerinde 5 GHz kullanabilir. Geçmişte, hücresel 5G’ye daha yıllar varken, 5 GHz’lik bir Wi-Fi yönlendiriciye “5G yönlendirici” demek kafa karıştırıcı değildi, çünkü muhtemelen internete bir yönlendirici aracılığıyla bağlanan bir yönlendiriciyle karıştırılamazdı. 5G mobil bağlantı. Ancak şimdi, hemen köşedeki hücresel 5G yönlendiriciler ile bunun nasıl biraz kafa karıştırıcı olduğunu görebilirsiniz. 5G ağları daha yaygın hale geldikçe ve potansiyel olarak evde geniş bantın yerini aldıkça, cihazlarımızı hücresel 5G aracılığıyla çevrimiçi duruma getirmek için kullanılan yönlendiriciler neredeyse kesinlikle çağrılacak. 5G yönlendiriciler, bu da ev ağınızı 5G mobil ağ üzerinden internete bağladıkları anlamına gelir. Evinizdeki ağınızda, cihazlarınız hem 2,4 GHz hem de 5 GHz frekans bantlarında yönlendiriciye bağlanma seçeneğine sahip olacaktır.