Skip to content

5G Zorlukları: Neden Daha Hızlı Yayılmıyor?

6 de Haziran de 2021

5G, 4G’den daha yüksek hızlar sunuyorsa, Verizon, AT&T ve T-Mobile gibi büyük şirketlerin ABD şehirlerinde 5G hizmetlerini desteklemesi neden bu kadar uzun sürüyor? Düzenleyici onaylar ve ağ inşa maliyetleri de dahil olmak üzere dünya çapında 5G’nin kullanıma sunulmasının çeşitli zorlukları hakkında bilgi edinin. Bu makaledeki bilgiler 5G mobil ağ teknolojisi için geçerlidir.

5G Ağ Dağıtım Zorlukları

5G baz istasyonlarının ilettiği sinyal türü nedeniyle erişimleri, yakınlardaki cihazlarla ciddi şekilde sınırlıdır. Birçok ağ, çok sayıda veri taşıyabilen milimetre dalgaları adı verilen 5G radyo frekanslarında çalışıyor. Bu nedenle, 5G ağları daha hızlı bağlantıları ve akışı desteklerken, genellikle bir mil kareden daha az kapsama alanıyla sınırlıdır. 5G’nin sınırlı kapsamı nedeniyle, daha az kullanıcı tek bir baz istasyonundan 5G’ye erişebilir. 5G sinyalleri ayrıca ağaçlar ve binalar gibi yaygın nesneler tarafından daha kolay engellenir. Bu, daha fazla müşteriye hizmet vermek için birçok küçük antenin dikilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu tür bir altyapıyı ülke genelinde dağıtmak kolay bir iş değil ve sağlayıcılar yerel topluluk düzenlemeleriyle ilgili sorunlarla karşılaşıyor.

Bazı Şehirler 5G ile Gemide Değil

Belediye düzenlemeleri, hızlı bir 5G sunumunun önündeki en büyük engellerden biri olabilir. Bazı şehirler 5G ekipmanı kurmak için telekom sağlayıcılarla birlikte çalışırken, diğerlerinin barikat olduğunu kanıtlayan politika ve prosedürleri var. Örnekler arasında imar politikaları, uzun izin süreçleri, yüksek ücretler ve hatta sokak lambalarına ve elektrik direklerine 5G donanımının kurulmasından kaynaklanan estetik kaygılar sayılabilir.

Test Çok Önemlidir

Tüm gelişen teknolojiler gibi, titiz testler de gerçek bir 5G sunumu gerçekleşmeden önce tamamlanmalıdır. Şirketler, reklamı yapıldığı gibi çalışacağından ve müşteri için en iyi deneyimi sağlayacağından emin olana kadar yeni bir ürün veya hizmet piyasaya sürmez. Dünyadaki çoğu büyük cep telefonu operatörü, bir süredir iç ve dış mekanlarda 5G’yi test ediyor. Bazı şirketler 5G’yi hareketli araçlarda, bazıları ise sabit kablosuz erişim noktaları aracılığıyla test ediyor.

Radyo Spektrumu Satın Alınması Gerekiyor

5G ağlarının üzerinde çalıştığı radyo spektrumunun bölümleri sadece ücretsiz olarak mevcut değildir; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki FCC gibi düzenleyici kurumlardan ağ operatörlerine lisans almaları gerekir. Bununla birlikte, bir telekom sağlayıcısı, spektrumun bir bölümü için ödeme yapmadan önce, uluslararası yetkililerin, spektrumun hangi bölümlerinin mobil iletişim için kullanılabileceği konusunda anlaşmaya varması gerekir. Bu adımların tamamlanması uzun yıllar alabilir.

5G Telefonlar Henüz Yaygın Değil

Bazı telefon operatörleri henüz 5G telefonları piyasaya sürmedi ve pek çok tüketici yaşadıkları veya seyahat ettikleri yerde kullanılamaz oldukları için henüz onları satın alma ihtiyacı hissetmiyor. Diğer insanlar, 4G ve 3G gibi eski ağlardan farklı radyo frekanslarında çalışan yeni bir ağ türü olduğu için 5G radyo dalgalarının ne kadar güvenli verildiği konusunda da endişe duyuyor.

5G Roll Out Pahalıdır

Yepyeni bir mobil ağın dağıtımı ucuz değildir. Telekom şirketlerinin 2025’ten önce 5G altyapısına 275 milyar dolar kadar yatırım yapması bekleniyor. Bir mobil şebeke operatörünün, 5G’nin kullanıma sunulması sırasında müşterilere ulaşmadan önce aşağıdakilerin tümünü (ve daha fazlasını) ödemesi gerekiyor:

  • Spektrum lisanslama
  • 5G dağıtımında kullanılan fiziksel donanım
  • Gerekli donanımı kurmak için teknisyenleri işe almak
  • Ağın test edilmesi ve yeniden test edilmesi
  • Düzenleyiciler tarafından talep edilen dağıtım ücretleri