Skip to content
5G

5GE ve LTE: Fark Nedir?

18 de Nisan de 2021

5GE ve LTE, cep telefonunuzu çalıştıran şeyin arkasındaki teknolojiyi tanımlamak için kullanılan birkaç kısaltmadan sadece iki tanesidir. Birçoğumuz birkaç yıldır LTE’yi duyuyoruz, ancak 5GE, bazen bir 5G ağı bağlamında kullanılan daha yeni bir terimdir. Öyleyse, tercih edilen bir ağ seçebilseydiniz hangisine yönelmelisiniz? Biri diğerinden daha mı hızlı yoksa gerçek dünyada pek bir anlamı olmayan pazarlama terimleri mi?

Cankurtaran

Genel Bulgular

5GE

 • AT & T’nin 4G LTE-A veya LTE + için kullandığı terim.
 • LTE’de bir gelişme.
 • LTE’den üç kat daha hızlı en yüksek indirme sayısı.

LTE

 • Daha eski bir 5GE formu.
 • Genellikle yanlış 4G olarak kabul edilir.
 • 3G’ye göre bir gelişme.
 • 5GE’den daha yavaş.

Kiminle konuştuğunuza bağlı olarak, 5GE ve LTE bir şekilde eşanlamlı, hatta kutupsal zıtlıklar olarak düşünülebilir. Her ikisi de bir mobil ağ üzerinden hız gibi şeyleri belirleyen bir standardı tanımlamak için kullanılır. Biri diğerinden daha hızlı ve daha yenidir. Bu terimler hakkında düşünmenin bir yolu, onları bir spektrumda görmektir. 5GE, LTE’nin yapabileceklerinin üzerinde bir gelişmedir. Ancak, mobil hizmetinizin olduğu yere ve hangi operatörü kullandığınıza bağlı olarak ikisi de bugün hala kullanılıyor.

Daha Yeni Standart: 5GE Gerçekten 4G’dir, ancak LTE 3,9G’dir

5GE

 • LTE-A ve LTE + olarak da adlandırılır.
 • Gerçek 4G olarak kabul edilir.
 • Yanlış 5G olarak adlandırılır.

LTE

 • Daha küçük bir 5GE formu.
 • Orijinal 3G’ye göre bir gelişme.
 • Yanlış 4G olarak adlandırılır.

Hangi ağ türünün daha iyi olduğunu ve 5GE ile LTE’nin nasıl farklı olduğunu belirlemenin bir parçası, 4G jargonu etrafındaki karışıklığı çözmeyi içerir. Basitçe söylemek gerekirse: 5GE, bazen LTE + veya LTE-A (Gelişmiş için) adıyla anılan gelişmiş bir LTE biçimidir. Daha hızlı ve daha güvenilir. İlk sunulduğunda, şartname bir cihazın 4G uyumlu olması için minimum 100 Mbps indirme hızı gerektirmesini gerektiriyordu. Şirketler bu minimum değere ulaşamayınca, “neredeyse 4G” hızını tanımlamak için bir terim buldular; gerçek 4G yolunda ilerleyen bir teknoloji. 4G Long Term Evolution (4G LTE) burada doğdu. Fazladan harfler nedeniyle 4G LTE’nin 4G’den daha iyi ve daha hızlı olması gerektiği gibi görünse de, aslında daha küçük bir form. Bunu hafif bir 4G sürümü veya hatta gelişmiş bir 3G formu (bazen 3.9G olarak adlandırılır) olarak düşünebilirsiniz. İkisinin ortasında oturuyor. LTE geliştirildikçe, eşitliği tanımlamak için başka bir çaba gösterildi. daha yeni teknoloji: 4G LTE Advanced (4G LTE-A ve 4G LTE + olarak da adlandırılır). Kafa karıştıran nokta, 4G LTE-A’nın da 4G ile aynı olan minimum 100 Mbps indirme hızına sahip olmasıdır. Yani teknik olarak, 4G LTE-A, 4G olarak kabul edilebilir. Peki 5GE tüm bunlarda nereye düşüyor? Tıpkı LTE’nin 4G’ye doğru bir evrimi tanımlamak için nasıl kullanıldığı gibi, AT&T de 4G’nin 5G’ye giden yolunu tanımlamak için 5G Evolution’ı kullanıyor. Buna 5G’nin temeli ve fırlatma rampası diyorlar. Bunu “5G öncesi” bir ağ olarak da düşünebilirsiniz. Buradaki strateji, ağlarının diğer şirketler tarafından sunulan 4G ağından daha iyi görünmesini sağlamaktır. Tek bir sorun var: iki terim aslında aynı. 4G LTE-A = 5GE. AT&T, telefonlarına 5GE koyduğunda veya 5G Evolution hakkında konuştuğunda, gerçekten 4G LTE-A’dan bahsediyorlar. Yukarıdakileri akılda tutmak artık çok daha kolay: 5GE ve 4G LTE-A aynı ve 4G LTE’den daha yeni ve daha hızlı.

Performans: 5GE 3 Kat Daha Hızlıdır

5GE

 • 1 Gbps en yüksek indirme hızları.
 • 500 Mbps en yüksek yükleme hızları.
 • 5 ms’nin altındaki gecikme.

LTE

 • 300 Mbps en yüksek indirme hızları.
 • 75 Mbps en yüksek yükleme hızları.
 • 10 ms’nin altındaki gecikme.

5GE’nin aslında sadece yeniden markalanmış bir 4G LTE-A olduğunu öğrendik, bu yüzden şimdi asıl soru 4G LTE + ve 4G LTE’nin nasıl farklı olduğu. Yükseltilmiş bir ağ söz konusu olduğunda çoğu insanın en çok önemsediği iki şey vardır: hız ve gecikme. Tüm yeni kablosuz standartları gibi, her yeni yineleme, yeni bir minimum hız ve gecikme gereksinimi ve yükseltilmiş teorik indirme ve yükleme maksimumları getiriyor. En azından teorik olarak, 4G LTE Advanced, 4G LTE’den birkaç kat daha yüksek hızlara ulaşabilmelidir (1.000 Mbps’ye karşı 300 Mbps indirme hızları). Girişim, baz istasyonu yükü ve diğer şeyler, her iki ağ türünde de alacağınız gerçek dünyadaki indirmeleri ve yüklemeleri etkilerken, LTE +, tanım gereği, indirme işlemlerini LTE’den daha hızlı ve daha düşük gecikmeli yapabilmelidir. 5GE, daha güvenilir bağlantılar gibi gerçek 4G hızlarının ötesinde başka iyileştirmelere de sahiptir. Baz istasyonları arasında hareket ederken daha yumuşak geçişler ve daha fazla kullanıcı için daha yüksek kapasite, daha az bağlantı kopması anlamına gelir. Kapasite, spektral verimlilik ile ölçülür. LTE’nin uydu-yer bağı spektral verimliliği 2.67 bit / s / Hz’ye kadar çıkarken, 5GE’ler 3.7 bit / s / Hz’dir. Yukarı bağlantıya gelince, LTE 0,08 bit / s / Hz’de ve 5GE 0,12 bit / s / Hz’de oturuyor. Burada ne kadar yüksekse o kadar iyidir, bu nedenle 5GE açık ara kazanır. Daha verimli antenler ve baz istasyonları aynı zamanda 4G LTE-A ağlarının eskilerden daha iyi kapsama alanı sağlayabileceği anlamına gelir.

Nihai Karar: LTE 5GE ile Tam Olarak Eşleşemez

Şüphesiz 5GE (4G LTE +), LTE’nin geliştirilmiş bir sürümüdür. Bunu hız ve bağlantı güvenilirliği geliştirmelerinde görüyoruz. Daha düşük gecikme ve daha yüksek maksimum hızlar, indirmelerinizin ve akışlarınızın çok daha hızlı olduğu anlamına gelir. 5G’nin aksine—5GE ile aynı değil—LTE’den LTE + ‘ya “yükseltmek” için yeni bir telefon almanız gerekmez. Telefonunuz büyük olasılıkla her ikisini de destekler, bu nedenle daha hızlı bir ağa bağlanmak, telefonunuzu normal şekilde kullanmak kadar kolaydır. Sahip olduğunuz operatöre ve bulunduğunuz yere bağlı olarak, LTE veya LTE + ‘yı temelde herhangi bir zamanda herhangi bir yerde kullanıyor olabilirsiniz.