Skip to content

6. ve 7. Nesil nano’da Simgeleri Yeniden Düzenleme

11 de Mayıs de 2021

Apple, iPod nano’nun ana ekranındaki uygulama simgelerini, en çok sayıda kullanıcı için en mantıklı olduğunu düşündüğü şekilde düzenler. Ancak bu, anlaşmanın sizin için mantıklı olduğu anlamına gelmez. Örneğin, nano’nuzda asla video izlemeyebilir veya fotoğraflara bakamayabilirsiniz, o halde neden bu simgelerin ekranınızda yer kaplamasıyla uğraşasınız? Apple, 27 Temmuz 2017’de iPod nano hattını sonlandırdı. Neyse ki hem 6. nesil iPod nano hem de 7. nesil iPod nano, uygulama simgelerini ihtiyaçlarınıza göre yeniden düzenlemenize izin veriyor. İşte yapmanız gerekenler:

  1. Nano’yu uyandırmak için uyku / uyandırma düğmesi sağ üst kenarda.
  2. Zaten orada değilseniz, görünene kadar soldan sağa kaydırarak nano’nun ana ekranına gidin.
  3. Dokunun ve basılı tutun. uygulama simgesi simgeler sallanmaya başlayana kadar hareket etmek istersiniz (iOS aygıtlarındaki simgeleri taşıdığınız gibi).
  4. Uygulamayı veya uygulamaları olmalarını istediğiniz yere sürükleyin. Bu aynı ekranda veya yeni bir ekranda olabilir (daha sonra makalenin ilerleyen bölümlerinde anlatılacaktır).
  5. Simgeler istediğiniz konumlara taşındığında, uyku / uyandırma düğmesi üstte (6. nesil model) veya ana menü tuşu yeni düzenlemeyi kaydetmek için ön tarafta (7. nesil model).

7. Nesil nano, Ana Sayfa düğmesi olan ilk modeldi. Diğer donanım özellikleri hakkında buradan bilgi edinin.

Diğer iPod nano Modellerindeki Simgeleri Yeniden Düzenleyebilir misiniz?

Hayır. Yalnızca 6. ve 7. nesil modellerde uygulama simgeleri bulunur. Diğer tüm sürümler, sırası değiştirilemeyen menüler kullanır.

İPod nano’da Yerleşik Uygulamaları Silmeye Ne Dersiniz?

Hayır. İPhone veya iPad’den farklı olarak, iPod nano’da yerleşik olarak bulunan uygulamaların orada kalması gerekir. Apple size bunları kaldırmanın bir yolunu vermiyor.

Uygulama Klasörlerini Oluşturmaya Ne Dersiniz?

Birden çok uygulamayı tek bir klasörde birleştirme yeteneği iPhone ve iPod touch’ta yıllardır mevcutken, Apple bu özelliği iPod nano ürün yelpazesinde sunmuyor. Nano’daki az sayıda uygulama ve üçüncü taraf uygulamaları (bir saniyede daha fazlası) yükleyemeyeceğiniz göz önüne alındığında, klasörler büyük olasılıkla pek bir işe yaramayacaktır.

Yani Uygulamaları İkisini de Yükleyemiyor musunuz?

Hayır! Nano için App Store’un eşdeğeri yoktur (ancak bazı eski modellerde üçüncü taraf uygulamalar vardı). Kullanıcıların kendi başlarına yükleyebilecekleri üçüncü taraf uygulamalarını desteklemek için gereken çok sayıda karmaşıklık vardır. İPod hattının sürekli olarak azalan satışları ve Shuffle ve nano’nun 2017’de tamamen kesilmesiyle Apple, bunun için gereken kaynaklara yatırım yapmayacak.

Daha Fazla Uygulama Ekranı Oluşturabilir misiniz?

Evet. Varsayılan olarak, uygulamalar birkaç ekranda düzenlenmiştir, ancak isterseniz daha fazlasını oluşturabilirsiniz. Bir uygulamayı başka bir ekrana taşımak için, onu sahip olduğunuz uygulamaların son ekranının sağ veya sol kenarına sürükleyin (yani, iki ekranınız varsa, ikinci ekranın sağ kenarındaki bir uygulamayı sürükleyerek bir üçüncüsü oluşturun) . Uygulamayı bırakabileceğiniz yeni bir ekran görünecektir. Bu, esasen iPhone’daki ile aynı süreçtir.