Skip to content

802.11g Wi-Fi Nedir?

4 de Haziran de 2021

802.11g, bir IEEE standardı Wi-Fi kablosuz ağ teknolojisidir. Wi-Fi’nin diğer sürümleri gibi, 802.11g (bazen basitçe “G” olarak anılır) bilgisayarlar, geniş bant yönlendiriciler ve diğer birçok tüketici cihazı arasında kablosuz yerel ağ (WLAN) iletişimini destekler. G, eski 802.11b (“B”) standardının yerini alarak Haziran 2003’te onaylandı. 802.11n (“N”) ve daha yeni standartlar sonunda G’nin yerini aldı. Zamanla, çeşitli Wi-Fi ağ sınıflandırmalarına farklı adlandırma kuralları verildi. 802.11g yerine geriye dönük olarak Wi-Fi 3 olarak tanındı.

802.11g Ne Kadar Hızlı?

802.11g Wi-Fi, B’nin 11 Mbps değerinden önemli ölçüde daha yüksek ve 150 Mbps veya daha yüksek N hızlarından önemli ölçüde daha düşük olan 54 Mbps’lik bir maksimum ağ bant genişliğini destekler. Diğer birçok ağ oluşturma biçimi gibi, G de teorik uygulamada maksimum derecelendirme; 802.11g bağlantıları tipik olarak 24 Mbps ile 31 Mbps arasında bir uygulama veri aktarım hızı sınırına ulaşır (kalan ağ bant genişliği iletişim protokolünün genel giderleri tarafından kullanılır).

802.11g Nasıl Çalışır?

G adı verilen radyo iletişim tekniğini dahil etti. Ortogonal Frekans Bölmeli Çoğullama (OFDM), hangi başlangıçta Wi-Fi’ye 802.11a (“A”) ile tanıtıldı. OFDM teknolojisi, G’nin (ve A’nın) B’den önemli ölçüde daha yüksek ağ performansı elde etmesine yardımcı oldu. Tersine, 802.11g, orijinal olarak 802.11b ile Wi-Fi’ye tanıtılan aynı 2.4 GHz iletişim frekans aralığını benimsedi. Bu frekansı kullanmak, Wi-Fi cihazlarına A’nın sunabileceğinden çok daha güçlü sinyal aralığı sağladı. 802.11g’nin çalışabileceği 14 olası kanal vardır, ancak bazıları bazı ülkelerde yasa dışıdır. Kanal 1-14 arasındaki frekanslar 2.412 GHz ila 2.484 GHz arasındadır. G, çapraz uyumluluk için tasarlanmıştır, böylece kablosuz erişim noktası farklı bir Wi-Fi sürümü çalıştırdığında bile cihazlar kablosuz ağlara katılabilir. Günümüzün en yeni Wi-Fi ekipmanı bile, aynı 2,4 GHz uyumluluk çalışma modlarını kullanan G istemcilerinden gelen bağlantıları destekleyebilir.

Ev Ağı ve Seyahat için 802.11g

Çok sayıda dizüstü bilgisayar markası ve modeli ve diğer Wi-Fi cihazları, G’yi destekleyen Wi-Fi radyolarla üretildi. A ve B’nin en iyi öğelerinden bazılarını birleştirdiği için 802.11g, yaygın olarak kullanılan Wi-Fi standardı haline geldi. ev ağının benimsenmesi dünya çapında patladı. Günümüzde birçok ev ağı hala 802.11g yönlendiricileri kullanarak çalışmaktadır. 54 Mbps’de bu yönlendiriciler, temel video akışı ve çevrimiçi oyun dahil olmak üzere çoğu yüksek hızlı ev internet bağlantısına ayak uydurabilir. G-uyumlu yönlendiriciler hem perakende hem de ikinci el satış noktalarında ucuza bulunabilir. G ağları, birden fazla cihaz bağlandığında ve aynı anda etkin olduğunda performans sınırlarına hızla ulaşabilir, ancak bu, çok fazla cihaz tarafından tüketilen herhangi bir ağ için geçerlidir. Evlerde sabit kurulum için tasarlanmış G yönlendiricilere ek olarak, 802.11g seyahat yönlendiricileri, kablosuz cihazları arasında tek bir kablolu Ethernet bağlantısını paylaşmaya ihtiyaç duyan iş profesyonelleri ve aileleri arasında önemli ölçüde popülerlik kazandı. G (ve bazı N) seyahat yönlendiricileri hala perakende satış noktalarında bulunabilir, ancak otel ve diğer kamu internet hizmetleri Ethernet’ten kablosuz erişim noktalarına geçtiği için giderek daha yaygın hale geldi.