Skip to content

8mm / VHS Adaptör Arayışı

7 de Nisan de 2021

Bu makalede

Bir 8mm / Hi8 veya miniDV kaset izlemek istiyorsunuz, ancak kameranızdan TV’nize kablo bağlamak istemiyorsunuz, bu nedenle yerel bir elektronik mağazasına gidip “8mm / VHS adaptörü” satın alıyorsunuz. VHS adaptörü olduğunu söyleyen bir şey alıyorsunuz. Ancak, sizin dehşetinize, 8mm’lik bant uymuyor. Hayal kırıklığına uğradınız, satış temsilcisinden size 8 mm’lik bantlar için bir VHS adaptörü vermesini istiyorsunuz. Satış temsilcisi 8 mm’lik bantları oynatmak için bir adaptör olmadığını söyler. “Ama Jersey’deki kuzenimde bir tane var, sadece adaptöre video kamera kasetini koyuyor ve onu VCR’ına koyuyor”. Ancak, satış elemanı haklı.

8mm / VHS ADAPTÖRÜ YOKTUR!

8mm / Hi8 / miniDV kasetler bir VHS VCR’de oynatılamaz. Jersey kuzeninin, bir VCR’ye takılabilen adaptörü kullanabilen farklı türde bir küçük bant kullanan bir VHS-C video kamerası vardır.

Cankurtaran / Julie Bang

Neden 8mm / VHS Adaptör Yok

8mm, Hi8, miniDV video kaset formatları VHS’den farklı teknik özelliklere sahiptir. Bu formatlar hiçbir zaman VHS teknolojisiyle uyumlu olacak şekilde geliştirilmemiştir.

 • 8mm / Hi8 bantlar 8 mm genişliğindedir (yaklaşık 1/4 inç) ve miniDV bant 6 mm genişliğindedir, VHS bant ise 1/2 inç genişliğindedir. Bu, bir VHS VCR’nin oynatmak için 1/2 inç genişliğinde bir bant gerektirdiğinden, bir VHS VCR’nin video kafalarının bantlanan bilgileri doğru okuyamayacağı anlamına gelir.
 • Kaydedilen video ve ses sinyallerinin yanı sıra bir kontrol izi vardır. Kontrol izi, VCR’a kasetin hangi hızda kaydedildiğini söyler ve VCR’nin kaseti VCR’deki döner kafa tamburu ile düzgün bir şekilde hizalı tutmasına yardımcı olur. Kontrol izi bilgisi 8mm / Hi8 / miniDV kasetinde VHS kasetindekinden farklı olduğundan, VHS VCR 8mm / Hi8 / miniDV kontrol izi bilgisini tanıyamaz. Bu, VCR’nin kaseti VHS kaset kafalarıyla düzgün bir şekilde hizalayamayacağı anlamına gelir.
 • 8mm / Hi8 kasetler VHS’den farklı hızlarda kaydedildiği ve oynatıldığı için, kasetler bir VHS VCR’ye girebilse bile, VCR kasetleri doğru hızlarında oynatamaz, çünkü bu hızlar VHS kaset kaydıyla eşleşmez. ve oynatma hızları.
 • 8mm ve Hi8 sesi, VHS’den farklı şekilde kaydedilir. 8mm / Hi8 ses AFM HiFi modunda kaydedilirken, miniDV kasetindeki ses 12-bit veya 16-bit dijital formatta kaydedilir. Bu ses kaydı, video kaydını yapan aynı kafalar aracılığıyla yapılır.
 • VHS formatındaki ses, ya bantın sabit bir kafa boyunca video kafalarından uzağa hareket etmesi ile ya da HiFi Stereo VHS VCR’ler söz konusu olduğunda Derinlik Çoğullama adı verilen bir işlemle kaydedilir ve oynatılır. dönen VCR kafa tamburu, sesi 8mm ve HI8’in yaptığı gibi video sinyaliyle aynı katman yerine video kayıt katmanının altına kaydeder.
 • VHS VCR’lerin sesi kaydetme ve okuma biçimleri nedeniyle, 8 mm veya Hi8 kasete kaydedilen AFM (Ses Frekansı Modülasyonu – FM radyo için sese benzer) sesi okuyacak donanıma sahip değildirler.
 • 8mm / Hi8 / miniDV video, VHS’den daha yüksek çözünürlüktedir ve VHS’den farklı olan daha geniş bir bant genişliğinde kaydedilir. Bir VHS VCR, bant bir VCR’ye sığabilse bile video bilgilerini doğru okuyamaz.

8mm / VHS Video Kaset Boyut Karşılaştırması

VHS-C Faktörü

Kasetini bir adaptöre yerleştiren ve bir VCR’de çalan “Jersey Kuzenine” geri dönelim. 8mm video kameraya değil, VHS-C video kameraya sahip. Video kamerasında kullanılan VHS-C bantları daha küçük (ve daha kısa) VHS kasetleridir (VHS-C, VHS Compact anlamına gelir) ancak yine de standart bir VHS kasetiyle aynı 1/2 “genişliğindedir. Video ve ses sinyalleri kaydedilir. aynı formatta ve normal VHS ile aynı kayıt / oynatma hızlarını kullanıyor. Sonuç olarak, VHS-C kasetlerini VHS VCR’de oynatmak için adaptörler mevcuttur.Ancak, VHS-C kasetleri standart boyutlu VHS kasetlerden daha küçük olduğundan, çoğu kullanıcıları 8 mm’lik bantlarla karıştırdı. Pek çok kişi, herhangi bir küçük video kasetine, VHS-C veya miniDV kaseti olabileceğine bakılmaksızın, sadece 8mm’lik bant olarak söz eder. Akıllarında, eğer bir VHS kasetinden daha küçükse, 8 mm’lik bir bant.

Hama'dan VHS-C Adaptörü

Amazon

Sahip Olduğunuz Bant Formatını Nasıl Doğrulayabilirsiniz?

Hangi formatta kasete sahip olduğunuzu doğrulamak için, kasetinize yakından bakın. Üzerinde 8mm / Hi8 / miniDV logosu mu yoksa VHS-C veya S-VHS-C logosu mu var? Bir VHS adaptörü yerleştirebilirseniz, bir VHS-C veya S-VHS-C logosuna sahip olması gerektiğini göreceksiniz. Bunu daha da doğrulamak için 8mm veya Hi8 bant, miniDV bant ve VHS-C bant satın alın. Her birini VHS adaptörüne yerleştirmeye çalışın – yalnızca VHS-C bandı sığacaktır. Kameranızın hangi bant formatını kullandığını belirlemek için kullanıcı kılavuzunuza bakın veya video kameranın herhangi bir yerinde VHS-C, 8mm / Hi-8 veya MiniDV için resmi logo arayın. Yalnızca resmi olarak etiketlenmiş bir VHS-C video kamerada kullanılan video kamera bantları bir VHS adaptörüne yerleştirilebilir ve bir VCR’de oynatılabilir.

8mm / VHS ve VHS-C / VHS Combo VCR’ler

Karışıklığa katkıda bulunan bir diğer şey de, bazı üreticilerin 8mm / VHS ve VHS-C / VHS Combo VCR’leri ürettikleri kısa bir süre olmasıydı. Goldstar (şimdi LG) ve Sony (yalnızca PAL sürümü), aynı kabine yerleşik 8 mm VCR ve VHS VCR içeren ürünler üretti. Bugünün DVD Kaydedici / VHS kombinasyon birimlerini düşünün, ancak bir tarafta bir DVD bölümü yerine, VHS kasetlerini kaydetmek ve oynatmak için kullanılan ayrı bölüme ek olarak 8 mm’lik bir bölümü vardı. Bununla birlikte, 8 mm’lik bant, bir VHS VCR ile aynı kabinde bulunan 8 mm’lik bir VCR olan şeye doğrudan takıldığından, hiçbir adaptör dahil edilmedi. 8mm’lik bant, bir adaptörle / adaptör olmadan combo VCR’nin VHS bölümüne asla takılamadı. JVC ayrıca bir adaptör kullanmadan bir VHS-C kaseti (8mm kaset değil) oynatma özelliğine sahip birkaç S-VHS VCR yaptı. VHS-C adaptörü, VCR’nin yükleme tepsisine yerleştirilmiştir. Bu üniteler güvenilir değildi ve ürünler kısa bir süre sonra kesildi. Ayrıca, bu birimlerin 8 mm’lik bir bandı asla kabul edemediğini yeniden vurgulamak önemlidir. JVC, aynı kabin içinde hem miniDV VCR hem de S-VHS VCR özellikli MiniDV / S-VHS combo VCR’ler de yaptı. Bir kez daha, bunlar 8mm ile uyumlu değildir ve miniDV kaseti, oynatma için VHS yuvasına yerleştirilmemiştir.

Bir 8mm / VHS Adaptörü Varsa Nasıl Çalışır?

Bir 8mm / VHS Adaptörü varsa, aşağıdakileri yapması gerekir:

 • Adaptörün 8 mm’lik bant kasetini doğru bir şekilde barındırması gerekir.
 • Kaset adaptörü muhafazasının ayrıca 8 mm’lik bant üzerindeki sinyali dönüştürmek ve bir VHS kasetine yeniden kaydetmek için (uyumlu VHS oynatma hızı ve ses / video formatı gereksinimleri için ayarlama) tamamı VHS adaptörünün boyutları dahilinde özel bir devre içermesi gerekir. durum.
 • Günümüzün minyatürleştirme teknolojisiyle bile (ve 8mm / Hi8 ve VHS’nin daha yaygın olarak kullanıldığı 15 veya 20 yıl önce kullanımda olan teknoloji ile imkansız), tüketicilere harici bir bağlantı kurma zorunluluğu dışında böyle bir teknoloji geliştirilmemiştir. Kaset görüntüleme veya kopyalama için bir TV veya VCR’ye 8mm video kamera veya 8mm VCR.
 • Sadece 8 mm’lik bir bandı bir VHS kaset kabuğuna yapıştırmak (sığabilse bile), yukarıda listelenen diğer teknik koşulları ele almaz. Bir 8mm / VHS Adaptörünün çalışması için, yukarıdaki tüm teknik engellerin çözülmesi gerekir ki bu mümkün değildir.

8mm / VHS Adaptör İddialarını Ele Alma

Yukarıda birkaç şekilde belirtildiği gibi, bir VHS (veya S-VHS) VCR’nin 8mm / Hi8 veya miniDV kasetine kaydedilen bilgileri oynatması veya okuması imkansızdır. Sonuç olarak, 8mm / Hi8 veya miniDV bant için hiçbir VHS adaptörü üretilmedi veya satılmadı.

 • VHS-C / VHS adaptörleri (Maxell, Dynex, TDK, Kinyo ve Ambico gibi) yapan üreticiler 8mm / VHS adaptör yapmazlar ve asla yapmazlar. Yaptılarsa, neredeler?
 • Sony (8mm’nin mucidi) ve Canon (ortak geliştirici), 8 mm / VHS adaptörünü asla tasarlamadı, üretmedi veya satmadı, ne de başkaları tarafından böyle bir cihazın üretimine veya satışına lisans vermediler.
 • Bir 8mm / VHS adaptörünün varlığına dair herhangi bir iddia hatalıdır ve yasal olarak kabul edilebilmesi için fiziksel bir gösterimin eşlik etmesi gerekir. Böyle bir cihazı satışa sunan herhangi biri yanlışlıkla bir 8mm / VHS adaptörü için bir VHS-C / VHS adaptörünü tanımlıyor veya tüketiciyi düpedüz dolandırıyor.

Neden 8mm / VHS Adaptörlerinin bulunmadığına dair bir fiziksel gösteri örneği için – DVD Your Memories tarafından gönderilen videoyu izleyin.

8mm / Hi8 Bant İçeriğinizi Nasıl İzleyebilirsiniz?

8mm / Hi8 kasetler bir VHS VCR ile fiziksel olarak uyumlu olmasa da, yine de video kameranızı kullanarak kasetlerinizi izleme ve hatta bu video kamera videolarını VHS veya DVD’ye kopyalama olanağına sahipsiniz. Kasetlerinizi izlemek için, Video Kameranızın AV çıkış bağlantılarını TV’nizdeki karşılık gelen girişlere takın. Daha sonra doğru TV girişini seçin, kameranızdaki oynat düğmesine basın ve başlamaya hazırsınız.

Artık Kameranız Yoksa Ne Yapmalısınız?

Kendinizi 8mm ve Hi8 kaset koleksiyonunuzun olduğu bir durumda bulursanız ve video kameranız artık çalışmadığından veya artık bir kasetiniz olmadığından bunları oynatmanın veya aktarmanın bir yolu yoksa, kullanabileceğiniz birkaç seçenek vardır:

 • Geçici kullanım için bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan Hi8 veya 8mm video kamera ödünç alın (Ücretsiz – birine erişiminiz varsa).
 • Kasetlerinizi oynatmak için kullanılmış bir Hi8 (veya analog Hi8 ve 8mm oynatma özelliğine sahip bir Digital8 video kamera) satın alın.
 • Bir Sony Digital8 / Hi8 VCR satın alın (bu noktada yalnızca üçüncü şahıslar tarafından kullanılabilir).

8mm / Hi8’i VHS veya DVD’ye Nasıl Kopyalarsınız?

Kasetlerinizi oynatmak için bir video kameranız veya oynatıcınız olduğunda, daha uzun süreli koruma ve oynatma esnekliği için bunları VHS veya DVD’ye aktarmalısınız (VHS sonunda kullanımdan kaldırıldığı için DVD tercih edilir). Bir 8mm / Hi8 video kameradan veya 8mm / Hi8 VCR’den video aktarmak için, video kameranızın veya oynatıcınızın kompozit (sarı) veya S-Video çıkışlarını ve analog stereo (kırmızı / beyaz) çıkışlarını bir VCR veya DVD kaydedici. Kameranızın ve VCR veya DVD kaydedicinizin her ikisinin de S-Video bağlantıları varsa, bu seçenekte tercih edilen, bileşik video bağlantılarına göre daha iyi video kalitesi sağlar. Bir VCR veya DVD kaydedici, AV-In 1, AV-In 2 veya Video 1 In veya Video 2 In olarak etiketlenebilen bu girişlerden bir veya daha fazlasına sahip olabilir. En uygun olanı kullanın.

 1. “Aktarmak” veya kopyanızı 8mm / Hi8’den yapmak için, kayıt cihazında doğru girişi seçin.

 2. Kopyalamak istediğiniz kaseti video kameranıza yerleştirin ve VCR’nize boş bir VHS kaseti veya DVD kaydedicinize boş bir kaydedilebilir DVD yerleştirin.

 3. Önce VCR veya DVD kaydediciyi başlatın, ardından kaset oynatmayı başlatmak için 8mm / Hi video kameranızdaki oynat düğmesine basın. Bunun nedeni, Video Kameranızda oynatılan videonun ilk birkaç saniyesini kaçırmadığınızdan emin olmaktır.