Skip to content

AAC Dosyası Nedir?

16 de Mayıs de 2021

AAC dosya uzantısına sahip bir dosya, bir MPEG-2 Advanced Audio Coding dosyasıdır. MP3 ses formatına benzer ancak bazı performans iyileştirmeleri içerir. Apple’ın iTunes ve iTunes Store’u, müzik dosyaları için varsayılan kodlama yöntemi olarak Gelişmiş Ses Kodlamasını kullanır. Aynı zamanda diğer birçok cihaz ve platform için standart ses formatıdır.

AAC dosyaları kesinlikle .AAC dosya uzantısını kullanabilir, ancak daha yaygın olarak M4A dosya kapsayıcısına sarılmış olarak görülür ve bu nedenle genellikle .M4A dosya uzantısını taşır.

AAC Dosyası Nasıl Oynanır

İTunes ile bir AAC dosyasını şu yolla açabilirsiniz: Dosya Menü. Mac’te Kütüphaneye ekle seçeneği. Windows için ikisinden birini seçin Kitaplığa Dosya Ekle veya Kitaplığa Klasör Ekle AAC dosyalarını iTunes Kitaplığınıza eklemek için. AAC dosyalarını VLC, Media Player Classic (MPC-HC), Windows Media Player, MPlayer, Audials One ve muhtemelen diğer birçok çok formatlı medya oynatıcı ile de oynatabilirsiniz. Audacity ses düzenleme yazılımında bir AAC dosyasını açmak için yardıma ihtiyacınız varsa, iTunes’dan nasıl dosya içe aktarılacağına ilişkin kılavuzlarına bakın. Windows veya Linux üzerindeyseniz FFmpeg kitaplığını yüklemeniz gerekir. Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın AAC dosyasını açmaya çalıştığını, ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın AAC dosyalarını açmasını tercih ederseniz, bu değişikliği Windows’ta yapmak için kılavuzumuza bakın.

AAC Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir AAC dosyasını dönüştürmek için ücretsiz bir ses dönüştürücü kullanın. Bu listedeki programların çoğu, AAC dosyasını MP3, WAV, WMA ve diğer benzer ses formatlarına dönüştürmenize izin verir. AAC dosyasını iPhone’da kullanmak üzere M4R zil sesi olarak kaydetmek için ücretsiz bir ses dönüştürücü de kullanabilirsiniz. MacOS, Linux veya başka bir işletim sisteminde bir AAC dosyasını MP3’e (veya başka bir ses biçimine) dönüştürmek için FileZigZag’ı kullanabilirsiniz, çünkü bir web tarayıcısı aracılığıyla çalışır. AAC dosyasını FileZigZag’a yükleyin ve size AAC’yi MP3, WMA, FLAC, WAV, RA, M4A, AIF / AIFF / AIFC, OPUS ve diğer birçok biçime dönüştürme seçeneği sunulur. Zamzar, FileZigZag gibi başka bir ücretsiz çevrimiçi AAC dönüştürücüsüdür. İTunes aracılığıyla satın alınan bazı şarkılar, belirli bir korumalı AAC biçiminde kodlanmış olabilir ve bu nedenle bir dosya dönüştürücü ile dönüştürülemez.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

AAC dosya uzantısı, diğer dosya biçimlerinde bulunan uzantı ile aynı harflerin bazılarını paylaşır, ancak bu, biçimlerin ilişkili olduğu anlamına gelmez. Bu olursa, muhtemelen dosyayı yukarıda belirtilen programların hiçbirinde açamazsınız. AAC için karıştırabileceğiniz bazı dosya uzantısı örnekleri arasında AC (Autoconf Script), AAE (Sidecar Image Format), AAF, AA, AAX (Audible Enhanced Audiobook), ACC (Graphics Accounts Data), AC3 ve DAA bulunur.