Skip to content

Ableton Live 11.1 Artık M1 Mac’lerden Son Derece Yararlanıyor

23 de Ağustos de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Ableton Live artık Apple Silicon Mac’lerde Evrensel bir uygulama olarak çalışıyor.
  • Live 11.1 ayrıca yerleşik özelliklerine yeni güncellemeler getiriyor.
  • Eski eklentiler M1 Mac’lere yüklenmeyecek, ancak bir geçici çözüm var.

Ableton Live 11.1, geçen yıl bir Mac satın alan herhangi bir müzisyen için büyük bir fırsattır; artık Apple’ın M1 çipleri için optimize edilmiştir. Müzisyenler tamamen deri ceketli, Jack Daniel’s ve öğleden sonra uyuyor olabilir, ancak donanım, özellikle de yazılım konusunda muhafazakar bir gruptur.

Altın kural, gerekmedikçe çalışan bir kurulumu asla yükseltmemektir. Ancak, herhangi bir yeni Mac’te Ableton Live kullanıyorsanız, güncelleme sayfasına yürümek yerine koşmanız gerekir. Artık Apple Silicon’u desteklediğine göre Live daha hızlı ve çok daha az CPU kullanıyor. Ancak bu iyi bir haber değil; müziğiniz için eski eklentilere güveniyorsanız, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Müzisyen ve Ableton kullanıcısı Evpat, hayateli’a bir forum gönderisinde “Şimdiye kadar kusursuz. CPU ölçer çok daha kararlı görünüyor ve büyük projelerin daha yoğun bölümlerinde %20-30 daha düşük oturuyor” dedi. “Ayrıca, diğer programları aynı anda kullanırken daha az ani artış/düşme yaşıyorum. Diğer görevleri yaparken parçalarımı dinlemeyi seviyorum ve eskiden birkaç Chrome sekmesi açıkken ve gezinirken vb. ses kesintileri sık oluyordu ama artık değil. ”

Hızlı yaşa

Ableton Live, etrafındaki en yaratıcı Dijital Ses İş İstasyonlarından (DAW) biridir. Tıpkı Pro Tools ve Logic Pro gibi her şeyi incelemenize ve düzenlemenize izin verir, ancak aynı zamanda yoğun bir şekilde canlı performansa yöneliktir, dolayısıyla adı.

Hafif bir dizüstü bilgisayarda karmaşık bir proje yürütebilmek çok önemlidir. “Performans artışı çok fark edilir.” Live 11.1 artık M1 Mac’lerin Intel yongaları için derlenmiş eski uygulamaları çalıştırmasını sağlayan Rosetta 2 çeviri katmanını kullanmadan doğrudan Apple Silicon Mac’lerde çalışabilir. Bunun sonucu muazzam bir performans artışıdır.

Live oldu Yeni Mac’lerde zaten oldukça hızlılar çünkü kendileri de çok hızlılar.Ancak müzik forumlarındaki kelime, uygulamanın yalnızca daha sorunsuz çalıştığı değil, aynı zamanda çok daha az kaynak kullandığıdır.Yani, Live şimdi bilgisayarın CPU’sunu daha önce olduğu yerde boşta çalıştırıyor hiçbir şey yapmadığında bile motoru devirliyordu. “Live’ın önceki sürümlerinde temel CPU kullanımı %27 civarındaydı.

Elektronauts forumunda Ableton kullanıcısı ve müzisyen Badbass, “Şimdi %5” diyor. birçok insan için yepyeni bir bilgisayar satın almaktan daha iyidir ve M1 Mac’lerde bu, zaten etkileyici güç ve uzun pil ömrü ile birleşerek belki de nihai taşınabilir müzik stüdyosunu yaratır.

Eklenti Tehlikeleri

Yine de hepsi harika bir haber değil. Ableton, tüm DAW’lar gibi, ana uygulamanın içinde çalışan üçüncü taraf müzik uygulamaları olan eklentileri kullanmanıza izin verir. Birçoğu Apple Silicon’da çalışacak şekilde güncellendi, ancak çoğu güncelleme yapmadı. Ve bunlar Ableton Live 11.1’de yüklenmeyecek. Dün iyi giden bir projeniz varsa ve güncellerseniz projeniz bozulur. İşte tam da bu yüzden müzisyenler güncellemeyi mümkün olduğu kadar uzun süre ertelemeyi severler.

Ama bir geçici çözüm var. Apple’ın yukarıda bahsedilen çeviri katmanı olan Rosetta 2’de Live’ı başlatabilirsiniz. Sorun, Intel eklentilerinin bir M1 ana bilgisayarı içinde çalışamamasıdır. Dolayısıyla, Live’ı Intel uyumlu sürümünü kullanarak yeniden başlatırsanız, bu eklentiler tekrar çalışır.

Ableton Live 11.1 için bir ekran görüntüsü.

Favori eklentileriniz güncellenene kadar bu iyi bir geçici çözüm. Performans artışının bir kısmını kaybedersiniz, ancak hepsini değil. Müzisyen ve Elektronauts forum üyesi v00d00ppl daha eski bir Intel Mac kullanıyor ve yine de etkileyici bir sıçrama yapıyor. “Performans artışı çok fark edilir. 2017 iMac Pro’mda bazen tek kanalda %27-30 CPU alıyordum. Elektronauts forumunda v00d00ppl, “Neler olduğuna bağlı olarak şimdi %3-5 oranında koşuyorum” diyor.

Ve Live, Apple platformlarında tercih edilen Audio Unit eklentilerinin en son sürümü olan AUv3 eklentilerini hâlâ desteklemiyor. Eklenti geliştiricileri genellikle yazılımlarını herhangi bir ana bilgisayarla uyumlu VST gibi alternatif biçimlerde yayınladıkları için bu genellikle önemli değildir. Ancak AUv3, iOS’ta kullanılan eklenti biçimidir.

iPad’de yüzlerce, belki de binlerce harika AUv3 uygulaması var ve bu uygulamaların çoğu artık M1 Mac’lerde çalışabilir. Apple’ın Mantığını kullanıyorsanız, oldukça vahşi olan bu eklentileri yükleyebilirsiniz. Ableton’da yapamazsınız. Ancak bu, Live için hala bir dönüm noktası sürümüdür. M1 Mac sahibi müzisyenler çok mutlu olacak.