Skip to content

AC3 Dosyası Nedir?

19 de Haziran de 2021

AC3 dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Audio Codec 3 dosyasıdır. MP3 formatına çok benzeyen bu format, dosyanın genel boyutunu azaltmak için kayıplı sıkıştırma kullanır. Dolby Laboratories tarafından yaratılmıştır ve genellikle sinemalarda, video oyunlarında ve DVD’lerde kullanılan ses formatıdır. AC3 ses dosyaları, surround sesi desteklemek üzere tasarlanmıştır. Bir surround ses kurulumunda altı hoparlörün her biri için ayrı parçaları vardır. Hoparlörlerin beşi normal bir aralığa ve bir hoparlör düşük frekanslı subwoofer çıkışına ayrılmıştır. Bu, 5:1 surround ses kurulumlarının konfigürasyonuna karşılık gelir.

AC3 Dosyası Nasıl Açılır

AC3 dosyaları VLC, QuickTime, Windows Media Player, MPlayer ve CyberLink PowerDVD gibi diğer çok formatlı medya oynatıcılarla açılabilir. Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın dosyayı açmaya çalıştığını ancak bunun yanlış uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın dosyayı açmasını tercih ederseniz, AC3 dosyaları için farklı bir varsayılan program atayabilirsiniz.

AC3 Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Birkaç ücretsiz ses dönüştürücü, AC3 dosyalarını MP3, AAC, WAV, M4A ve M4R gibi diğer ses biçimlerine dönüştürmeyi destekler. Zamzar ve FileZigZag, dosyayı dönüştürmek için web tarayıcınızda çalışır. Sadece web sitelerinden birine yükleyin, bir çıktı formatı seçin ve dönüştürülen dosyayı bilgisayarınıza kaydedin.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Yukarıda belirtilen programlarla açmayı denediyseniz ancak hala çalışmıyorsa, dosya uzantısını tekrar okuyun. Dosya uzantıları benzerse, bunun için başka bir dosyayı karıştırmak kolaydır, ki bu oldukça yaygındır. Örneğin, A3D dosyaları bu biçimle ilgili görünebilir, ancak bunlar aslında Alternativa Player 3D Dışa Aktarma dosyaları olup herhangi bir ses verisi içermez. AC (Autoconf Script) başka bir şeydir. Yalnızca sonundaki sayı eksik olsa da, biçimin kendisi tamamen ilgisizdir ve AC3 dosyalarıyla hiçbir ilgisi yoktur. AAC ve ACO içerdiği için yanlış okuyabileceğiniz diğer bazı dosyalar.