Skip to content

ACCDE Dosyası Nedir?

12 de Mayıs de 2021

ACCDE dosya uzantısına sahip bir dosya, bir ACCDB dosyasını korumak için kullanılan bir Microsoft Access Execute Only Database dosyasıdır. Access’in eski sürümleri tarafından kullanılan MDE biçiminin (bir MDB dosyasını koruyan) yerini alır. Bir ACCDE dosyasındaki VBA kodu, herhangi birinin onu görmesini veya değiştirmesini engelleyecek şekilde kaydedilir. Bir Access veritabanını ACCDE biçiminde kaydettiğinizde, özel veritabanı kodunu korumanın yanı sıra tüm dosyayı bir parola ile şifrelemeyi de seçebilirsiniz. Bir ACCDE dosyası, herhangi birinin raporlarda, formlarda ve modüllerde değişiklik yazmasını da engeller.

ACCDE Dosyası Nasıl Açılır

ACCDE dosyaları, Microsoft Access ve muhtemelen diğer bazı veritabanı programları ile açılır. Microsoft Excel, ithalat ACCDE dosyaları, ancak bu verilerin daha sonra başka bir elektronik tablo biçiminde kaydedilmesi gerekecektir. Bu, Excel’in Dosya > Açık menü — sadece şunu seçtiğinizden emin olun: Veritabanlarına Erişim seçeneği, dosyayı bulabilmesi için.

ACCDE Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Çoğu dosya (DOCX, PDF, MP3 vb. Gibi) ücretsiz bir dosya dönüştürücü kullanılarak başka bir formata dönüştürülebilir, ancak bu ACCDE dosyaları için geçerli değildir. Birini orijinal ACCDB formatına geri dönüştüremezsiniz. Dosyanın salt okunur bölümlerinde değişiklik yapmak için sahip olduğunuz tek umut, dosyayı oluşturmak için kullanılan ACCDB dosyasına erişiminizin olmasıdır.

Ancak, Everything Access gibi bir hizmeti kullanarak kaynak koduna erişmek için ACCDE dosyasına tersine mühendislik uygulayabilirsiniz.

ACCDE Dosyaları Hakkında Daha Fazla Bilgi

Access üzerinden bir ACCDE dosyası oluşturabilirsiniz. Dosya > Farklı kaydet > Veritabanını Farklı Kaydet > ACCDE yap Menü. Microsoft Access Execute Only Database dosyaları yalnızca geriye dönük olarak uyumludur, yani Access 2013’te oluşturulan bir dosya Access 2010’da açılamaz, ancak biri 2010’da yerleşiktir. Yapabilmek daha yeni sürümlerle açılacaktır. Ayrıca, Access’in 32 bit sürümüyle oluşturulan bir ACCDE dosyasının 64 bit sürümüyle açılamayacağını ve bunun tersi için de geçerli olduğunu unutmayın – Access’in 64 bit sürümünden oluşturulan dosyaların açılması gerekir programın başka bir 64 bit sürümü ile.

Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanız olması gerektiğini düşündüğünüz gibi açılmıyorsa, uzantıyı doğru okuduğunuzu iki kez kontrol edin. Bazı dosyalar, formatları tamamen ilgisiz olmasına rağmen buna çok benzeyen bir uzantı kullanır. ACCDB, ACCDT ve ACCDR diğer bazı Access dosya türleridir ve benzer şekilde açılmalıdır, ancak ACF, ACV, AC3 ve ACD dosyaları tamamen farklıdır ve düzgün açılmadan önce kendi programlarının bilgisayarınızda olmasını gerektirir.