Skip to content

Açılmayan veya Çıkarılmayan DVD/BD/CD Sürücüsü Nasıl Onarılır

17 de Haziran de 2021

CD veya DVD sürücünüzü (genellikle optik sürücünüz olarak adlandırılır) açmanız gerekip de açamadığınız oldu mu? Şansınız, en sevdiğiniz film, video oyunu veya müzik muhtemelen içeride sıkışmıştı. Belki dizüstü bilgisayarın gücü kesilmiştir, belki masaüstünüzdeki sürücü yanıt vermeyi bırakmıştır ya da belki kapı sıkışmıştır ya da disk, işleri karıştırmaya yetecek kadar denemeden gevşemiştir. Ne olup bittiğine ya da ne yaptığına bakmadan düşünmek olabilir, çıkarma düğmesi beklediğiniz şeyi yapmadığı için aceleyle diski veya sürücüyü değiştirmek için hiçbir neden yoktur. Neyse ki, aşağıdaki iki yöntemden biri neredeyse her zaman sürücüyü açmak için hile yapar:

İşletim Sistemi İçinden Bir Diski Çıkarmaya Zorlama

Sürücüyü açmanın en kolay yolu ile başlayacağız; dış taraftaki fiziksel düğmeyi atlayın ve işletim sisteminizden diski çıkarmaya zorlamasını isteyin. Bunu yalnızca bilgisayarınızda güç varsa ve çalışıyorsa deneyebilirsiniz. Durum böyle değilse, bir sonraki bölüme geçin.

Zaman gerekli: CD, DVD veya BD sürücünüzü işletim sisteminizin komutları aracılığıyla çıkarmaya zorlamak çok kolaydır ve denemesi yalnızca birkaç saniye sürer.

 1. Açık Dosya Gezgini Windows 10 veya Windows 8 kullanıyorsanız, onu arayın veya hızlı bir şekilde açmak için WIN+X menüsünü kullanın. Açık Windows Gezgini Windows’un önceki sürümlerinde. Bunu, Başlat düğmesine sağ tıkladığınızda o seçeneği arayarak yapabilirsiniz.

 2. Açıldıktan sonra soldaki menüden optik sürücüye gidin. Bu sürücüye genellikle sürücü içindeki diske göre otomatik ad verilir, ancak genellikle onu tanımlamaya yardımcı olacak küçük bir disk simgesi bulunur. Bulmakta zorlanıyorsanız, arayın bu bilgisayar Windows 10 veya 8’de solda veya Bilgisayar önceki sürümlerde. Daraltılmışsa bunu genişletmek için soldaki simgeyi seçin.

 3. Optik sürücüye sağ tıklayın veya uzun dokunun ve çıkar Açılan menüden.

 4. Sürücü bölmesi veya disk, saniyeler içinde dönmeli ve çıkar.

Mac mi kullanıyorsunuz? Windows için yukarıda açıklanan yönteme benzer şekilde, disk simgesini bulun, sağ tıklayın ve ardından çıkar. Bu işe yaramazsa (Windows, macOS, Linux, vb.), onunla fizikselleşmenin zamanı geldi!

Bir CD/DVD/BD Sürücüsü Nasıl Açılır…Ataşla

Garip geliyor, evet, ancak harici olanlar ve Xbox ve PlayStation gibi oyun sistemlerinizde bulacağınız olanlar da dahil olmak üzere çoğu bilgisayar optik sürücüsü, sürücü bölmesini açmak için son çare olarak tasarlanmış küçük bir iğne deliğine sahiptir.

Gerekli Zaman ve Araçlar: Tek, ağır hizmet tipi bir ataşa ihtiyacınız olacak – endüstriyel boyutta değil, ama o çürük plastik olanlardan da değil. Tüm süreç birkaç dakikadan az sürecek ve çok kolay.

 1. Ataşı açabildiğiniz kadar düz olana kadar en az 1 ila 2 inç (2 ila 5 cm) olana kadar açın.

 2. Disk sürücünüze yakından bakın. Sürücü bölmesi kapağının (diski ‘çıkaran’ kısım) hemen altında veya üstünde çok küçük bir iğne deliği olmalıdır. Sürücü yuvası çıkmadan önce büyük bir kapağın aşağı indiği masaüstü optik sürücülerinden birine sahipseniz, bunu parmağınızla aşağı çekin ve ardından iğne deliğini arayın. Bazı eski masaüstü bilgisayarlar, bu iğne deliğine ulaşmak için bilgisayarın kasasına açılan büyük bir “kapı” gibi ön panelin açılmasını gerektirir.

 3. Ataşı iğne deliğine sokun. Sürücünün içinde, doğrudan iğne deliğinin arkasında, döndürüldüğünde sürücüyü manuel olarak açmaya başlayacak olan küçük bir dişli bulunur.

 4. Sürücü bölmesini tutacak kadar çıkarmak için ataşı gerektiği sıklıkta çıkarın ve yeniden takın.

 5. Sürücü bölmesini tamamen geri çekilene kadar yavaşça çekin. Çok hızlı çekmemeye veya direnç hissettiğinizde çekmeye devam etmeye özen gösterin.

 6. CD, DVD veya BD diskini sürücüden çıkarın. Sürücü bölmesini kapanana kadar yavaşça sürücüye geri itin veya sürücü hala çalışıyorsa aç/kapat düğmesine basın.

Bu adımlar işe yaramazsa veya kendinizi sık sık ataş hilesini kullanırken bulursanız, başka seçeneklere bakmanın zamanı gelmiş olabilir… Bunlar mutlaka adım adım sorun giderme sırasında olmak zorunda değildir. Hangi adımları atacağınız, büyük ölçüde sahip olduğunuz bilgisayar ve optik sürücü türüne ve özel durumunuza bağlıdır.

Şanssız? İşte Sonraki Yapılması Gerekenler

Bu noktada, sürücüde veya bilgisayarın başka bir bölümünde fiziksel olarak yanlış bir şeyler olabilir. İşte yapmayı düşünmeniz gereken bazı şeyler:

 • Sürücünüz harici ise, hem veri kablosunu hem de güç kablosunu çıkarıp tekrar takın.
 • Güç ve veri kablolarının sıkıca bağlı olduğunu dahili olarak kontrol edin.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar deneyin.
 • Sürücüyü değiştirin. Optik sürücüler nispeten ucuzdur—Amazon birçoğunu yaklaşık 20 USD’ye satmaktadır.