Skip to content

Açılmayan Xbox 360’ı Düzeltmenin Yolları

31 de Mayıs de 2021

Xbox 360 konsolu ve şarj cihazı, olası teknik sorunları teşhis etmenize yardımcı olabilecek yerleşik LED ışıklarına sahiptir. Açılmayan bir konsolu düzeltmek için bu Xbox 360 sorun giderme kılavuzunu kullanın. Bu makaledeki bilgiler tüm Xbox 360 modelleri için geçerlidir. Açılmayan bir Xbox One’da sorun giderme için ayrı talimatlar vardır.

Robert Daly / Getty Images

Xbox 360’ın Açılmamasının Nedenleri

Red Ring of Death, Xbox 360’ınızın düzgün çalışmasını engelleyebilecek bir donanım sorunudur. Güç düğmesini çevreleyen LED ışıklara bakın:

 • Xbox 360’ta tek bir kırmızı halka varsa, televizyonda bir hata kodu görüntülenebilir. Xbox Destek web sitesinde Xbox 360 hata kodlarının bir listesi ve bu hataların nasıl düzeltileceği bulunur.
 • İki kırmızı LED, Xbox 360’ın aşırı ısındığı anlamına gelir.
 • Xbox 360’ta üç kırmızı halka görüntüleniyorsa güç kaynağıyla ilgili bir sorun olabilir.
 • Xbox 360 dört kırmızı halka gösteriyorsa, televizyonla iletişim kurmakta sorun yaşıyor demektir.

Xbox 360 S ve Xbox 360 E’de kırmızı ölüm halkaları olmasa da konsolun güç düğmesinin kırmızı renkte yanıp söndüğünü görebilirsiniz. Yanıp sönen ışığa ek olarak, TV ekranınızda konsolun yetersiz havalandırmadan muzdarip olduğunu bildiren bir mesaj görebilirsiniz.

Xbox 360 farklı kırmızı ölüm ışık halkaları

Microsoft

Açılmayan Xbox 360 Nasıl Onarılır

Atmanız gereken adımlar, sorunun kaynağına bağlı olacaktır. Ek faktörlerin süreci etkilemesini önlemek için sorun gidermeden önce denetleyiciler veya harici sabit sürücüler gibi aksesuarları konsoldan çıkarın.

 1. Xbox’ı duvardan çıkarın ve tekrar takın. Bu basit çözüm, güç kaynağı ve konsol ile ilgili sorunları çözebilir.

 2. Xbox 360 güç değiştiricisini kontrol edin. Güç kaynağının durumunu kontrol etmek için prize takın ve ünitenin LED ışığına bakın. Güç kaynağı duvardaki prize takılıyken LED’in rengine göre bu talimatları izleyin.

  • Koyu yeşil: LED güç ışığı yeşil ise, güç kaynağı çalışıyor olmalıdır. Güç kaynağının fişini çekin ve Xbox konsoluna doğru şekilde güç vermenize izin verip vermediğini görmek için tekrar duvara takın. Aynı sonucu elde ederseniz, bir sonraki adıma geçin.
  • Kırmızı veya Yanıp Sönen Turuncu: Güç kaynağını duvardan çıkarın ve herhangi bir etkisi olup olmadığını görmek için tekrar takın. Konsolu hala açamıyorsanız, duvar prizinde bir sorun olabilir. Olası çıkış sorunlarını ortadan kaldırmak için Xbox 360 güç adaptörünü başka bir odaya takın.
  • Katı Turuncu: Güç kaynağının hasar görmüş olma ihtimali çok yüksek. Xbox 360’ınızın doğru şekilde açılmasına izin verip vermediğini görmek için yeni bir tane edinin.
  • Işıksız: Güç kaynağını duvardan çıkarın ve herhangi bir etkisi olup olmadığını görmek için tekrar takın. Konsolu hala açamıyorsanız, duvar prizinde veya güç kaynağında bir sorun olabilir. Olası çıkış sorunlarını ortadan kaldırmak için adaptörü başka bir odada kullanın. Ünite hala açılmıyorsa hasar görebilir. Xbox 360’ın düzgün şekilde açılmasına izin verip vermediğini görmek için yeni bir güç kaynağı edinin.

  Farklı Xbox 360 güç kaynağı LED'leri

  Microsoft
 3. Xbox 360’ın soğumasını bekleyin. Xbox 360’ınızda iki kırmızı halka (veya S ve E modellerinde kırmızı yanıp sönen bir ışık) görüntüleniyorsa konsolun fişini çekin ve yeniden kullanmadan önce bir saat soğumaya bırakın. Gelecekte aşırı ısınmasını önlemek için Xbox konsolunu sakladığınız yerde bol miktarda nefes alma odası olduğundan emin olun.

 4. Tüm A/V kablolarını TV ve Xbox 360 konsolundan ayırın ve yeniden bağlayın. Dört kırmızı halka, TV bağlantısında bir sorun olduğu anlamına gelir. Ses ve video girişlerinin doğru bağlantı noktalarında olduğundan emin olun ve kablolarda fiziksel hasar olup olmadığını kontrol edin. Sorun devam ederse, sisteminizi test etmek için farklı bir A/V kablosu kullanın.

 5. Xbox 360 sabit sürücüsünü çıkarın ve yeniden yükleyin. Her şey başarısız olursa, sabit sürücüyü yeniden takın veya değiştirin. Bu rotaya giderseniz Xbox 360 verilerinizi yeni bir sabit sürücüye aktardığınızdan emin olun. Microsoft, Xbox 360 desteğini durdurdu, bu nedenle konsolunuzun üretici tarafından onarılması artık mümkün değil.