Skip to content

Açılmayan Xbox One Oyun Kumandası Nasıl Onarılır

6 de Mayıs de 2021

Hiçbir şey sizi oyundan açılmayacak bir Xbox One denetleyicisinden daha hızlı çıkaramaz. Oldukça sağlam olmasına rağmen, birkaç nedenden dolayı bozulabilir. Xbox düğmesi yanmadığında genellikle çalışmadığını anlayabilirsiniz. Bir oyun kumandası normal şekilde çalışırken, Xbox düğmesine basmak kumandanın yanıp sönmesine ve ardından açık kalmasına neden olur. Bir Xbox One oyun kumandasının açılmasını engelleyen bazı sorunlar, profesyonel onarımlar gerektirebilir veya yeni bir kumanda satın almanızı gerektirebilir. Ancak, sorunu çözmek için önce deneyebileceğiniz birkaç şey vardır. Bu sorun giderme adımlarını aşağıda ayrıntılı olarak açıklıyoruz.

Xbox One Oyun Kumandasının Açılmamasının Genel Nedenleri

Bir Xbox One denetleyicisinin açılmasını engelleyen sorunların çoğu, piller veya pil temas noktaları, şarj ve oynatma kiti, ürün yazılımı sorunları veya dahili donanım arızalarıyla ilgilidir. Bunlardan bazıları evde tamir edilebilir, bazıları ise tamir edilemez. Bir Xbox One oyun kumandasının açılmasını engelleyebilecek en yaygın sorunlar şunlardır:

 • Piller: Bir Xbox One oyun kumandasının açılmamasının en yaygın nedeni pillerle ilgilidir. Piller bitmişse veya şarj edilmesi gerekiyorsa açılmayacaktır. Piller yanlış takılırsa da açılmayacaktır.
 • Pil kontakları: Pil kontakları yıpranmış veya çok fazla bükülmüşse kontrol cihazı açılmayacaktır. Ayrıca, piller başka herhangi bir nedenle sıkı bir şekilde temas etmezse de açılmayacaktır.
 • Şarj kablosu sorunları: Kumandayı şarj etmek için şarj ve oynatma kiti kullanıyorsanız, kablo bozuk olabilir. Bu kablolar dahili olarak arızalanır, bu nedenle sadece ona bakarak kötü olduğunu söyleyemezsiniz.
 • Firmware sorunları: Bir denetleyici ürün yazılımı güncellemesi kesintiye uğradığında bir denetleyici tekrar açılmayabilir.
 • Dahili arızalar: Bazen, denetleyicinin içinde açılmasını engelleyen bir şey fiziksel olarak kırılır.

Oyun kumandası yanıyor ancak bağlanmıyorsa, söz konusu sorunla ilgili daha ayrıntılı sorun giderme bilgileri için Xbox One Oyun Kumandanız Bağlanmadığında Ne Yapmalı bölümüne bakın.

Açılmayan Xbox One Oyun Kumandası Nasıl Onarılır

Çeşitli Xbox One oyun kumandası sorunları için bazı sorun giderme ipuçları ve çözümleri aşağıda verilmiştir:

 1. Pilleri kontrol edin. Denetleyicinin arkasındaki pil bölmesini çıkarın. Her bir pili çıkarın ve doğru yönde takıldığını doğrulayın. Yanlış takılmışsa, doğru yönde geri yerleştirin. Her iki pil de doğru şekilde takılmışsa, bir çift yeni pil takın. Pilleri farklı bir cihazdan çıkarmayın. Sorunun piller olmadığından emin olmak için, paketten çıkar çıkmaz yepyeni bir çift veya yeni şarj edilmiş bir çift kullanın.

 2. Pil temas noktalarını kontrol edin. Bazı elektronik cihazlar gibi yayları kullanmak yerine Xbox One denetleyicisi, pilleri taktığınızda hafifçe bükülen metal tırnaklar kullanır. Çok fazla güç uygulanırsa bu çıkıntılar kalıcı olarak bükülebilir ve zamanla sıkışabilir veya zayıflayabilir. Pil kapağını ve pilleri çıkarın ve bölmenin sağ tarafındaki temas noktalarını inceleyin. Temas noktaları bir açıyla uzanmalıdır. Herhangi biri bükülmüşse, küçük bir tornavida veya başka bir meraklı alet kullanarak dikkatlice bükün.

  Piller takılıyken kontakları kaldırmaya çalışmayın. Aşırı güç uygulamayın. Bundan rahatsızsanız, bu tür işlerde daha fazla deneyime sahip birinden yardım isteyin.

 3. Xbox One Oyun ve Şarj Kitini test edin. Kablo aşınmış veya kırılmış olabilir. Her iki ucunun da sıkıca takıldığından emin olun. Sorun bu değilse, Xbox One’dan çıkarın ve konsolda farklı bir USB bağlantı noktasına takın. Oyun kumandası hala açılmıyorsa Oynatma ve Şarj kablosunu çıkarın ve farklı bir mikro USB kablosu deneyin.

 4. Donanım yazılımını güncelleyin. Xbox One denetleyicileri, düzgün çalışması için ürün yazılımına güvenir. Konsolun kapatılmasıyla bozulursa veya bir güncelleme kesintiye uğrarsa, oyun kumandası açılmaz.

 5. Denetleyiciyi USB aracılığıyla bağlayın. Her şey başarısız olduğunda, Xbox One denetleyicisini bir USB kablosu kullanarak doğrudan konsola bağlayın. Bazı durumlarda, piller takılıyken veya şarj ve oynatma kiti ile açılmayan bir kablosuz kumanda, USB kablosuyla bağlandığında çalışacaktır. Oyun kumandanız takılıyken çalışıyorsa, uzun bir USB’den mikro USB’ye kablo satın almayı ve kumandayı kablolu modda kullanmayı düşünün. Bu düzeltme işe yaramazsa, denetleyicide dahili bir arıza olabilir ve profesyonel onarımlar gerekebilir.

 6. Müşteri desteği için Microsoft ile iletişime geçin. Yukarıdaki düzeltmelerden hiçbiri işe yaramazsa, müşteri desteği almanın zamanı gelmiş olabilir. Denetleyiciniz garanti kapsamındaysa, muhtemelen yenisini alabilirsiniz.