Skip to content

ADMX Dosyası Nedir?

26 de Mayıs de 2021

ADMX dosya uzantısına sahip bir dosya, eski ADM dosya türünün yerine geçen Windows / Office Grup İlkesi Ayarları XML tabanlı bir dosyadır. Windows Vista ve Windows Server 2008’de tanıtılan ADMX dosyaları, bazen de XML Tabanlı Yönetim Şablonu dosyalar, belirli bir Grup İlkesi ayarı değiştirildiğinde Windows Kayıt Defteri’ndeki hangi kayıt defteri anahtarlarının değiştirileceğini belirtin. Örneğin, bir ADMX dosyası, kullanıcıların Internet Explorer’a erişmesini engelleyebilir. Bu bloğun bilgileri ADMX dosyasında bulunur ve bu dosya da kayıt defterine yansıtılır.

ADMX Dosyası Nasıl Açılır

ADMX dosyaları XML dosyalarıyla aynı şekilde yapılandırılmıştır ve böylece aynı açma / düzenleme kurallarını takip edebilirsiniz. Başka bir deyişle, Windows’taki Not Defteri veya ücretsiz Notepad ++ gibi herhangi bir metin düzenleyici, ADMX dosyalarını görüntüleme ve düzenleme için açacaktır. ADMX dosyasını okumak veya düzenlemek için bir Mac veya Linux bilgisayar kullanıyorsanız, Brackets veya Sublime Text de işe yarayabilir. Microsoft’un ADMX Migrator aracı, bir metin düzenleyici kullanmak zorunda kalmadan ADMX dosyalarını düzenlemek için bir GUI sağlayan ücretsiz bir Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) eklentisidir. Bir metin düzenleyici kullanarak bir ADMX dosyasını görüntülemek yalnızca bu amaçla, ADMX dosyasını görüntülemek içindir. Dosyaları gerçekten kullanan Grup İlkesi Yönetim Konsolu veya Grup İlkesi Nesne Düzenleyicisi olduğundan, kullanılmaları için ADMX dosyalarını manuel olarak açmanıza gerek yoktur. ADMX dosyaları şurada bulunur: C: Windows PolicyDefinitions Windows’ta klasör. ADMX dosyalarını içe aktarmak için bu klasöre kopyalayın. İlke ayarlarını belirli bir dilde görüntülemek için, ADMX dosyaları aynı konumdaki bir alt klasördeki dile özgü kaynak dosyalarına (ADML dosyaları) başvurur. Örneğin, ABD İngilizcesi Windows kurulumları, en-US ADML dosyalarını tutmak için alt klasör. Bir etki alanındaysanız, bunun yerine şu klasörü kullanın: C: Windows SYSVOL sysvol [your domain] Politikalar

ADMX Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir ADMX dosyasını başka bir dosya biçimine dönüştürmenin açık bir nedeni veya yolu yoktur. Ancak, başka bir dosya türünü dönüştürmek ilginizi çekebilir -e bir ADMX dosyası. ADMX dosyalarını düzenlemeye ek olarak, Microsoft’un ücretsiz ADMX Migrator aracı, dosyaları ADM’den ADMX’e dönüştürebilir. ADMX dosyaları, bir Grup İlkesi ayarını uygulamak için hangi kayıt defteri anahtarlarının değiştirilmesi gerektiğini tanımladığından, REG dosyalarını Grup İlkesi tarafından kullanılabilecek bir biçime dönüştürebilirsiniz. Bu prosedür, REG’i ADMX ve ADML’ye dönüştürmek için Microsoft’un Visual Studio programında bir komut dosyası kullanır.

ADMX Dosyaları Hakkında Daha Fazla Bilgi

Windows ve Windows Server’ın Vista ve Server 2008 öncesi sürümlerindeki Grup İlkesi Nesne Düzenleyicisi ADMX dosyalarını görüntüleyemez. Ancak, Grup İlkesi kullanan tüm işletim sistemleri eski ADM biçimiyle çalışabilir. Internet Explorer şablon dosyaları, inetres.admx. Internet Explorer Yönetim Şablonlarını Microsoft’tan da indirebilirsiniz.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanın yukarıdaki önerilerden herhangi biriyle açılıp açılmadığını kontrol etmeniz gereken ilk şey, dosya uzantısının yalnızca benzer görünen bir şey değil, aslında “.ADMX” olarak okunmasıdır. Örneğin, ADX genellikle ADMX için karıştırılır, ancak bu Yaklaşım Dizini dosyaları veya ADX Ses dosyaları için kullanılır; hiçbirinin Grup İlkesi veya genel olarak XML biçimiyle ilgisi yoktur. Bir ADX dosyanız varsa, ya IBM’in Lotus Yaklaşımı ile açılır ya da FFmpeg kullanılarak bir ses dosyası olarak çalınır. ADP, tamamen ilgisiz olmasına rağmen bu dosya uzantısı için karıştırılabilecek başka bir tanesidir. Zaten net değilse, buradaki fikir, açmaya çalıştığınız dosyanın aslında yazılım tarafından desteklenen bir dosya uzantısı kullandığından emin olmaktır. Gerçekten bir ADMX dosyanız yoksa, hangi programların onu açabileceği veya dönüştürebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için dosyanın gerçek uzantısını araştırın.