Skip to content

Adobe Animate CC’de Vektör Fırçaları Nasıl Kullanılır

30 de Mayıs de 2021

Adobe, Animate CC’yi piyasaya sürdüğünde kısaca bahsettiğimiz yeni özelliklerden biri, grafik ve hareket tasarımı iş akışınıza yepyeni bir boyut katan Vektör Fırçalarıydı. Uygulamanın önceki versiyonunda fırçalar esasen boya fırçalarıydı. Sizin tarafınızdan biraz daha fazla çalışma ile harekete geçirilebilecek renkli pikseller yerleştirdiler. Bu artık geçmişte kaldı ve birçok açıdan Adobe iş akışınızı hızlandırdı. Birden fazla adım, birkaç fare tıklamasına indirgenmiştir.

Adobe Animate CC’de Fırça Hazır Ayarı Nasıl Seçilir

Tom Green
Ön planda küçük bir çim yığını oluşturmak için kalem aracını kullanma örneğini düşünün. Açıkçası, bir dizi çizgi sadece çimlerin doğal bir temsili değildir. Çime biraz daha doğal bir görünüm eklemek için çizgileri seçin ve Fırça Kitaplığı Özellikler Panelinde, içinden boya fırçaları çıkmış bir kahve fincanına benziyor. Oradan, seçin Sanatsal > Mürekkep > Kaligrafi2 ve fırçaya çift tıklayarak seçime uygulanır. Stoklardan birine tıklarsanız, bunun bir vektör nesnesi olduğunu fark edeceksiniz. Bu, elde etmek istediğiniz görünümü elde etmek için her bir nesneyi düzenleyebileceğiniz anlamına gelir.

Yeni Animate CC Vektör Boya Fırçası Aracı Nasıl Kullanılır

Şekiller, Boya Fırçası Aracı kullanılarak çizilir ve aşağı açılan genişlikte yeni bir genişlik gösterilir.

Tom Green
Yeni Boya Fırçası aracının (Araçlar panelinde çizgili fırça) gerçekten temiz yönü, vektörleri boyamasıdır. Bir şekil çizebilirsiniz, bu durumda yeni bir çimen yığını ve kontur bir dizi vektör noktasından oluşur.

Animate CC’de Resim Fırçası Seçenekleri Paneli Nasıl Kullanılır

Resim Fırçası Seçenekleri paneli gösterilir.

Tom Green
Geçerli fırçayı görmek için Resim Fırçası Seçenekleri panelini açın; şekil iki kırmızı kılavuz arasında yer alır. İlk iki seçenek kendinden açıklamalıdır. Birini seçin ve stil vektör boyunca ölçeklenir veya vektör konturu boyunca uzanır. Üçüncü seçenek-Kılavuzlar arasında gerdirme– fırçanın görünümünü değiştirdiğiniz yerdir. İmleci bir kılavuzun üzerine yerleştirirseniz, ayırıcı imlece dönüşür. Kılavuzu önizleme boyunca sürüklerseniz, genişliği boyunca şekil değiştirdiğini görebilirsiniz. Seçimin altındaki sayılara dikkat ederseniz, bir kılavuzu sürüklerken değişeceklerdir. Bitirdiğinizde tıklayın Ekle değişikliklerinizi uygulamak için

Animate CC’de Creative Cloud Paylaşılan Kitaplık Fırçaları Nasıl Uygulanır

Creative Cloud kitaplık panelinin Fırça alanı gösterilir.

Tom Green
Animate CC’de bir nesne seçip Creative Cloud kitaplığınızı açtığınızda, yalnızca Animate CC’de kullanılabilen Illustrator/Vector fırçaları yanar. “Soluk” fırçalardan birinin üzerine yuvarlarsanız, fırçanın kullanılamayacağı konusunda bilgilendirileceksiniz.

Animate CC Vektör Fırçası Tarafından Oluşturulan Bir Şekil Nasıl Canlandırılır

Shape Tween katmanı gösterilir.

Tom Green
Fırçalanmış nesneyi harekete geçirmek aslında oldukça basittir. Animate CC’de iki tür hareket olduğunu anlamanız yeterlidir: Nesneler ve Şekiller. Bu örnekte çim rüzgarda dalgalanacaktır. Bunu başarmak için gerçekten yapmamız gereken tek şey nesnenin şeklini değiştirmek. Bu süreçteki ilk adım, animasyonun biteceği yere bir ana kare eklemektir – bu durumda kare 30. Ana kareyi oluşturmak için kareye sağ tıklayın ve öğesini seçin. Ana Kare Ekle Bağlam menüsünden. Sonraki adım, iki ana kare arasında sağ tıklayıp açılır menüden Şekil Arası Oluştur’u seçmektir. Açıklık yeşile dönecektir. Alt Seçim aracına geçin ve 30. Karedeki şekle tıklayın. Bir nokta veya yol seçin ve şekil değişikliği oluşturmak için onu yeni bir konuma taşıyın. Animasyonu önizlemek için Return/Enter tuşuna basın.